Žagariečių iniciatyva pristatyta Kretoje

„Sidabrės“ nuotr.
Jau­ni­mo, sau­gan­čio gam­tą ir eko­sis­te­mas, tarp ku­rių ir ža­ga­rie­tė Vil­tė Pro­ko­pen­ko, su­si­ti­ko Kre­to­je
Kre­to­je, mies­te­ly­je Cha­nia vy­ko Erasmus+ fi­nan­suo­ja­mo pro­jek­to „Li­fe in plas­tic is NOT fan­tas­tic“ par­tne­rių su­si­ti­ki­mas, ku­ria­me da­ly­va­vo 30 jau­nuo­lių iš įvai­rių Eu­ro­pos ša­lių, Lie­tu­vai at­sto­va­vo ir Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos sa­va­no­rė Vil­tė Pro­ko­pen­ko.

Su­bur­ta tarp­tau­ti­nė jau­nuo­lių gru­pė, pri­jau­čian­ti ap­lin­ko­sau­gai ir ieš­kan­ti spren­di­mų eko­lo­gi­nėms pro­ble­moms bei be­si­do­min­ti plas­ti­ko ža­la ir jo ma­ži­ni­mu kas­die­ni­nia­me gy­ve­ni­me, su­si­ti­ki­mo me­tu kal­bė­jo, dis­ku­ta­vo apie tai, kaip žmo­gus vei­kia ap­lin­ką, kaip jo po­vei­kis ne­grįž­ta­mai kei­čia že­mės sis­te­mą. Ieš­ko­ta es­mi­nio ry­šio tarp pa­vie­nių gam­tos da­lių (že­mės, oro, van­dens, gy­vo­sios gam­tos) ir žmo­gaus veik­los su­kur­tų svar­biau­sių ap­lin­kos pro­ble­mų (to­kių, kaip šilt­na­mio efek­tas, van­dens už­terš­tu­mas, oro tar­ša) ir jų at­si­ra­di­mo prie­žas­čių. Ak­cen­tuo­ta, kad vie­na di­džiau­sių šių die­nų ap­lin­ko­sau­gos pro­ble­mų yra at­lie­kos, jų kie­kiai ir da­ro­ma ža­la. Pag­rin­di­nis dė­me­sys bu­vo ski­ria­mas mil­ži­niš­kais mas­tais nau­do­ja­miems vien­kar­ti­niams plas­ti­ki­niams in­dams, ku­rių nei­gia­ma įta­ka gam­tai yra di­džiu­lė. Plas­ti­ki­niai ga­mi­niai, pa­te­kę į ap­lin­ką, ter­šia ją, nei­gia­mai veik­da­mi eko­sis­te­mas, bio­lo­gi­nę įvai­ro­vę ir žmo­nių svei­ka­tą. Pro­jek­to da­ly­vių nuo­mo­nė vie­nin­ga - plas­ti­ko at­lie­kų pro­ble­ma yra pa­sau­li­nio mas­to.

Pro­jek­to me­tu ne­trū­ko kū­ry­biš­ku­mą, ko­man­di­nį dar­bą bei su­pra­ti­mą apie ap­lin­kos tau­so­ji­mą ska­ti­nan­čių pra­kti­nių už­duo­čių ir pa­skai­tų. Dar­bo gru­pės „Lo­ka­lūs /nacionaliniai/Europos mas­tu vyk­do­mi įsta­ty­mai, ma­ži­nant plas­ti­ko švais­ty­mą“, va­di­na­mu „Works­hop“ me­tu bu­vo pri­sta­ty­ta ir gra­ži ža­ga­rie­čių ini­cia­ty­va, ska­tin­ti vi­suo­me­nės są­mo­nin­gu­mą ir at­lie­kų ma­ži­ni­mą. Pro­jek­to da­ly­viai ir or­ga­ni­za­to­riai bu­vo su­ža­vė­ti de­šim­ti­mis tūks­tan­čių lan­ky­to­jų su­bu­rian­čio „Ža­ga­rės vyš­nių fes­ti­va­lio“ me­tu vyk­dy­ta Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos ini­cia­ty­va, kad fes­ti­va­lio lan­ky­to­jai, pirk­da­mi pils­to­mus gė­ri­mus, pa­lik­tų vie­no eu­ro de­po­zi­tą už puoš­nią, vyš­nių pie­ši­niu iš­mar­gin­tą, daug­kar­ti­nio nau­do­ji­mo stik­li­nę. Tą pa­čią stik­li­nę fes­ti­va­lio da­ly­viai ga­lė­jo nau­do­ti vi­so fes­ti­va­lio me­tu. Vyk­da­mi na­mo stik­li­nę grą­ži­no ir at­ga­vo vie­ną eu­rą, ar­ba ve­žė­si na­mo kaip Vyš­nių fes­ti­va­lio su­ve­ny­rą. Pro­jek­to da­ly­viai pri­ta­rė, kad nors ir ma­ža ini­cia­ty­va, ta­čiau ji – in­dė­lis į opių pro­ble­mų spren­di­mą.

Ga­lu­ti­nis pro­jek­to „Li­fe in plas­tic is NOT fan­tas­tic“ re­zul­ta­tas - per ke­le­tą die­nų kuo kū­ry­biš­kiau su­kur­ti at­ski­rų gru­pių trum­pi ko­mik­sai, ku­rie at­spin­dė­tų svar­biau­sias glo­ba­li­nes pro­ble­mas, su­si­ju­sias su plas­ti­ku ir ap­lin­ko­sau­ga ap­skri­tai.