
Naujausios
1. Ištakos
Pirmą kartą fejerverkai buvo išrasti Kinijoje daugiau nei prieš 2000 metų. Pirmosios petardos buvo gaminamos metant bambuko stiebus į ugnį, todėl nuo karščio jie sprogdavo su trenksmu.
2. Atsitiktinis išradimas
Pagrindinė fejerverkų sudedamoji dalis - šaunamieji milteliai - buvo atrasti atsitiktinai. Kinų alchemikai, ieškodami gyvybės eliksyro, sumaišė salietrą, sierą ir medžio anglį, taip sukurdami pirmąją šaunamųjų miltelių formą.
3. Marco Polo indėlis
Marco Polo dažnai minimas už tai, kad XIII a. iš Kinijos į Europą atvežė šaunamųjų ginklų miltelių ir taip paskatino fejerverkų išpopuliarėjimą.
4. Karališkasis pritarimas
Anglijoje fejerverkai sulaukė karališkojo pritarimo jau XVI amžiuje. Karalienei Elžbietai I taip patiko fejerverkai, kad ji įsteigė „Anglijos ugnies meistro“ pareigybę.
5. Fejerverkai mene
Fejerverkai šimtmečius buvo populiari meno tema. Tarp žymių kūrinių yra J. M. W. Turnerio paveikslai, kuriuose įamžinti ryškūs fejerverkai virš Temzės.
6. Spalvų išgavimas
Ryškias fejerverkų spalvas sukuria skirtingos metalų druskos. Stroncis sukuria raudoną spalvą, baris - žalią, natris - geltoną, o varis - mėlyną.
7. Sinchronizuoti pasirodymai
Šiuolaikiniai fejerverkai dažnai sinchronizuojami su muzika naudojant pažangią kompiuterinę programinę įrangą, taip sukuriant tobulai suderintus sprogimus, kurie sustiprina regimąjį ir garsinį įspūdį.
8. Didžiausias fejerverkas
Didžiausias kada nors paleistas fejerverkas buvo 2014 m. Japonijoje. Fejerverkas svėrė daugiau nei 460 kg ir iššaukė beveik 800 metrų skersmens sprogimą, kuris įrašytas į Gineso rekordų knygą.
9. Tvarūs fejerverkai
Didėjant susirūpinimui aplinkosauga, gamintojai kuria ekologiškesnius fejerverkus, kurie mažina dūmų kiekį ir naudoja biologiškai skaidžias medžiagas.
10. Fejerverkų rekordai
2016 m. Filipinuose buvo pasiektas daugiausiai per vieną minutę paleistų fejerverkų rekordas - buvo uždegti 810 904 fejerverkai.
11. Fejerverkai filmuose
Fejerverkai įsimintini filmuose - nuo stebuklingų šou „Disney“ filme „Pelenė“ iki sprogdinančio „Žiedų valdovas: Karaliaus sugrįžimas“.
Disnėjaus pasaulis tęsia šią tradiciją ir visame pasaulyje rengia kvapą gniaužiančius fejerverkus virš princesės pilies.
12. Pirotechnikos profesijos
Fejerverkų kūrimas ir leidimas - tai profesija, kuriai būtinas ilgai trunkantis mokymas ir sertifikavimas. Pirotechnikai yra šių dangų raižančių spektaklių kūrėjai.
13. Romėniškos žvakės
Romėniškos žvakės yra viena seniausių fejerverkų rūšių, atsiradusi dar I mūsų eros amžiuje. Nepaisant pavadinimo, iš tikrųjų jos atsirado Kinijoje.
14. Fejerverkų formos
Fejerverkai gali būti suprojektuoti taip, kad sprogtų įvairių formų - nuo tradicinių sferinių sprogimų iki sudėtingų raštų, pavyzdžiui, širdelių, žvaigždučių ir net šypsenėlių.
15. Fejerverkų garsai
Fejerverkų garsų sprogimą sukelia staigus dujų išsiplėtimas ir po to kylančios smūginės bangos. Skirtingų konstrukcijų fejerverkai gali skleisti įvairius garsus - nuo spragsėjimo iki švilpimo.
16. Istorinės šventės
Fejerverkai nuo seno buvo naudojami minint svarbius įvykius. 1749 m. Georgas Frydrichas Hendelis sukūrė „Muziką karališkiesiems fejerverkams“, skirtą Austrijos įpėdinystės karo pabaigai paminėti.
17. Fejerverkai ir technologijos
Technologijų pažanga sukėlė revoliuciją fejerverkų pasirodymuose. Dabar bepiločiai orlaiviai naudojami kuriant stulbinančius šviesos šou, kurie papildo tradicinius fejerverkus.
18. Kultūrinė simbolika
Daugelyje kultūrų fejerverkai simbolizuoja džiaugsmą, šventę ir piktųjų dvasių atbaidymą. Jie yra pagrindinė tokių švenčių kaip Diwali Indijoje ir Mėnulio Naujieji metai Kinijoje dalis.
19. Fejerverkų ateitis
Fejerverkų ateitis yra šviesi, nes nuolat diegiamos naujovės, kuriomis siekiama, kad fejerverkai būtų įspūdingesni ir ekologiškesni. Tarp naujovių - mažo triukšmo fejerverkai ir fejerverkai su mažiau kenksmingais šalutiniais produktais.
20. Fejerverkų pvadinimas
Ar žinojote, kad žodis „fejerverkas“ kilęs iš graikiško žodžio „pirotechnika“, reiškiančio „ugnies meną“? Tai tinkamas terminas šiems akinantiems pasirodymams, kuriuose susijungia mokslas, menas ir šiek tiek magijos.
Užs. Nr. 562225