
Naujausios
Tytuvėnų vasaros festivalis skambės net Botanikos sode
Birželio 11 dieną prasidės XIII tarptautinis Tytuvėnų vasaros festivalis. Šių metų programa leis išgirsti muzikos mozaiką. Bus surengta 16 koncertų septyniuose Šiaulių apskrities rajonuose ir miestuose, festivalio klausytojams atvertos naujos koncertinės erdvės.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Katalikų bažnyčioje – rusų stačiatikių bažnytinė muzika
Visą vasarą festivalio renginiai vyks Tytuvėnų (Kelmės r.) bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje, Kelmės, Baisogalos ir Kurtuvėnų dvarų sodybose, Kelmės kultūros centro galerijoje. Šiemet koncertai vyks naujose erdvėse – Naujosios Akmenės kultūros rūmuose, Šeduvos Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčioje ir Šiaulių universiteto Botanikos sode.
Programą pristatęs festivalio meno vadovas, dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Robertas Šervenikas pažymi, jog programa plati, įdomi ir turininga, gausu atlikėjų iš užsienio, kurių geografija apima nuo Lenkijos, Didžiosios Britanijos, JAV iki Australijos ar Pietų Korėjos. Kiekvienas koncertas turi savo pavadinimą, kuris tarsi raktas atskleidžia jo turinį ir tematiką.
Pirmą kartą Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje skambės rusų stačiatikių bažnytinės muzikos programa, ją atliks valstybinis choras „Vilnius“.
„Mintis padaryti šią programą galutinai subrendo, kai popiežius Pranciškus susitiko su Rusijos ortodoksų bažnyčios patriarchu Kirilu. Mūsų bažnyčios klebonas labai palankiai priėmė žinią, kad katalikų bažnyčioje skambės krikščioniška ortodoksų bažnyčios muzika. Jei koncerto metu susitiks herarchai, tai bus naujų tiltų statymas“, – kalbėjo R. Šervenikas.
Specialiai festivaliui renginio metu bus eksponuojamos trys rusų ikonos iš kolekcininko Andrejaus Balyko kolekcijos. Pamatyti ikonas bus unikali proga, nes jos saugomos saugyklose ir beveik niekur viešai nerodomos.
Festivalio direktorė Nijolė Saimininkienė džiaugiasi, jog, sutarus su popu, prieš koncertą bus galima aplankyti Tytuvėnų Kazanės Dievo Motinos cerkvę, stovinčią priešais Tytuvėnų vienuolyną.
Pasaulinė premjera – uždarymo koncerte
Botanikos sode jauni operos dainininkai po atviru dangumi pateiks teatralizuotą koncertą „Muzikinės istorijos“, kuriame skambės Lietuvos ir užsienio kompozitorių populiarios operų, operečių ir miuziklų arijos bei duetai.
Kurtuvėnų dvaro sodyboje skambės lengvesnė muzika, jame muzikiniai išdykautojai ir džiazo mėgėjai galės išgirsti Eveliną Sašenko su programa „Flirtas tango žingsniu“, kino filmų melodijas gros „Jazz Classic Quartet“, programą kartu su dukra atliks Inesa Linaburgytė.
Didžiausias emocinis krūvis teks Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansambliui. Jame vyks šeši renginiai, pradedant festivalio pradžios koncertu, kuriame dalyvaus Valstybinis choras „Polifonija“ ir Lietuvos kariuomenės orkestras.
Festivalio meno vadovas muzikos gurmanus kviečia paklausyti išskirtinio koncerto „Puošnusis barokas“ su Lietuvos kameriniu orkestru ir solistu Russell Harcourt (Australija). Solistas dainuoja itin reto tipo kontratenoro balsu, kurio nėra Lietuvoje.
Kontratenoras yra pats aukščiausias iš vyrų operinių balsų. Pasak R. Šerveniko, dauguma baroko operų buvo rašomos kastratams, vyrų balsams, kurie dainuodavo kaip moterys. Kastratai išnyko XIX a., o kontratenorai, kaip gamtos reiškinys ir vokalinės technikos lavinimas, liko ir suteikia baroko muzikai autentiškumo.
Rugpjūčio 28-ąją Tytuvėnų vasaros festivalį uždarys pasaulinė premjera – koncertas smuikui su solistais, kurį specialiai festivalio užsakymu rašo amerikietis kompozitorius David A. Jaffe.
„Tytuvėnų vasaros festivalyje yra galimybė pamatyti visą spektrą pasaulio muzikos atlikėjų ir kūrinių. Viename koncerte gauni tokį užtaisą, kurį gali nešiotis visą gyvenimą. Dėl potyrių, kurie sluoksniuojasi mūsų dvasioje ir stato mūsų dvasios rūmą, reikia atvažiuoti į festivalį“, – kvietė festivalio direktorė N. Saimininkienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
FESTIVALIS: Tytuvėnų vasaros festivalio direktorė Nijolė Saimininkienė ir festivalio meno vadovas Robertas Šervenikas kviečia atvykti į festivalio koncertus, išgirsti visą spektrą pasaulio muzikos kūrinių.