Kaip kovoti su viršsvoriu?

Lietuviai yra labiausiai viršsvorio problemomis besiskundžianti tauta ES šalyse. Na, sakyti, kad yra skundžiamasi – negalima, kadangi gali atrodyti, kad kiekvienas žmogus pats renkasi savo gyvenimo kelią. Tačiau tai, kad mūsų valstybėje nutukimas yra opi problema – sako ir gydytojai, kurie akcentuoja, kad reikia kuo skubiau imtis priemonių, kurios gali ir turi keisti gyvenimą bei sveikatą. Apie tai kalbamės su chirurgu Nerijumi Kaseliu, kuris atlieka skrandžio mažinimo operacijas. 

- Kodėl Lietuva yra ta šalis, kuri pirmauja nutukimo statistikoje?

- Vienareikšmiškai atsakyti sunku, tačiau, sutikite, kad didžiausią įtaką daro maistas. Lietuviai jau nuo seno įpratę valgyti sočiai, o tai dažniausiai siejama su riebiu ir tikrai labai kaloringu maistu. Kadangi niekas nenori skaičiuoti kalorijų – jų suvartojama per daug ir dėl to žmogui auga neprašyti kilogramai.

Algis

 

Algis – N. Kaselio pacientas.

 

- Kokios geriausios svorio metimo alternatyvos?

- Žinoma, pirmiausia tai priklauso nuo žmogaus svorio. Kai jis turi gana nedidelį viršsvorį ir tuo pačiu nesiskundžia jokiomis gretutinėmis ligomis – dažniausiai padeda tinkamai pagal to žmogaus poreikius subalansuota dieta bei fizinis aktyvumas. Kai kuriems žmonėms reikalingas ir pokalbis su psichologu, kuris padeda išsiaiškinti – kokios yra persivalgymo priežastys. Kai KMI yra didesnis nei 35 – dažniausiai kova tampa labai sunki. Tai tada ir daromos skrandžio mažinimo operacijos.

- Ar šios operacijos turi neigiamų pasekmių?

- Bet kokia operacija reikalauja iš žmogaus noro ją darytis ir tuo pačiu supratimo – kas ir kaip. Tik tokiu atveju žmogus gali būti tikras, kad jis gaus tokį rezultatą, kokio ir siekė.

Diana

Diana – N. Kaselio pacientė.

 

Šios operacijos tikslas yra padėti žmogui kuo paprasčiau atsikratyti kuo didesnio kiekio kilogramų. Po skrandžio mažinimo dažniausiai netenkama net iki 70 % savo kūno svorio. Taigi, žmogaus gyvenimas tikrai pasikeičia. Juolab, jis turi nepamiršti, kad ir po operacijos teks maitintis sveikai. Normos bus mažesnės, sotumo jausmas ateis greičiau, tačiau subalansuota mityba reikalinga bet kuriuo atveju. Taip pat papildomai bus reikalingas tam tikrų vitaminų vartojimas.

- Ar operuojami visi, kurie to nori?

Tikrai ne. Pirmiausia laukia pokalbis su chirurgu, o tik paskui kiekvienu atveju vertinama – kaip galima padėti žmogui. Juk vieną, kai jis nori operacijos tik dėl išvaizdos, ir visiškai kita, kai svoris sukelia įvairias gretutines ligas.

- Kodėl prieš operaciją reikalingas pokalbis su psichologu?

Žmonės priauga nemažai svorio dėl to, kad jie valgo daugiau nei reikia jų organizmui. Jeigu vieni valgo dėl to, kad jiems yra skanu, tai tuo tarpu kitiems tai yra saviguodos būdas arba galimybė “suvalgyti” tam tikras emocijas. Svarbiausia sužinoti – kodėl žmogus valgo. Gal radus tą priežastį – operacija jam net nebebus reikalinga.

- Kaip sumažinti alkio jausmą?

Mano puslapyje www.gastroklinika.lt galima atrasti labai daug patarimų, kurie padeda sumažinti alkį ir maitintis sveikai. Siūlau juos pasižiūrėti. O tuo pačiu galiu tik patarti keisti požiūrį į maistą. Žinoma, jis padeda jaustis geriau, valgyti yra malonu. Tačiau gyvenime reikia atrasti daugiau smagių akimirkų nei tik valgymo. Tokiu atveju ir maisto norėsis kur kas mažiau.

Algis

Artūras – N. Kaselio pacientas.

 

Užs. Nr. 483188