Kepinių puošybai padeda vaizduotė

Kepinių puošybai padeda vaizduotė

Kepinių puošybai padeda vaizduotė

Šiaulių profesinio rengimo centro pedagogė Daiva Vidugirienė konditerijos paslapčių studentus moko kone 30 metų. Ji sako, kad kepinių puošyboje svarbiausia – vaizduotė. Iš namuose gamintos masės gimsta ir rožė, ir viščiukas.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Pagrindas – trapūs sausainiai

Pedagogė D. Vidugirienė patirtimi dalijosi ir su šiaulietėmis, mokė puošti sausainius.

D. Vidugirienė pabrėžė, kad reikalingi namuose kepti sausainiai.

Jiems reikės: 260 gramų miltų, 100 gramų cukraus pudros, 150 gramų sviesto, vieno kiaušinio, truputį kepimo miltelių, vanilinio cukraus ir žiupsnelio druskos.

Sviestą išsukame iki purios masės. Beriame persijotą cukraus pudrą, vanilinį cukrų ir druskos. Baigiame sukti iki vientisos masės. Tuomet įkulame kiaušinį, išsukame. Turime gauti plastinę, emulsinę tešlą. Ant jos beriame persijotus miltus su kepimo milteliais. Užminkome tešlą. Belieka iškočioti ir su formelėmis išspausti sausainius. Kepti 150–180 laipsnių karščio įkaitintoje orkaitėje.

Karaliauja glajai

„Lengviausiai ir greičiausiai pagaminami sausainių papuošimai – glajai. Jų yra įvairių – šokoladinių, karamelinių, cukraus ar baltymų masės“, – sako konditerė.

Jos manymu, bene lengviausia gaminti šokoladinį glajų. Tereikia 100 gramų šokolado ir 30 gramų sviesto (arba kitokių riebalų).

„Paruošiame vandens vonelę – užkaitiname puodą su vandeniu. Ten įmerkiame stiklinę ar puoduką. Įdedame šokolado, jį tirpiname. Atvėsiname, konditerių terminais sakant, temperuojame. Nepamirštame įdėti sviesto. Kai šokoladas sustingsta, vėl dedame į vonelę. Tokią procedūrą kartojame kelis kartus. Tam, kad šokoladas būtų blizgesnis, sausainis pasidengtų vienodai“, – dėstė D. Vidugirienė.

Iš balto šokolado pagamintą glajų galima nudažyti maistiniais dažais. Pasak konditerės, dauguma mėgsta ir baltymų glajų. Jam pagaminti reikės 400 gramų persijotos cukraus pudros, vieno kiaušinio baltymo ir žiupsnelio citrinos rūgšties.

„Kiaušinio baltymą reikia išsukti. Į jį berti cukraus pudrą ir maišyti tirštą masę, panašią į blynų. Dedame citrinos rūgštelės. Tešla pabąla, paskanėja. Gautą masę pilame į tūtelę, atsipalaiduojame, piešiame ir išdžioviname“, – pasakojo D. Vidugirienė.

Pašnekovė pasiūlymų turi ir karamelės mėgėjams. Tokiam glajui reikės karamelinių saldainių. Geriausia – be įdaro. Juos ištirpinti vandens vonelėje ir ranka tempiant masę dėti ant sausainių.

Kepinius puošti glajumi galima dvejopai. Merkti visą sausainį arba jo pusę. Turintys dailininko gyslelę gali kepinį išmarginti įvairiais ornamentais. Tereikia iš celofano susukti tūtelę, įpilti glajaus, atsipalaiduoti ir piešti.

Cukraus masė – populiariausia

Konditerijos studentų auklėtoja sako, kad cukraus masė buvo nepelnytai užmiršta ir dabar grįžta. Ją namuose pagaminti visai nesunku.

Reikės: 250 gramų cukraus pudros, 8 gramų želatinos, 30–40 gramų vandens (atsižvelgiant į želatinos stiprumą), žiupsnelio citrinos rūgštelės.

Želatiną reikia užmerkti – gaminti taip, kaip parašyta instrukcijoje. Ją pilame į cukraus pudrą. Beriame citrinos rūgštelės ir minkome tol, kol gauname plastinę masę, iš kurios galima formuoti papuošimus.

„Cukraus masės galima įsigyti bet kuriame prekybos centre. Tačiau namie gaminta ji mielesnė, žinome, kokius produktus naudojome. Ją galima nudažyti maistiniais dažais, tuomet gaminiai bus smagesni“, – pataria D. Vidugirienė.

Ji siūlo rinktis gelinius dažus. Esą skysčio ar miltelių pavidalo dažai sunkiau ir ilgiau ruošiami.

Puošimo formos – pagal vaizduotę

Iš cukras masės galima sukurti įvairių papuošimų. Gėlės, gyvūnai, įvairūs raštai – viskas įmanoma. Tereikia pasikliauti vaizduote.

D. Vidugirienė rekomenduoja iš pradžių rožes ar kitokias įmantrias formas lankstyti iš plastelino ar modelino. Po to jau galima imtis ir cukraus masės. Taip pavyks išvengti streso ir nesugadinti daug tešlos.

„Sausainius galima puošti ne tik gėlėmis. Iš cukraus masės mėgstu sukurti ornamentų. Tam reikės atriekti kelis nedidelius gabėlius masės. Juos nudažome skirtingai. Imame nedidelę dalį baltos masės. Ją pakočiojame. Ant jos dedame nedidelį nudažytą gabalėlį, po to kitą – vėl pakočiojame. Spalvos susilieja. Dedame ant sausainio, laukiame, kol išdžius“, – gudrybėmis dalinosi moteris.

Madingi  ryškūs tortai

Cukraus masė populiariausia ir puošiant tortus. Ja galima uždengti pyragus arba iš jos gaminti tortų atributus. Vėl madingos tampa rožės.

„Pernai dominavo pastelinės tortų spalvos. Šiemet vėl grįžta ryškios – violetinė ir rožinė. Kepiniai uždengiami ryškios spalvos cukraus mase – papuošimai šviesesni. Arba atvirkščiai“, – aiškino konditerė.

Ji rekomenduoja tortų puošimui naudoti ir apelsinų ar pistacijų skonio šokoladą. Jį išlydyti ir padengti kepinius.

Jono TAMULIO nuotr.

PUOŠYBA: „Kepinių puošyboje svarbiausia – vaizduotė, kantrybė ir užsispyrimas“, – sako Šiaulių profesinio rengimo centro pedagogė Daiva Vidugirienė.

ĮVAIROVĖ: Iš cukriaus masės nesunku išspausti gėles, angelus, kurti ornamentus – visi jie puikiai tinka sausainiams papuošti.

ŠVENTĖ: Iš cukraus pudros, kiaušinio baltymo ir citrinos rūgštelės pagaminta dekoracija papuoš ir velykinę medžio šaką.

ORNAMENTAI: Namie pagamintu glajumi galima išpiešti įvairiausius ornamentus.

RAŠTAS: Svarbu, kad glajus nebūtų per tirštas – sausainio puošyba bus lengvesnė.

FORMOS: Iš pradžių papuošimus patariama lipdyti iš plastelino ar modelino – išmiklinus rankas galima griebtis cukraus masės.

ELEMENTAI: Lengviausi ir greičiausi papuošimai – glajai.