Vilkai pjauna avis ir grojant muzikai

Vilkai pjauna avis ir grojant muzikai

Vil­kai pjau­na avis ir gro­jant mu­zi­kai

Šie­met vien Šiau­lių ra­jo­ne vil­kai jau pri­da­rė ža­los dviem ra­jo­no ūki­nin­kams – pa­pjau­ta 10 avių, veis­li­nis avi­nas ir pen­kio­li­ka ėriu­kų, ne­ma­žai avių ap­dras­ky­ta. Ūki­nin­kai tve­ria­si tvo­ro­mis ir gar­siai lei­džia ga­nyk­lo­se mu­zi­ką, bet vil­kų „tre­ni­ruo­čių“ tai ne­stab­do. Me­džio­to­jai tvir­ti­na, kad vil­kų skai­čius ne­di­dė­ja, o ūki­nin­kai pa­tys neuž­tik­ri­na sa­vo gy­vu­lių sau­gu­mo.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Vil­kams už­lei­džia ra­di­ją

Penk­ta­die­nį Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Me­džio­to­jų gy­ven­to­jams da­ro­mos ža­los pre­ven­ci­nė­mis prie­mo­nė­mis įver­tin­ti ko­mi­si­ja pa­skirs­tė kom­pen­sa­ci­jas už ra­jo­ne vil­kų pa­pjau­tas avis. Dviem ūki­nin­kams pa­da­ly­ta apie 700 eu­rų, nors rea­li ža­la – kur kas di­des­nė.

Bir­že­lio 28 die­ną nu­ken­tė­jo Šiau­lių ra­jo­no Bu­bių se­niū­ni­jos Trau­lei­nių kai­mo ūki­nin­kas Ri­man­tas Ber­no­tas, iš vi­so au­gi­nan­tis per 20 avių.

Ūki­nin­kas R. Ber­no­tas „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, kad ry­tą pa­si­ge­do tri­jų ėriu­kų. Vie­ną ra­do tik maž­daug po pa­ros. Vy­ras pa­ma­tė kvie­čiuo­se bry­dę – lyg kas bū­tų vilk­ta, nu­brauk­ta ra­sa. Ei­da­mas bry­de jis ir priė­jo vil­kų su­dras­ky­tą ir pa­mes­tą ėriu­ką.

„Ieš­ko­jau din­gu­sio ėriu­ko, nes jei­gu jo ne­bū­čiau ra­dęs, ne­bū­čiau iš vi­so jo­kios kom­pen­sa­ci­jos ga­vęs“, – pri­si­mi­nė ūki­nin­kas.

Ki­ti du vil­kų su­dras­ky­ti R. Ber­no­to ban­dos ėriu­kai dar bu­vo ne­dek­la­ruo­ti, nes jau­nik­lius dek­la­ruo­ti duo­da­mas pu­sės me­tų ter­mi­nas. Už šiuos ėriu­kus ūki­nin­kas kom­pen­sa­ci­jos ne­ga­vo.

„Ne­be­ži­nau, nei kaip sau­go­tis vil­kų – ir mu­zi­ką lei­džia­me per ra­di­ją ir ap­tva­rus tvir­tus sta­to­me – nie­ko vil­kai ne­bi­jo. Tre­ni­ruo­ja­si ant ūki­nin­kų ge­ro ir vis­kas“, – pa­sa­ko­jo R. Ber­no­tas.

Pa­sak Sa­vi­val­dy­bės ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kės Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jos Ing­ri­dos Ven­ciu­vie­nės, ūki­nin­kui R. Ber­no­tui už su­dras­ky­tą ėriu­ką bus iš­mo­kė­ta 45 eu­rų kom­pen­sa­ci­ja.

„Di­džiu­liai nuo­sto­liai, ku­rių tik­rai kom­pen­sa­ci­ja ne­pa­dengs. Pa­vyz­džiui, vien veis­li­nis 4 mė­ne­sių ėriu­kas kai­nuo­ja 150 eu­rų“, – sa­kė nu­ken­tė­jęs nuo vil­kų ūki­nin­kas.

Sud­ras­kė be­veik pu­sę ban­dos

Daug di­des­nių nuo­sto­lių vil­kai pri­da­rė ra­jo­no Šiau­lių kai­miš­ko­sios se­niū­ni­jos Ka­du­gių kai­mo ūki­nin­kui Vik­to­rui Ma­ti­lio­niui. Ka­du­gių kai­mas yra vos 5 ki­lo­met­rai nuo Šiau­lių, apie po­rą ki­lo­met­rų nuo Vo­ve­riš­kių ir Vi­jo­lių. Ūki­nin­kas iki lem­tin­gų įvy­kių lai­kė per 100 avių ban­dą.

Lie­pos 8 die­ną ūki­nin­kas ra­do vil­kų su­dras­ky­tas še­šias avis ir dvy­li­ka ėriu­kų. Dar še­šios ūki­nin­ko avys bu­vo smar­kiai ap­dras­ky­tos, ke­tu­rios iš jų taip pat neiš­gy­ve­no, tarp jų ir 200 eu­rų kai­nuo­jan­tis veis­li­nis avi­nas. Avys kai­nuo­ja apie 100 eu­rų vie­na.

Sa­vi­val­dy­bės ko­mi­si­ja ūki­nin­kui už su­dras­ky­tas avis sky­rė 650 eu­rų kom­pen­sa­ci­ją.

„To­kių di­de­lių nuo­sto­lių tik­rai ne­pa­dengs ta kom­pen­sa­ci­ja, bet vis šis tas. Vil­kų tre­ni­ruo­tės ūki­nin­kams la­bai bran­giai kai­nuo­ja“, – sa­kė ūki­nin­kas.

V. Ma­ti­lio­nis „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, kad vil­kai tiek suį­žū­lė­jo, kad net esant ne­to­lie­se žmo­gui su­ge­bė­jo iš­vilk­ti iš ap­tva­ro ėriu­ką: ūky­je sve­čia­vę­sis drau­gas apie 6 va­lan­dą ry­to tik trum­pam pa­si­ša­li­no nuo ap­tva­ro ša­lia tvar­to ir vil­kai iš­ne­šė bei su­dras­kė jau­nik­lį.

Net­ru­kus po šio vil­kų siau­tė­ji­mo ūki­nin­ko avių ban­dą dar ga­li­mai už­puo­lė, kaip jis pa­ts tei­gė, apie 20 su­lau­kė­ju­sių šu­nų, gy­ve­nan­čių ne­to­lie­se vie­no­je so­dy­bo­je. Šį įvy­kį, V. Ma­ti­lio­nio tei­gi­mu, ti­ria po­li­ci­ja.

„Dar su­dras­ky­ta dau­giau, nei 20 avių ir de­vy­ni ėriu­kai. Vos ne pu­sę ban­dos pra­ra­do­me dėl vil­kų ir šu­nų. Taip ra­miai au­gi­no­me avis, kas čia pa­si­da­rė šią va­sa­rą?“, – ap­gai­les­ta­vo ūki­nin­kas.

Tūks­tan­čiai eu­rų – me­džiams, o ne ūki­nin­kams

Ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė I. Ven­ciu­vie­nė tei­gė, kad pi­ni­gai ūki­nin­kams skir­ti iš Sa­vi­val­dy­bių ap­lin­kos ap­sau­gos rė­mi­mo spe­cia­lio­sios pro­gra­mos lė­šų pa­gal punk­tą „Vil­kų ūki­niams gy­vū­nams pa­da­ry­tos ža­los at­ly­gi­ni­mas“.

Pa­va­duo­to­ja pri­pa­ži­no, kad ūki­nin­kų nuo­sto­liai dėl vil­kų di­des­ni, nei pa­skir­tos kom­pen­sa­ci­jos.

Į spe­cia­lią­ją pro­gra­mą, pa­sak I. Ven­ciu­vie­nės, yra kau­pia­mos me­džio­to­jų bū­re­lių su­neš­tos lė­šos.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė, pa­sak I. Ven­ciu­vie­nės, pa­gal šią pro­gra­mą tu­rė­jo 27 tūks­tan­čius eu­rų. Ta­čiau iš šių lė­šų di­džio­ji da­lis pi­ni­gų skir­ta ne ūki­nin­kams, o vals­ty­bi­nėms miš­kų urė­di­joms – fi­nan­suo­ti pre­ven­ci­nes prie­mo­nes miš­kams sau­go­ti nuo ken­kė­jų.

Kur­šė­nų urė­di­jai iš šios pro­gra­mos skir­ti 9 tūks­tan­čiai eu­rų, Šiau­lių urė­di­jai – 11 tūks­tan­čių eu­rų. Už šiuos pi­ni­gus, pa­sak I. Ven­ciu­vie­nės, ap­tve­ria­mi jau­nuo­ly­nai, te­pa­mi me­džiai, kad, pa­vyz­džiui, žvė­re­liai ne­grauž­tų jau­nų me­de­lių žie­vės.

Kol kas pi­ni­gai nei ūki­nin­kams, nei urė­di­joms, pa­sak I. Ven­ciu­vie­nės, dar ne­per­ves­ti, nes įsa­ky­mus tu­ri pa­si­ra­šy­ti Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius.

Tu­ri sau­go­ti sa­vo gy­vu­lius

Šiau­lių me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos va­do­vas Al­gir­das Bai­kaus­kas tei­gia, kad Šiau­lių ra­jo­ne nei pa­gal pėd­sa­kus, nei „pa­gal sig­na­lus dėl su­dras­ky­tų gy­vu­lių“, ne­ga­li­ma teig­ti, kad vil­kų pa­dau­gė­jo.

„Per­nai Šiau­lių ra­jo­ne bu­vo trys na­mi­nių gy­vu­lių už­puo­li­mai, šie­met – net ma­žiau“, – skai­čia­vo A. Bai­kaus­kas.

Pa­sak A. Bai­kaus­ko, lie­pos pa­bai­go­je, rugp­jū­tį – pa­ts ak­ty­viau­sias vil­kų lai­kas, nes jie mo­ko sa­vo jau­nik­lius me­džio­ti, to­dėl tuo me­tu ir žūs­ta dau­giau­sia ūki­nin­kų gy­vu­lių.

„Prie ūki­nin­kų bė­dų me­džio­to­jai ne­la­bai kuo ga­li pri­si­dė­ti“, – tei­gė A. Bai­kaus­kas.

Jis var­di­jo, kad vil­kų me­džiok­lės se­zo­nas pra­si­de­da spa­lio 15 die­ną ir kvo­tos su­me­džio­ti vil­kams yra ne­di­de­lės, ta­čiau net ir su­dras­kius ūki­nin­kų gy­vu­lius me­džio­to­jams dėl vil­kų me­džiok­lės nė­ra jo­kių iš­ly­gų.

„Nė­ra jo­kio rei­ka­lo žu­dy­ti vil­kų dėl to, kad pa­pjo­vė kaž­kie­no avį. Vil­kas la­bai svar­bus miš­ko gy­ven­to­jas ir jų nė­ra tiek daug“, – tei­gė me­džio­to­jų drau­gi­jos va­do­vas.

A. Bai­kaus­kas ma­no, kad ūki­nin­kams pa­tiems rei­kė­tų la­biau sau­go­ti sa­vo gy­vu­lius. „Pa­vyz­džiui, per­nai bu­vo at­ve­jis, kai vil­kai tam pa­čiam ūki­nin­kui du kar­tus pa­pjo­vė po ke­lis gy­vu­lius. Kar­tais gal­vo­ji, ar tai nė­ra bū­das ūki­nin­kui rea­li­zuo­ti sa­vo pro­duk­ci­ją, kai vals­ty­bė mo­ka kom­pen­sa­ci­jas?“, – svars­tė Šiau­lių me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos va­do­vas.

A. Bai­kaus­kas tei­gia, kad rei­kia sta­ty­ti pa­ti­ki­mus ap­tva­rus, nak­čiai gy­vu­lius su­gin­ti ar­čiau na­mų, tvar­tų, žmo­nių, nes „vil­kas yra dau­giau nak­ti­nis me­džio­to­jas“, o ato­kes­nė­se ga­nyk­lo­se gy­vu­lius ga­ny­ti tik die­ną.

Vil­kų zo­nos

A. Bai­kaus­kas tei­gia, kad vil­kai yra „ju­dan­tys gy­vū­nai“ – jie ne­bū­ti­nai gy­ve­na konk­re­čiai ten, kur me­džio­ja, o gy­ve­na­mo­ji vil­kų šei­mos te­ri­to­ri­ja ga­li bū­ti iki 8 ki­lo­met­rų spin­du­lio.

Di­džiau­sia vil­kų kon­cent­ra­ci­ja ir pa­vo­jin­giau­si na­mi­niams gy­vu­liams taš­kai, pa­sak A. Bai­kaus­ko, yra Kur­tu­vė­nų – Vai­na­gių ma­sy­ve, Gruz­džių – Ša­ky­nos pu­sė­je, vil­kai mėgs­ta pa­si­vaikš­čio­ti ir Ty­ru­lių pel­kė­se ir iš Jo­niš­kio, ir iš Ak­me­nės pu­sės. A. Bai­kaus­ko tei­gi­mu, tos vil­kų zo­nos šio­se vie­to­se yra to­dėl, kad ten di­des­ni miš­kų ma­sy­vai. Ten, kur miš­ke­liai ne­di­de­li, iš­vaikš­čio­ti gry­bau­to­jų, vil­kai ne­gy­ve­na.

Šiau­lių re­gio­nui, pa­sak A. Bai­kaus­ko, pa­vyz­džiui, per­nai kvo­ta bu­vo nu­šau­ti du vil­kus. „Ko­kia­me ap­skri­ties ra­jo­ne jie nu­šau­na­mi – ne­svar­bu. Du vil­kai re­gio­ne nu­šau­ti ir skel­bia­ma vil­kų me­džiok­lės se­zo­no pa­bai­ga“, – pa­sa­ko­jo A. Bai­kaus­kas.

Me­džio­to­jų drau­gi­jos va­do­vas tei­gia, kad vil­kas yra gei­džia­miau­sias kiek­vie­no me­džio­to­jo me­džiok­lės tro­fė­jus dėl kau­ko­lės ir kai­lio. „To­dėl sa­ky­ti, kad me­džio­to­jai spe­cia­liai ne­me­džio­ja vil­kų, nes jie yra ne­val­go­mi – di­džiau­sia ne­są­mo­nė“, – tei­gė A. Bai­kaus­kas.

EPA-EL­TA nuo­tr.

VIL­KAI: Me­džio­to­jai tei­gia, kad vil­kų mū­sų kraš­tuo­se ne­dau­gė­ja. Nors šie­met vien Šiau­lių ra­jo­ne vil­kai pa­pjo­vė 10 avių, veis­li­nį avi­ną ir pen­kio­li­ka ėriu­kų. Taip vil­kai mo­ko sa­vo vai­kus me­džio­ti.

Jo­no TA­MU­LIO, Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

AVYS: Avys yra vie­nas gei­džia­miau­sių vil­kų „tro­fė­jų“.

TRO­FĖ­JAI: Šiau­lių me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos va­do­vas Al­gir­das Bai­kaus­kas tei­gia, kad vil­kas yra gei­džia­miau­sias kiek­vie­no me­džio­to­jo tro­fė­jus, ta­čiau jam pa­čiam per 37-erius me­džiok­lės me­tus nė­ra te­kę su­me­džio­ti vil­ko.