
Naujausios

VALSTYBĖS TARNAUTOJAS 2019
– Tikrai... Sakau, kad kažkur matyti miesto vaizdai. Vieną kartą ir čia gyvenimas! – netveria juokais apsigavęs policijos pareigūnas.
Praėjusią savaitę Policijos komisariato pareigūnai, pristatydami metų veiklos ataskaitą visuomenei, apie tokių ženklų pasirodymą ne tik Joniškio, bet ir Žagarės, Kriukų pėsčiųjų perėjose ir jų nešamą naudą jau pasakojo: nuo rugsėjo, jiems pasirodžius, eismo įvykių pėsčiųjų perėjose nebeužfiksuojama. Tik nedaug kas žino, kad šios idėjos autorius ir įgyvendintojas yra bendruomenės pareigūnas Sigitas Petraitis, už šias pastangas visuomenės saugumui pastebėtas rajono mero ir apdovanotas padėkos raštu už nuopelnus savivaldai užtikrinant žmonių saugumą rajone.
26-eri metai atkaklios ir nuožmios kovos su nusikalstamumu. Tiek metų Sigitas tarnauja teisėsaugos organuose. Tačiau pirmąsias visuomenės saugumo akcijas jau vykdė nuo mažens, dar mokyklos nelankydamas reguliavo pėsčiųjų eismą Šiaulių centre.
Tikslas – žadinti budrumą
Bendruomenės pareigūnas Sigitas Petraitis jau keletą metų teigia stebintis pėsčiųjų elgesio perėjose tendencijas. Didžioji jų dalis elgiasi taip, tarsi tos pėsčiųjų perėjos būtų asmeniniai, privileginiai jų takai – tiesiog žengia į ją nesidairydami, dargi rašydami trumpąsias telefonines žinutes, jaunimas dargi nesiskiria su ausinukais – vienu kartu sugeba klausytis muzikos ir dar rašyti elektroninius laiškus draugams, tik ne pasirūpinti savo paties saugumu. „Susidaro toks įspūdis, kad pėstieji prieš kitus eismo dalyvius tarsi jaučiasi pranašesni, privilegijuotesni, tarsi vairuotojai privalo juos saugoti,“ – apie priežastis, kurios paskatino ieškoti aktyvesnių priemonių žadinti pėsčiųjų atsakomybę, kalba bendruomenės pareigūnas.
Iš pradžių Sigitas Petraitis nupiešė jo galvoje gimusius eismo saugumą didinančius ženklus, skirtus pėstiesiems ir dviratininkams. Perkėlė ant šaligatvių miesto sankryžose, pėsčiųjų perėjų fotografijose ir su idėja pasiprašė pas Policijos komisariato viršininką Eugenijų Takuševičių, parodė kitiems atsakingiems pareigūnams, Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos poskyrio specialistams.
Visą rugpjūtį, prieš naujuosius mokslo metus virė intensyvus darbas. Sigitas, sulaukęs savo idėjai pritarimo, pats nupiešė originalaus dydžio paties sugalvotus pėsčiųjų eismo saugumą užtikrinti turinčius ženklus, iš prevencinėms priemonėms skirtų lėšų, kurias kasmet komisariatui iš biudžeto skiria Savivaldybė, buvo užsakyti trafaretai, nupirkti dažai, teptukai. Į pagalbą ženklinant iki šiol nematytais neregėtais ženklais pėsčiųjų perėjas pareigūnai pasikvietė rajono kelininkus.
– Gera girdėti, kad tokia budrumą žadinanti priemonė jau duoda rezultatų. Toks mano tikslas ir buvo: kad žmogus po kojomis pastebėtų ryškiai raudona spalva apibrėžtus perspėjimus, o perskaitęs stabteltų ir susivoktų, ką ne taip daro, – asmenine pasiteisinusia iniciatyva džiaugiasi bendruomenės pareigūnas S. Petraitis.
Prevencijai telkiami ir vaikai
Su bendruomenės pareigūno Sigito Petraičio pasirodymu rajone į prevencines priemones, nepakantumą nusižengimams, nusikaltimams, pakviesti ir patys mažiausieji visuomenės nariai. Praėjusiais metais kovo–balandžio mėnesiais visų rajono mokyklų moksleiviai pakviesti dalyvauti prevencinio plakato prieš populiariausius nusižengimus konkurse.
– Visus metus plakatas pagal Algimanto Raudonikio meno mokyklos moksleivės Gabrielės Šauklytės piešinį „Neskriausk manęs“ puošia universalinės parduotuvės „Eglė“ sieną, o pagal Dovydo Griškos kompiuterinės grafikos darbą „Neskubėk į pasimatymą“ pagamintas plakatas – prekybos ir laisvalaikio centrą „Žilvinas“.
Vaikų gynimo dienos proga tie vaikai viešai lauko estradoje pagerbti, policijos apdovanoti. Tačiau, mano įsitikinimu, labiausiai juos motyvuoja tas pripažinimas, kad darbai visus metus puošia miesto erdves. Toks konkursas bus skelbiamas ir šiemet, – „Sidabrei“ pasakoja bendruomenės pareigūnas.
Nepakantus nusikaltimams prieš vaikus
Ilgus metus Sigitas Petraitis dirbo Šiaulių miesto Pietinio rajono policijos nuovadoje nepilnamečių reikalų grupės vyresniuoju inspektoriumi. Šis pareigūnas ypač pasižymėjo 2011-2012 metais, kai, neturėdamas jokių priemonių, kuriomis naudojasi kriminalistai, išaiškino daugiau kaip 20 taškų, besipelniusių iš kontrabandinių rūkalų, platintų nepilnamečiams asmenimis.
– Buvo toks metas, kai Šiauliuose buvo labai paplitę kontrabandiniai rūkalai. Ateinu į vieną mokyklą, kitą – pakampėse nepilnamečiai traukia įvairių skonių baltarusiškas, rusiškas cigaretes. Ėmiau kalbėtis su vaikais. Ypač talkino geriečiai, kurie draugauja ir su rūkančiais. Įgavau jų pasitikėjimą ir ilgo nuoseklaus darbo dėka pavyko išsiaiškinti, kad aplink mokyklas, į kurią pusę bepažvelgsi, daugiabučiuose pilna kontrabandinių rūkalų platinimo taškų. Ne vieną savaitę ėjau iš vieno namo į kitą. Viename bute radau ir išėmiau 33 pakelius kontrabandinių rūkalų, kitame – 68, trečiame – 269 , toliau – 27, 44… – prisiminimais, kaip likvidavo nelegalias kontrabandinių rūkalų prekybos vietas, dalinasi pareigūnas.
O vieno buto balkone, pagal nepilnamečių pasakojimus, surado net 1500 pakelių cigarečių, skirtų ne Lietuvos rinkai. Visą šią Sigito išnarpliotos kontrabandos istoriją vainikavo dar ir kontrabandinių rūkalų dilerio, kurį Sigitas atidavė tiesiai į kriminalistų rankas, atskleidimas
Niekas iš pareigūnų, Sigito kolegų, negalėjo patikėti, kad pareigūnas be specialių priemonių išaiškino tokį rezonanso sulaukusį nusikaltimą. Tuokart pareigūno nuopelnai už nepriekaištingą pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą apdovanoti 2-ojo laipsnio Vidaus reikalų ministerijos atminimo ženklu „Tėvynės labui“.
Nuo to laiko nusikalsti visuomenės taisyklėms ir normoms linkę vaikai iš tolo atpažindavo S. Petraičio personą ir net jo asmeninį automobilį. Kol jis apeidavo mikrorajone esančias mokyklas, jaunieji policijos rėmėjai prasitardavo, kad „blogiukai“ tuo metu kokį pusdienį net rūkyti už kampo neidavo. Nes visi žinojo: jei S. Petraitis nutvers, liūdnai baigsis. Griežtai, bet teisingai.
Patrulis nuo šešerių
Bendruomenės pareigūno Sigito tėtis – buvęs ilgametis kelių policijos viršila Rimutis Petraitis. „Kai aš, vidurinysis iš trijų brolių, gimiau, tai namuose milicininko uniforma jau kabėjo...“ – juokiasi S. Petraitis. Didžiausia laimė būdavo, kai tėtis leisdavo visiems trims sulipti į tarnybinį automobilį, o jei dar ratą kitą apsukdavo, tai išvis džiaugsmui ribų nebūdavo.
Tačiau nuo pat vaikystės, kol dar mokyklos nelankė, Sigitui įsimintiniausios jaunųjų inspektorių stovyklos, kasmet rengiamos vis kitoje Lietuvos vietoje. Kiek save atsimena, tokiose stovyklose ir grūdino savo žinias bei valią. Ten Sigitas, dar ikimokyklinukas būdamas, išmoko vairuoti mopedą, net automobilį. „Atsimenu, tikrai buvau ne daugiau šešerių, spaudžiu aš tą greičio pedalą, o mokomasis automobilis po autodromą greičiau nevažiuoja. Ir nesuprantu, kodėl. Dabar tik pagalvoju, kad vardan saugumo instruktorius man tada greičiau važiuoti neleido...Tokių stovyklų metu išmokau drausmės ir ištvermės: rytai prasidėdavo mankšta ir uniformos apžiūra, o toliau – visą dieną užsiėmimai, net plaukti ten išmokė,“ – savo vaikystę, kuri kryptingai suko policijos pareigūnų keliu, mena S. Petraitis.
Paskutinė vasarą prieš pirmą klasę buvo skirta jaunųjų inspektorių praktikai. Pasipuošęs pilote ir baltu diržu Sigitas eismą švilpuko pagalba jau reguliavo Šiaulių centre, pėsčiųjų perėjoje Dvaro gatvėje.
– Toks tas reguliavimas: nėra mašinų – mosteli pėstiesiems, kad jie gali kirsti gatvę. Jei matai, kad atvažiuoja automobilis, sušvilpi ir sustabdai žmonių srautą per perėją arba ženklu stabdai mašiną, kad pėsčiuosius praleistų. Kai esi vos šešerių, tokia užduotis buvo didžiulė atsakomybė. Atsimenu, kaip mama man į tarnybos vietą už darbą atnešė šokoladą... – prisiminimais į vaikystę ir tada įgytas pirmąsias profesines žinias, kurios iki šiol praverčia, nuklysta bendruomenės pareigūnas.