
Naujausios
Tapukai nuvedė į verslą
Sakoma, paversk savo pomėgį darbu ir tau nereikės dirbti. Taip nutiko 31 metų šiaulietei Ramintai Žimančiūtei. Kai sūneliui nerado reikalingo dydžio tapukų, draugė paragino: „Pati pasiūk, juk siūti moki.“ Pamačiusios Ramintos siūtus tapukus tokių pat panorėjo ir draugės savo vaikams. Pamažu užsakymų daugėjo, ir dabar Raminta užsiima tapukų ir šlepečių siuvimu ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Postūmis
Kai Ramintos sūnelis Denas buvo dar visai mažas, gavo dovanų odinius batukus-tapukus. Batukai buvo labai patogūs, ir kai sūnelis juos išaugo, mama pradėjo ieškoti didesnių. Šiauliuose didesnių dydžių tapukų rasti nepavyko, rado Kaune, bet kaina moteriai pasirodė per didelė. Kartu buvusi draugė paragino pačiai pasiūti.
„Nemokėsiu“, – buvo pirma mintis. Nors siuvimas jaunai moteriai buvo ne naujiena. Nuo pat mažens lėlėms rūbus siūdavo, Šiaulių universitete baigė siuvinių dizaino ir technologijos studijas, kartais pasisiūdavo ką nors sau.
Kartą, kai nebuvo, ką veikti, nusprendė pabandyti. Gerai išsistudijavo sūnaus išaugtus tapukus ir pagal juos pasiuvo didesnius. Pirmas blynas neprisvilo. Ramintos siūtus tapukus pamačiusios draugės pradėjo prašyti, kad ir jų vaikams pasiūtų.
Kai jau draugių vaikai buvo apauti, o laisvo laiko būnant motinystės atostogose dar likdavo, nusprendė tapukus pasiūlyti internete – feisbuko turgeliuose. Susidomėjimas buvo didelis, ir verslas pamažu įsisuko. Ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems tapukus Raminta siuva jau dveji metai.
„Jeigu ne sūnus ir ne draugė, kuri manimi tikėjo labiau nei aš pati, niekada to nebūčiau pradėjusi“, – džiaugiasi moteris.
Pagal užsakymus Raminta siuva tik tapukus, tačiau savo sūnui prisiuva ir marškinėlių, ir kelnyčių. Nekyla problemų ir dėl karnavalinių kostiumų.
Kasdienai ir šventėms
Iš pradžių tapukus Raminta siūdavo iš dirbtinės odos, tačiau klientai pradėjo prašyti batukų iš natūralios odos, ir dabar siuva tik odinius. Pasak moters, odiniai ne tik geriau dėvisi, bet ir atrodo gražiau.
Raminta rodo savo rankdarbius. Visi tapukai skirtingi: su varlytėm, briedžiukais, kaspinukais, gėlėmis, kamuoliais ir taip toliau. Iš kur semiasi idėjų?
Moteris sako, kad iš pradžių siuvo tik dviejų modelių: berniukams – su rutuliuku, mergaitėms – su gėlyte. Vėliau klientai pradėjo prašyti įvairesnių modelių.
„Dažnai klientės pasako, kokių aplikacijų norėtų. Užsako kartais su vardu ir metų skaičiumi“, – vardija šiaulietė. Dabar moteris jau ir nebesuskaičiuoja, kiek įvairiausių modelių yra pasiuvusi.
Aplikacijas padaryti nėra lengva – natūralią odą sunku iškarpyti, smulkias detales tenka prisiūti rankomis. „Reikia labai daug kantrybės ir kruopštumo“, – sako Raminta.
Tapukus šiaulietė siuva buitine siuvimo mašina. Iš pradžių baiminosi, kad mašina nesusidoros su oda, tačiau, pasirodo, ji puikiai siuva.
Vasarą Raminta turi daugiau laisvo laiko, nes tapukus tada dažniausiai užsako gimtadieniams, krikštynoms. Užsakymai pasipila rudenį, kai vaikai pradeda eiti į darželius ir mamos susirūpina, kad neturi kuo vaikų apauti grupėje. Gausu užsakymų būna ir prieš Kalėdas. Tada Raminta vos spėja suktis, kai kurių užsakymų net nepriima, nes nebesuspėja.
Darbas – atsipalaidavimas
Prieš susilaukdama sūnaus Raminta dirbo mezgykloje mašinų programuotoja. Dabar jos darbu tapo hobis. „Man patinka ir tinka tai, ką darau. Tai ir darbas, ir atsipalaidavimas“, – sako šiaulietė.
Kadangi dirba namuose, darbo valandų neskaičiuoja. Kai turi daug užsakymų, prie siuvimo mašinos sėda nuo pat ryto, kai pajunta, kad įsiskaudo nugara, eina dirbti namų ruošos darbų, tada vėl sėda siūti. Darbą dažniausiai baigia 11 valandą vakaro.
Ramintos sūnus Denas įprato matyti mamą siuvančią, tad vasarą, kai mažiau darbo, net stebisi: „Mama, kodėl tu tapių nedarai?“
Turbūt nemažai yra moterų, kurios turi talentų, pomėgių, tačiau nesiryžta pradėti savo verslo.
„Lygiai taip pat buvo man. Labai nepasitikėjau savimi, galvojau, kad nieko neišeis. Reikia bandyti, nes jeigu nepabandysi, nesužinosi. Neišeis, tai neišeis, bet būsi pabandęs. Kai pradedi daryti, sužinai kitų nuomonę. Gal tau tai atrodo nieko ypatingo, o kitiems pasirodys labai gražu“, – sako Raminta.
Šiaulietė dažniausiai siuva tik pagal užsakymus. Yra dalyvavusi tik poroje mugių, nes joms reikia rimtai ruoštis, prisisiūti įvairių modelių ir dydžių tapių, o tam reikia daug laiko. Be to, dideliam kiekiui batukų jau reikėtų turėti ir daugiau vietos, galbūt net atskirų patalpų.
Neseniai Raminta pradėjo siūti puantus primenančius batukus su kaspinais mergaitėms. „Mažoms princesėms norėjosi sukurti kažką gražaus, puošnaus“, – sako moteris. Batukai vis dar kūrimo, tobulinimo procese.
Artimiausiuose Ramintos planuose – pradėti siūti šokių batelius, vadinamąsias „češkes“, nes dažna mama pasiskundžia, kad jų sunku gauti, o tų, kuriuos pavyksta gauti, kokybė ne visada tenkina.
Jono TAMULIO nuotr.
ĮKVĖPĖJAS: Šiaulietė Raminta Žimančiūtė pirmuosius tapukus pasiuvo savo sūnui Denui.
RYŽTAS: Raminta Žimančiūtė norinčias, bet nedrįstančias pradėti savo verslo, ragina bent pabandyti.
Asmeninės nuotr.
BATUKAI: Mergaitėms skirtus batukus Raminta Žimančiūtė papuošia kaspinais, gėlytėmis.
PAVEIKSLIUKAI: Iš klienčių R. Žimančiūtė išgirsta, kad jos siūti tapukai su spalvingais paveikslėliais vaikams taip patinka, kad nenori jų nusimauti net eidami miegoti.
ĮVAIROVĖ: Beveik visi R. Žimančiūtės siūti batukai vis kitokie. Kartais pati pamato įdomų paveiksliuką ir pritaiko jį batukams, kartais klientės pageidauja kažko konkretaus.
TAPUKAI: Kalėdoms šiaulietė neretai gauna užsakymų pasiūti tapukus visai šeimai.