
Naujausios
V. Adamkus: „Esu sujaudintas ir dėkingas šiauliečiams“
Šiaulių miesto garbės piliečiu išrinktas Prezidentas Valdas Adamkus vakar „Šiaulių kraštui“ davė išskirtinį interviu. Pasidalijo mintimis ne tik šventine proga. „Kėliau sau klausimą, ką darysiu baigęs kadenciją? Maniau, sėdėsiu prie televizoriaus. Apsirikau ir esu laimingas“, – sakė V. Adamkus, kurio darbotvarkė kasdien yra užpildyta.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Visa mano giminė – iš Šiaulių“
Paprašytas interviu V. Adamkus pats vakar paskambino į redakciją. Rado laiko pokalbiui, nors jo darbotvarkė buvo įtempta – dalyvavo tarptautinėje konferencijoje Astravo atominės elektrinės klausimais.
Kaip jaučiasi išrinktas Šiaulių miesto garbės piliečiu, nė nereikėjo klausti. Pats nuo to pradėjo:
– Meras pranešė man tą malonią žinią, esu sujaudintas ir dėkingas Šiaulių miesto savivaldybės tarybai, ir miesto gyventojams.
Ta žinia būtų buvę sujaudinti ir šviesaus atminimo mano močiutė, ir mano tėvas, mano teta, kuri buvo ištremta į Sibirą ir ten mirė ir nė nežinome, kur yra palaidota.
Visa mano šeima yra kilusi iš Šiaulių žemės. Giminės medis čia siekia porą šimtų metų. Aš turbūt vienintelis iš visos giminės gimęs ne Šiauliuose – Kaune.
Mano pusseserė Gražina Giedraitienė, tremtinė, dar ir dabar gyvena Šiauliuose. Čia gyvena ir Almos pusseserė Sigutė Kačinskienė.
– Šiauliečiai, kuriems teko dalyvauti pirmajame viešame susitikime su Jumis dar 1989 metais, gerai prisimena, kokį stiprų įspūdį patyrė. Kaip tada pasiekėte Šiaulius?
– Tada pirmą kartą lankiausi Lietuvoje kaip JAV aplinkos apsaugos institucijų oficialus atstovas. Man pavyko tada „prasimušti“ į Šiaulius, nors Šiauliai buvo uždaras miestas užsieniečiams, juolab išeiviams.
Šviesaus atminimo Česlovo Kudabos pastangomis man buvo leista porą dienų apsilankyti Šiauliuose.
– Jūsų žvilgsniu, kaip miestas keitėsi?
– Per Nepriklausomybės laikotarpį Šiauliai sustiprėjo, išgyvena kultūrinį pakilimą ir materialinis gerbūvis yra pagerėjęs. Sportu domiuosi, ne kartą esu apsilankęs Šiaulių arenoje, kuria galima didžiuotis. Turite dabar ir bronzinius olimpiečius baidarininkus – nuoširdžiai sveikinu.
Mano žvilgsnis į Šiaulius yra šviesus, linkiu tik nesustoti.
Emigracija – didžiulys skaudulys
– Bet Šiauliai traukiasi, mažėja – neslopsta emigracijos srautas iš Lietuvos. Ką daryti, kaip manote?
– Nuo emigracijos kenčia ne tik Šiauliai, visa Lietuva – netenkame darbingų, talentingų žmonių, o atsakymo, kaip tą procesą sustabdyti, neturime. Man juokingai atrodo įvairios studijos, kaip susigrąžinsime emigrantus.
Ką daryti? Mano atsakymas yra vienas – pakelkime žmonių gerovės lygį. Nereikės jokių studijų, jokių prašymų sugrįžti – emigravę žmonės patys grįš.
Kam bastytis po pasaulį, gyventi tarp svetimųjų, jeigu lygiai tokiomis pat sąlygomis gali gyventi Lietuvoje – dalytis darbu, talentu ir gyventi savoje aplinkoje.
Susitvarkyti turime su tuo nuolatiniu nesąžiningumu, kuris pasireiškia įvairiomis formomis. Tarp jų – korupcija, kaip nenorėčiau to žodžio vartoti, bet jos yra. Kai tai sustabdysime, tada ir pinigai pateks į žmonių rankas, suteiks iniciatyvos.
Kas suteikia energijos, entuziazmo
– Prieš septynerius metus baigėte Prezidento antrą kadenciją, kokia dabar Jūsų darbotvarkė?
– Baigęs kadenciją, prisipažinsiu, kėliau sau klausimą, o ką dabar darysiu? Maniau, sėdėsiu prie televizoriaus. Stipriai apsirikau ir esu be galo laimingas.
Kiekvieną darbo dieną vykstu į Prezidentūrą, kur turiu savo raštinę, savo referentę padėjėją. Kiekvieną dieną telefonai skamba, sulaukiu įvairiausių raštų, pakvietimų dalyvauti renginiuose visoje Lietuvoje. Bendrauju su spauda, televizija.
Man tai suteikia entuziazmo, jaučiu, kad nesu išbrauktas iš visuomeninio gyvenimo. Dėl to esu dėkingas Lietuvos žmonėms. Stengiuosi jiems pasitarnauti savo įnašu, nors jis dabar yra ribotas.
– Politikų reitingai rodo, kad pagal žmonių pasitikėjimą vis esate reitingų viršūnėje. Kokius politikus vertinate?
– Vertinu tuos, kurie savyje turi moralinių vertybių ir jomis dalijasi su kitais. Kurie turi aiškią viziją, ko nori pasiekti gyvenime, ir siekia sąžiningu keliu.
Prieš tokius lenkiu galvą. Kuo daugiau tokių žmonių bus, tuo greičiau įsijungsime į vakarietiškos demokratijos kultūrą, tarptautiniame gyvenime būsime lygūs tarp lygių.
– Seimo rinkimai artėja ir vėl ne vienas sako: neturiu, ką rinkti. Jūs turite, ką rinkti?
– Sunku man atsakyti į tą klausimą. Nenoriu sakyti netiesos. Turiu problemą, kaip daugelis Lietuvos žmonių.
Bet kiekvienas turime eiti į rinkimus, balsuoti pagal savo sąžinę ir principus.
– Prezidente, ar rašote toliau savo dienoraštį? Dviejų kadencijų mintis, įvykius sudėjote į dvi knygas, ar galime laukti trečios knygos?
– Dienoraštį rašau – gali jis likti archyvuose. Dėl trečios knygos nieko negaliu pasakyti, bet medžiaga renkasi. Žiūrėsime, ką su ja daryti.
– O ką vienu sakiniu norėtumėte visiems pasakyti?
– Būkime žmonėmis, išlikime jais, tikėkime ateitimi ir gerbkime vieni kitus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SVEČIAI: Valdas Adamkus, ir baigęs Prezidento kadenciją, domėjosi, kaip dirba Šiaulių sveikatos, mokymo įstaigos. Su žmona Alma atvyko apžiūrėti ir atidarytos Motinos ir vaiko klinikos, kurios įrengimą laikė ir savo įsipareigojimu.
ELTA nuotr.
PADĖKA: Prezidentas Valdas Adamkus: „Jaučiuosi neišbrauktas iš visuomeninio gyvenimo. Dėl to esu dėkingas Lietuvos žmonėms. Stengiuosi ir dabar pasitarnauti savo įnašu.“