Universiteto derlius: užteks duonai ar pyragui?

Universiteto derlius: užteks duonai ar pyragui?

Uni­ver­si­te­to der­lius: už­teks duo­nai ar py­ra­gui?

Šiau­lių uni­ver­si­te­te skai­čiuo­ja­mi bū­si­mie­ji stu­den­tai. Stu­di­juo­ti ba­ka­lau­ro stu­di­jų vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se pa­kvies­ti 73, mo­ka­mo­se vie­to­se – 130 jau­nuo­lių. Sto­jan­čių­jų ne­su­rin­ko 6 stu­di­jų pro­gra­mos iš 30 siū­ly­tų. Nors uni­ver­si­te­tas pa­gal po­pu­lia­ru­mą – že­mu­mo­se, Šiau­lių stu­di­jų pro­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Bub­nys si­tua­ci­ją ver­ti­na op­ti­mis­tiš­kai: pir­ma­kur­sių pa­pil­dys tiks­li­nės fi­nan­suo­ja­mos vie­tos, o stu­den­tų skai­čių pa­di­dins už­sie­nie­čiai.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Skai­čiai iliust­ruo­ja si­tua­ci­ją

Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų aso­cia­ci­ja bend­ra­jam priė­mi­mui or­ga­ni­zuo­ti (LA­MA BPO) pa­skel­bė 2016 me­tų pa­grin­di­nio priė­mi­mo į Lie­tu­vos aukš­tą­sias mo­kyk­las pir­mo­jo eta­po re­zul­ta­tus.

Pir­ma­ja­me eta­pe ŠU stu­di­juo­ti ba­ka­lau­ro stu­di­jų vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se pa­kvie­tė 73 stu­den­tus. Per­nai ne­mo­ka­mos vie­tos bu­vo pa­siū­ly­tos 89 sto­jan­tie­siems. 130 jau­nuo­lių iš­siųs­ti kvie­ti­mai stu­di­juo­ti mo­ka­mo­se vie­to­se. Per­nai – 154.

Jei vi­si pa­kvies­tie­ji pa­si­ra­šys su­tar­tis su ŠU, šie­met ja­me ba­ka­lau­ro stu­di­jas pra­dės 203 pir­ma­kur­siai. Per­nai stu­di­juo­ti bu­vo pa­kvies­ti 243 stu­den­tai.

Pa­gal po­pu­lia­ru­mą Šiau­lių uni­ver­si­te­tas tarp 19 ša­lies uni­ver­si­te­tų yra 13 vie­to­je. Dau­giau­siai pa­kvies­tų­jų stu­di­juo­ti – Vil­niaus uni­ver­si­te­te (3 529), ant­ro­jo­je vie­to­je – Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas 1 996), tre­čio­jo­je – Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­tas (1 936). Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas, su ku­riuo bend­ra­dar­biau­ja ŠU, yra sep­tin­to­jo­je vie­to­je pa­gal pa­kvies­tų­jų skai­čių (596).

„Sta­tis­ti­niais uni­ver­si­te­to duo­me­ni­mis, di­džią­ją da­lį, apie 70 pro­cen­tų, mū­sų stu­den­tų su­da­ro tie, ku­rie Šiau­lių uni­ver­si­te­tą pa­si­ren­ka pir­muo­ju pa­gei­da­vi­mu. Tai ro­do aiš­kų stu­den­tų ap­si­spren­di­mą bei mo­ty­va­ci­ją stu­di­juo­ti uni­ka­lias, tik Šiau­lių uni­ver­si­te­te dės­to­mas stu­di­jų pro­gra­mas ar­ba po­rei­kį stu­di­juo­ti ar­čiau na­mų“, – sa­ko ŠU Priė­mi­mo ko­mi­si­jos at­sa­kin­go­ji sek­re­to­rė Li­na Bi­vai­nie­nė.

Kiek iš vi­so ba­ka­lau­ro stu­den­tų su­lauks uni­ver­si­te­tas, paaiš­kės po pa­pil­do­mo priė­mi­mo eta­po, ku­ris baig­sis rugp­jū­čio vi­du­ry­je. Uni­ver­si­te­tas pa­pil­do­mai ga­li gau­ti 52 tiks­li­nes fi­nan­sa­vi­mo vie­tas. Per­nai jų bu­vo 24.

R. Bub­nys sa­ko, kad pri­dė­jus 52 tiks­li­nes fi­nan­sa­vi­mo vie­tas, pir­ma­kur­sių vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se bus ne­tgi dau­giau ne­gu per­nai. Vis­gi pri­pa­žįs­ta, kad ne­bū­ti­nai vi­sas 52 tiks­li­nes fi­nan­sa­vi­mo vie­tas stu­den­tai užims.

„Kiek­vie­nais me­tais Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja ski­ria tiks­li­nio fi­nan­sa­vi­mo vie­tas. Ka­dan­gi šie­met po­rei­kis bu­vo švie­ti­mo ir ug­dy­mo kryp­tims, ar­ba mo­ky­to­jų ren­gi­mui, o mes to­se sri­ty­se tu­ri­me ne­ma­žai stu­di­jų pro­gra­mų, to­dėl mums ir bu­vo skir­ta ne­ma­žai vie­tų“, – sa­kė R. Bub­nys.

Šie­met ma­gist­ran­tū­ros stu­di­jų su­tar­tis su ŠU pa­si­ra­šė be­veik 150 stu­den­tų, 90 jų stu­di­juos vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se. Ma­gist­ran­tų skai­čius dar ga­li keis­tis, nes priė­mi­mas į II laips­nio stu­di­jas vyks­ta iki rugp­jū­čio vi­du­rio. Per­nai su­tar­tis bu­vo pa­si­ra­šę per 170 stu­den­tų. Dau­giau kaip 110 jų stu­di­ja­vo vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se.

„Nors sto­jan­čių­jų Lie­tu­vo­je ma­žė­ja, priė­mi­mo į uni­ver­si­te­tą si­tua­ci­ja iš­lie­ka sta­bi­li: jau priim­ta 150 ma­gist­ran­tų, 54 įsto­jo į su­trum­pin­tą­sias stu­di­jas ins­ti­tu­ci­nio priė­mi­mo me­tu, 89 – į Tęs­ti­nių stu­di­jų ins­ti­tu­tą. Jau da­bar su­skai­čiuo­ja­me apie 550 bū­si­mų stu­den­tų. Ti­kė­ti­na, dar priim­si­me ba­ka­lau­rų per ki­tus priė­mi­mo eta­pus, taip pat sto­jan­čių­jų iš už­sie­nio ša­lių, to­dėl bend­ras priim­tų­jų skai­čius rug­sė­jo pir­mą­ją kei­sis“, – op­ti­miz­mo ne­sto­ko­ja R. Bub­nys.

Sus­tab­dė še­šias pro­gra­mas

Sto­jan­čių­jų šie­met ne­su­rin­ko 6 ŠU stu­di­jų pro­gra­mos iš 30 siū­ly­tų. Tai – lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­ja ir ko­mu­ni­ka­ci­ja, au­dio­vi­zua­li­nis me­nas, svei­ka­tos edu­ko­lo­gi­ja, op­to­met­ri­ja, elekt­ro­ni­kos in­ži­ne­ri­ja ir tik šie­met pa­siū­ly­ta kul­tū­ri­nė edu­ka­ci­ja. Ant ri­bos – ap­lin­kos ob­jek­tų di­zai­no ir dai­lės su gra­fi­kos spe­cia­li­za­ci­ja stu­di­jų pro­gra­mos.

Pa­sak R. Bub­nio, su me­nais su­si­ju­sios stu­di­jos su­ren­ka ma­žai stu­den­tų, nes yra pa­čios bran­giau­sios uni­ver­si­te­te, be to, sto­jan­tie­ji mie­liau ren­ka­si spe­cia­li­zuo­tas mo­kyk­las: Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­ją, Vil­niaus di­zai­no ko­le­gi­ją ir pan.

Per­nai stu­den­tų ne­su­rin­ko tai­ko­mo­sios dai­lės ir vers­lo, dai­lės ir di­zai­no stu­di­jų pro­gra­mos. Lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­ja ir ko­mu­ni­ka­ci­ja tą­kart su­lau­kė mi­ni­ma­laus skai­čiaus – 10 sto­jan­čių­jų.

Pa­sak stu­di­jų pro­rek­to­riaus, še­šios nu­trauk­tos pro­gra­mos vi­sos Lie­tu­vos aukš­tų­jų kon­teks­te – nė­ra daug. Šie­met vi­so­je Lie­tu­vo­je iš aukš­tų­jų mo­kyk­lų siū­ly­tų 837 pro­gra­mų dėl ne­pa­kan­ka­mo su­si­do­mė­ju­sių­jų skai­čiaus nu­trauk­tos 82 pro­gra­mos.

Dau­giau nei įpras­tai sto­jan­čių­jų šie­met rin­ko­si stu­di­juo­ti so­cia­li­nį dar­bą ir so­cia­li­nę rea­bi­li­ta­ci­ją. Stu­di­juo­ti šią stu­di­jų pro­gra­mą pa­reiš­kė no­rą 70 pre­ten­den­tų. Pak­vies­ta bu­vo 17 sto­jan­čių­jų, iš jų 13 – į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas. Že­miau­sias šią pro­gra­mą pa­si­rin­ku­sių­jų kon­kur­si­nis ba­las yra 2,94.

Stu­den­tų ma­žė­ja

Pa­sak R. Bub­nio, įta­kos ma­žė­jan­čiam stu­den­tų skai­čiui ŠU tu­ri ir bend­ra si­tua­ci­ja ša­ly­je – gy­ven­to­jų skai­čius ma­žė­ja, be to, di­die­ji mies­tai la­biau pa­trau­kia no­rin­čius stu­di­juo­ti.

„Apk­lau­sos ro­do, kad stu­den­tai ne­re­tai ren­ka­si ne aukš­tą­ją mo­kyk­lą, ne stu­di­jų pro­gra­mą, o mies­tą, ku­ria­me no­rė­tų stu­di­juo­ti. Šiau­lių mies­to ir uni­ver­si­te­to įvaiz­dis, ma­nau, kei­čia­si, bet tam rei­kia lai­ko“, – sa­ko stu­di­jų pro­rek­to­rius.

Uni­ver­si­te­tui ne­leng­va kon­ku­ruo­ti ir su ko­le­gi­jo­mis. „Į ko­le­gi­jas įsto­ti leng­viau. Tam rei­kia iš­lai­ky­ti tik vie­ną vals­ty­bi­nį eg­za­mi­ną, į uni­ver­si­te­tą – tris. Kon­kur­si­nis ba­las uni­ver­si­te­tuo­se ma­žiau­sias 2, ko­le­gi­jo­se ga­li bū­ti ir 1. Ati­tin­ka­mai gau­ti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mą vie­tą ko­le­gi­jo­se yra leng­viau, be to, stu­di­jos ko­le­gi­jo­se kai­nuo­ja ma­žiau nei uni­ver­si­te­te“, – skir­tu­mus var­di­ja R. Bub­nys.

Ko­kių pa­si­kei­ti­mų uni­ver­si­te­te nu­ma­to­ma šie­met?

„Kai bir­že­lio mė­ne­sį ap­jun­gė­me aka­de­mi­nius pa­da­li­nius, jau mo­de­lia­vo­me, ko­kia ga­li bū­ti si­tua­ci­ja. Kal­bant apie ka­ted­ras, jų iš­liks tiek, kiek bu­vo priim­ta pa­sku­ti­nia­me uni­ver­si­te­to ta­ry­bos po­sė­dy­je. Sup­ran­ta­ma, eta­tų skai­čius nuo priim­tų stu­den­tų skai­čiaus ko­re­guo­sis“, – sa­ko R. Bub­nys.

Va­kar Lie­tu­vos aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se pra­dė­tos pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­tys su bū­si­mai­siais stu­den­tais. Su­tar­tis ga­li­ma pa­si­ra­šy­ti iki lie­pos 28 die­nos 17 va­lan­dos. Pag­rin­di­nio priė­mi­mo į ba­ka­lau­ro stu­di­jas ga­lu­ti­niai re­zul­ta­tai bus aiš­kūs po pa­pil­do­mo priė­mi­mo eta­po, ku­ris baig­sis rugp­jū­čio 8 die­ną.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

OP­TI­MIZ­MAS: Šiau­lių uni­ver­si­te­to stu­di­jų pro­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Bub­nys ly­gi­na praei­tų ir šių me­tų to pa­ties lai­ko­tar­pio sto­ji­mo re­zul­ta­tus ir sa­ko, kad si­tua­ci­ja ga­li bū­ti net ge­res­nė – pri­dė­jus 52 tiks­li­nes fi­nan­sa­vi­mo vie­tas, pir­ma­kur­sių vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se bū­tų dau­giau ne­gu per­nai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

SU­TAR­TYS: Kas­met į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą pa­si­ra­šy­ti su­tar­čių atei­na vis ma­žiau stu­den­tų. Jau­ni­mas ren­ka­si pi­ges­nes stu­di­jas ko­le­gi­jo­se ar­ba stu­di­jas di­džiau­siuo­se ša­lies mies­tuo­se ar už­sie­ny­je. Ki­ta prie­žas­tis – ir ma­žė­jan­tis gy­ven­to­jų skai­čius.

STA­BI­LU­MAS: Šiau­lių uni­ver­si­te­to priė­mi­mo ko­mi­si­jos at­sa­kin­go­ji sek­re­to­rė Li­na Bi­vai­nie­nė ir pro­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Bub­nys ti­ki­na, kad šių me­tų priė­mi­mo į uni­ver­si­te­tą si­tua­ci­ja iš­lie­ka sta­bi­li.


2016 me­tų bend­ro­jo priė­mi­mo į aukš­tą­sias mo­kyk­las pa­grin­di­nio priė­mi­mo pir­mo­jo eta­po kvie­ti­mo re­zul­ta­tai

Aukš­to­ji mo­kyk­la

Kvie­ti­mų stu­di­juo­ti į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas ir stu­di­jų sti­pen­di­jų vie­tas (vf+vnf/st) skai­čius

Kvie­ti­mų stu­di­juo­ti į vals­ty­bės ne­fi­nan­suo­ja­mas vie­tas (vnf) skai­čius

2016 m. 2015 m. 2016 m. 2015 m.

Alek­sand­ro Stul­gins­kio uni­ver­si­te­tas 182 179 363 489

Bals­to­gės uni­ver­si­te­to fi­lia­las Vil­niu­je 0 1 29 19

Eu­ro­pos hu­ma­ni­ta­ri­nis uni­ver­si­te­tas 0 0 19 15

Ge­ne­ro­lo Jo­no Že­mai­čio Lie­tu­vos ka­ro aka­de­mi­ja 53 68 0 0

ISM Va­dy­bos ir eko­no­mi­kos uni­ver­si­te­tas 118 67 121 159

Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas 1553 1449 443 448

Ka­zi­mie­ro Si­mo­na­vi­čiaus uni­ver­si­te­tas 4 4 58 86

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas 160 187 435 468

LCC tarp­tau­ti­nis uni­ver­si­te­tas 7 1 0 3

Lie­tu­vos edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas 191 262 286 309

Lie­tu­vos mu­zi­kos ir teat­ro aka­de­mi­ja 103 111 47 44

Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­tas 87 105 344 394

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tas 412 437 762 741

My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­tas 115 118 683 1200

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas 73 89 130 154

Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­ja 187 181 91 81

Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­tas 1296 1207 642 785

Vil­niaus uni­ver­si­te­tas 2426 2504 1103 1281

Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tas 457 469 670 779

Aly­taus ko­le­gi­ja 118 124 97 73

Kau­no ko­le­gi­ja 1515 1512 687 800

Kau­no miš­kų ir ap­lin­kos in­ži­ne­ri­jos ko­le­gi­ja 230 241 45 62

Kau­no tech­ni­kos ko­le­gi­ja 500 418 146 194

Klai­pė­dos vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja 608 704 405 442

Kol­pin­go ko­le­gi­ja 1 28 70 74

Lie­tu­vos aukš­to­ji jū­rei­vys­tės mo­kyk­la 219 253 58 111

Lie­tu­vos vers­lo ko­le­gi­ja 18 19 119 132

Ma­ri­jam­po­lės ko­le­gi­ja 120 142 71 114

Pa­ne­vė­žio ko­le­gi­ja 171 229 157 170

So­cia­li­nių moks­lų ko­le­gi­ja 146 137 635 578

Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja 374 408 199 259

Šiau­rės Lie­tu­vos ko­le­gi­ja 7 4 44 48

Šv. Ig­na­co Lo­jo­los ko­le­gi­ja 21 15 127 158

Tarp­tau­ti­nė tei­sės ir vers­lo aukš­to­ji mo­kyk­la 25 35 112 134

Ute­nos ko­le­gi­ja 203 194 228 222

V.A. Grai­čiū­no aukš­to­ji va­dy­bos mo­kyk­la 2 6 26 46

Vil­niaus di­zai­no ko­le­gi­ja 35 35 69 74

Vil­niaus ko­le­gi­ja 1759 1762 719 650

Vil­niaus koo­pe­ra­ci­jos ko­le­gi­ja 14 51 56 59

Vil­niaus tech­no­lo­gi­jų ir di­zai­no ko­le­gi­ja 620 663 260 388

Vil­niaus vers­lo ko­le­gi­ja 16 29 129 171

Šal­ti­nis: LA­MAB­PO

PASTABA: Duomenys pateikti be tikslinio finansavimo vietų, į kurias priėmimas vyks vėliau.


SKAI­ČIAI

LA­MA BPO in­for­ma­ci­nė­je sis­te­mo­je už­si­re­gist­ra­vo 33 598 as­me­nys (2015 m. – 36 987), ta­čiau pra­šy­mus stu­di­juo­ti už­pil­dė 29 766 sto­jan­tie­ji (2015 m. – 33 198). 17 239 pra­šy­mus pa­tei­kę sto­jan­tie­ji vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą įgi­jo 2016 m. (2015 – 20 466).

61 pro­c. aukš­čiau­siu prio­ri­te­tu rin­ko­si uni­ver­si­te­tų stu­di­jų pro­gra­mas, 39 pro­c. – ko­le­gi­jų.

Stu­di­juo­ti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se ir su stu­di­jų sti­pen­di­jo­mis vie­to­se pa­kvies­ti 14 146 as­me­nys, tai yra 3 pro­c. ma­žiau nei per­nai (2015 m. – 14 516), į vals­ty­bės ne­fi­nan­suo­ja­mas vie­tas – 14 pro­c. ma­žiau – 10 685 sto­jan­tie­ji (2015 m. – 12 443).

Priė­mi­mas nu­trauk­tas į 82 stu­di­jų pro­gra­mas (iš vi­sų pa­siū­ly­tų 837 stu­di­jų pro­gra­mų), ku­rias rin­ko­si per ma­žas skai­čius sto­jan­čių­jų. Iš 56 nau­jų stu­di­jų pro­gra­mų sto­jan­čių­jų dė­me­sio su­lau­kė 49 pro­gra­mos, į ku­rias stu­di­juo­ti pa­kvies­ti 1 224 as­me­nys.

99 pro­c. pa­kvies­tų­jų į uni­ver­si­te­tus kon­kur­si­nis ba­las vir­ši­ja 2 ba­lus, 90 pro­c. – 3 ba­lus. Ko­le­gi­jų sek­to­riu­je 2 ba­lus vir­ši­ja 77 pro­c. pa­kvies­tų­jų kon­kur­si­nis ba­las, 3 ba­lus – 54 pro­c. pa­kvies­tų­jų.

Pa­gal LA­MA BPO inf.