Žemaičiai telkia bendrystei

Žemaičiai telkia bendrystei

Že­mai­čiai tel­kia bend­rys­tei

Šiau­liai praė­ju­sį sa­vait­ga­lį šven­tė Pa­sau­lio že­mai­čių die­nas – or­ga­ni­za­vo „Že­mai­tėš­ka nėb­rė Šiau­liūs“. „Di­dy­sis Pa­sau­lio že­mai­čių die­nų tiks­las – bend­rys­tė: tarp kai­my­nų, tarp et­nog­ra­fi­nių re­gio­nų, tarp sa­vo ša­ly­je ir emig­ra­ci­jo­je gy­ve­nan­čių“, – sa­kė Pa­sau­lio že­mai­čių die­nų, vy­ku­sių lie­pos 9 – rugp­jū­čio 15 die­no­mis, su­ma­ny­to­jas Ed­mun­das Žal­pys.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Dvi­de­šimt že­mai­čių vei­dų

„Nėb­rė Šiau­liūs“ pra­si­dė­jo iš­ki­lių že­mai­čių po­rtre­tų pa­ro­dos ati­da­ry­mu Šiau­lių kul­tū­ros cent­re. Pa­ro­dos ku­ra­to­rius kal­bi­nin­kas Juo­za­pas Pab­rė­ža pri­sta­tė 20 ta­py­tų po­rtre­tų, ku­riuos kū­rė sep­ty­ni me­ni­nin­kai.

12 dar­bų yra iš Šiau­lių uni­ver­si­te­to Moks­li­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­ko Vac­lo­vo Tri­čio ren­ka­mos Šiau­rės Lie­tu­vos iš­ki­lių as­me­ny­bių po­rtre­tų ko­lek­ci­jos. Šio­je ko­lek­ci­jo­je V. Tri­čio už­sa­ky­mu jau yra nu­ta­py­ti 22 po­rtre­tai, pa­si­ro­dė, kad 12 iš jų tin­ka šiai pa­ro­dai.

„Pa­ro­do­je ma­to­me iš­ki­lius že­mai­čius – Že­mai­tę, Dio­ni­zą Poš­ką, Mo­tie­jų Va­lan­čių, Lau­ry­ną Ivins­kį, Šat­ri­jos Ra­ga­ną. Ma­to­me ir gi­mu­sius ne Že­mai­ti­jo­je, bet di­de­lei daug nu­vei­ku­sius ir Že­mai­ti­jai, ir Šiau­liams – Jo­nas Šliū­pas, Pe­lik­sas Bu­gai­liš­kis, Sta­nis­la­va ir Ka­zi­mie­ras Venc­laus­kiai“, – var­di­jo po­rtre­tus iš­ki­liems žmo­nėms J. Pab­rė­ža.

Šią ko­lek­ci­ją kū­rė pen­ki dai­li­nin­kai – Kor­ne­li­jus Užuo­tas, Bo­na­ven­tū­ras Šal­tis, Ri­čar­das Gar­ba­čiaus­kas, Vol­de­ma­ras Ba­ra­kaus­kas ir Egi­di­jus Da­ru­lis.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi ir nau­jai nu­ta­py­ti, nie­kur dar neeks­po­nuo­ti dar­bai: Po­vi­lo Vi­šins­kio po­rtre­tą (pri­va­ti ko­lek­ci­ja) nu­ta­pė B. Šal­tis, o K. Užuo­tas nu­ta­pė ge­ne­ro­lo Po­vi­lo Ple­cha­vi­čiaus ir ku­ni­go, bo­ta­ni­ko Jur­gio Amb­ra­zie­jaus Pab­rė­žos po­rtre­tus.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi ir pen­ki XIX am­žiu­je kur­ti po­rtre­tai, sau­go­mi Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­ju­je, ku­riuo­se vaiz­duo­ja­ma Laz­dy­nų Pe­lė­da ir jos šei­mos na­riai.

Vi­sa­da bū­rė „į ku­pe­tą“

„Pa­sau­lio že­mai­čių die­nos liu­di­ja, kad Lie­tu­vą tvė­rė ir stip­ri­no, kaip į ku­pe­tą ne­šė sa­vo tur­tus bū­tent et­nog­ra­fi­niai re­gio­nai. Šiau­liuo­se že­mai­čiai vi­sa­da tu­rė­jo sa­vo vie­tą ir pri­si­dė­jo prie is­to­ri­jos kū­ri­mo. Tai liu­di­ja ir Sau­lės mū­šis, ku­rio 780 me­ti­nes švę­si­me šie­met“, – sa­kė Šiau­lių vi­ce­me­ras Sta­sys Tu­mė­nas.

Vi­ce­me­ras var­di­jo, kad 1897 me­tais įvy­ku­sio gy­ven­to­jų su­ra­šy­mo me­tu bu­vo su­skai­čiuo­ta, kad ta­da Šiau­liuo­se gy­ve­no 16 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų, iš jų – 4000 žy­dų, 419 – lie­tu­vių, be­veik 4000 – žmu­dų (že­mai­čiai) ir ki­ti.

Šiau­lių že­mai­čių kul­tū­ros drau­gi­jos „Sau­lau­kis“ pir­mi­nin­kas Jo­nas Bart­kus sa­kė, kad Šiau­liuo­se „že­mai­čių kon­cent­ra­ci­ja“ ga­na di­de­lė.

„Bū­tent Šiau­liuo­se 1989 me­tais bu­vo su­gal­vo­tas ir iš­da­vi­nė­ja­mas Že­mai­čio pa­sas, ku­rį da­bar iš­da­vi­nė­ja Tel­šiuo­se. Že­mai­čiai rim­tai ju­da Šiau­liuo­se – yra ir kam pa­ro­das reng­ti, ir že­mai­tiš­kų dai­nų al­bu­mus leis­ti“, – mi­nė­jo J. Bart­kus.

Jis sa­kė, kad yra emig­ra­ci­jo­je žmo­nių, ku­rie „pyks­ta ant Lie­tu­vos, bet ant Že­mai­ti­jos – nė­ra ko pyk­ti, ji nei val­džios ne­tu­ri, nei sa­vo sie­nų. To­dėl ir rei­kia iš­nau­do­ti tą gy­vą ner­vą – ry­šį su sa­vo vals­ty­be per že­mai­čių pro­pa­guo­ja­mą bend­rys­tės idė­ją“.

Že­mai­čių kul­tū­ros drau­gi­jos pir­mi­nin­kas Sta­sys Kas­pa­ra­vi­čius sa­kė, kad Pa­sau­lio že­mai­čių die­nos kvie­tė į šim­tus ren­gi­nių, bet Šiau­liai pa­kvie­tė į at­ski­rą ren­gi­nį spe­cia­liai šiai pro­gai, nors Šiau­liuo­se yra „ir et­no­sų, ir tar­mių mai­ša­ly­nė, kaip ir vi­suo­se did­mies­čiuo­se“, to­dėl Šiau­liai yra „Že­mai­tė­jes did­mies­tis, kap Am­ke­ri­kuo – Niu­juorks“.

Ato­sto­gos Že­mai­ti­jo­je

Pa­sau­lio že­mai­čių die­nas su­ma­nė ir pir­mą kar­tą or­ga­ni­za­vo Vil­niu­je gy­ve­nan­tis, Šiau­lių pe­da­go­gi­nia­me ins­ti­tu­te stu­di­ja­vęs žemaitis–telšiškis, mu­zi­kas, kul­tū­ros va­dy­bos ma­gist­ras Ed­mun­das Žal­pys. Jis skai­čia­vo, kad bū­tent Pa­sau­lio že­mai­čių die­nos pir­mą kar­tą ap­jun­gė 16 Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių, ku­rios pri­klau­so Že­mai­ti­jos re­gio­nui, bet at­ski­riems ad­mi­nist­ra­ci­niams vie­ne­tams.

Or­ga­ni­za­to­rius su­skai­čia­vo, kad po Pa­sau­lio že­mai­čių die­nų „ke­pu­re“ vy­ko 145 ren­gi­niai 16-oje že­mai­tiš­kų Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių – mies­tų, mies­te­lių, bend­ruo­me­nių šven­tės, at­lai­dai, pi­lia­kal­nių lan­ky­mai, pa­ro­dos, ku­riuo­se, skai­čiuo­ja­ma, nuo lie­pos 9 iki rugp­jū­čio 15 die­nos ga­lė­jo ap­si­lan­ky­ti apie 200 tūks­tan­čių žmo­nių.

Pa­sau­lio že­mai­čių die­nų idė­ja, pa­sak E. Žal­pio, – ato­sto­gos Že­mai­ti­jo­je.

„Tai kvie­ti­mas su­grįž­ti emig­ran­tus iš vi­so pa­sau­lio į sa­vo tė­viš­kę, prie sa­vo tė­vų ir se­ne­lių šak­nų va­sa­ro­ti, lan­ky­tis sa­vo mies­te­lių, ra­jo­nų, kai­mų šven­tė­se, bū­ti su sa­vais. Taip mes kvie­čia­me bend­rys­tei, bend­riems pro­jek­tams, bend­riems su­ma­ny­mams tarp žmo­nių, kai­my­nų, pi­lie­čių“, – sa­kė E. Žal­pys.

Pa­sau­lio že­mai­čių die­nos Šiau­liuo­se už­si­tę­sė iki vė­lu­mos – bul­va­re skam­bė­jo že­mai­tiš­ka mu­zi­ka, pri­sta­ty­tas rink­ti­nis dvi­gu­bas dai­nų al­bu­mas „Šiau­lėš­ke že­mai­tėš­ka i ap­le Že­mai­tė­jė“, ku­rį su­da­ro 53 kū­ri­niai.

Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

ŽE­MAI­ČIAI: Šiau­liuo­se Pa­sau­lio že­mai­čių die­nas mi­nė­ti pe­čius su­rė­mė „trop­ni že­mai­čiai“ (iš kairės) Juo­zas Pab­rė­ža, Ed­mun­das Žal­pys ir Sta­sys Kas­pa­ra­vi­čius.

PA­RO­DA: Šiau­lių kul­tū­ros cent­re su­reng­ta iš­ki­lių že­mai­čių po­rtre­tų pa­ro­da.