Žolinės tradicijos atgys Žaliūkių malūne

Žolinės tradicijos atgys Žaliūkių malūne

Žo­li­nės tra­di­ci­jos at­gys Ža­liū­kių ma­lū­ne

Pir­ma­die­nį Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Ža­liū­kių ma­lū­ni­nin­ko so­dy­bo­je vyks tra­di­ci­nė Žo­li­nės va­ka­ro­nė.

So­dy­bo­je veiks žo­ly­nų tur­ge­lis, bus ga­li­ma pa­ra­gau­ti sep­ty­nių žo­le­lių ar­ba­tos ir nau­jo­jo der­liaus ru­gi­nės duo­nos. Kiek­vie­nais me­tais šiai šven­tei pir­mą kar­tą ma­lū­ni­nin­ko tro­bo­je ke­pa­ma ką tik nu­pjau­tų ir iš­kul­tų ru­gių duo­na.

At­vy­kę į Žo­li­nės va­ka­ro­nę su­ži­nos, ką rei­kia su­dė­ti į žo­ly­nų puokš­tę, kad vi­si atei­nan­tys me­tai bū­tų sėk­min­gi – kiek­vie­nas nu­skin­tas au­ga­las tu­ri sa­vo reikš­mę.

Lie­tu­vo­je dar pri­si­me­na­mas pa­pro­tys Žo­li­nės die­ną ne­štis į baž­ny­čią pa­šven­tin­ti puokš­tę lau­ko, dar­že­lio gė­lių, ja­vų ir žo­ly­nų, sim­bo­liš­kai dė­ko­jant už me­tų der­lių.

Paš­ven­tin­ta ir su­džio­vin­ta puokš­tė lai­ko­ma prie šven­tų­jų pa­veiks­lų ar ki­to­je gar­bin­go­je na­mų vie­to­je. Šių žo­ly­nų de­da­ma į pa­ma­tus sta­tant nau­ją na­mą, jais smil­ko­mi na­mai prieš aud­rą ar su­ne­ga­la­vus gy­vu­liui, už­pli­ko­ma ar­ba­ta svei­ka­tai stip­rin­ti.

Šven­tė­je kon­cer­tuos du folk­lo­ro an­samb­liai. Jo­vi­tos Lu­bie­nės va­do­vau­ja­mas an­samb­lis „Ger­vi­ki“ ir že­mai­čių folk­lo­ro an­samb­lis ,,Pla­telē“ (an­samb­liui va­do­vau­ja Ai­va­ras Al­mi­nas, jam tal­ki­na žmo­na Alio­na Al­mi­nie­nė).

Pa­sak mu­zie­ji­nin­kų, Žo­li­nės šven­tė su­si­ju­si ne tik su krikš­čio­niš­ką­ja tra­di­ci­ja, bet ir žy­mi svar­bių va­sa­ros dar­bų pa­bai­gą. Nuo se­niau­sių lai­kų ši šven­tė – pa­dė­ka už vi­sas va­sa­ros gė­ry­bes, kai po ru­giap­jū­tės pa­baig­tu­vių su­si­rink­da­vo vi­sa gi­mi­nė: „Kas per Žo­li­nę ne­vie­šės, tas vi­są gy­ve­ni­mą lai­mės ne­tu­rės.“

Pa­gal die­nos orus ga­li­ma spė­ti, koks bus atei­nan­tis ru­duo: jei bus gra­ži Žo­li­nė, bus gra­žus ir ru­duo.

„Šiau­lių kraš­to“ inf.

Ro­lan­do PA­RA­FI­NA­VI­ČIAUS nuo­tr.

PUOKŠ­TĖ: Vie­nas iš svar­biau­sių Žo­li­nės at­ri­bu­tų – žo­ly­nų puokš­tė.