Namas: svarbūs ir norai, ir galimybės

Namas: svarbūs ir norai, ir galimybės

Namas: svarbūs ir norai, ir galimybės

Kaip pastatyti tinkamus namus? Nuo ko pradėti? Kaip išvengti klaidų? Šiaulių projektavimo įmonės „House projects“ inžinierės, projektų vadovės Agnė Pocevičienė ir Lina Juršėnienė sako, kad brėžinys taptų namu, teks apsišarvuoti kantrybe, ruoštis ir planuoti.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Kaip išsirinkti sklypą?

„Vieni sklypo namui ieško skelbimuose, kiti kreipiasi į nekilnojamojo turto agentūras – priklauso nuo kiekvieno individualių sugebėjimų“, – sako inžinierės.

Renkantis žemės plotą svarbu dėmesį atskreipti į jo reljefą: ar jis lygus, ar šlaitinis. Kuo šlaitas statesnis, tuo daugiau kainuos pamatai – jų lyginimas.

Koks sklypo gruntas – supiltas ar ne? Jei taip, bus reikalingi gilesni pamatų poliai.

„Koks sklypo gruntas, ar gruntiniai vandenys žemai – sunku numatyti. Projektavimo eigoje rekomenduojame pasidaryti tyrimus. Jei jie parodo, kad gruntas stiprus, galima iškart planuoti juostinius pamatus. Taip sutaupoma medžiagų“, – sakė L. Juršėnienė.

A. Pocevičienė pataria atsižvelgti į inžinerinius tinklus: ar yra atvesta elektra, vandentiekis, nuotekų tinklai. Svarbi ir infrastruktūra. „Šiauliuose yra vietų, kur pardavinėja sklypus, bet privažiavimo nėra. Jeigu jo nėra, negausite statybos leidimo“, – sako inžinierė.

Ji taip pat pabrėžė, kad sklypo padėtis lemia kiemo ir patalpų apšviestumą. Jei įvažiavimas į sklypą bus iš pietinės pusės, ten reikės statyti garažą. Tada gyvenamąsias patalpas teks planuoti šiaurinėje dalyje. Ten ištisus metus bus šešėlis, į kambarius nepateks saulė, namas bus energetiškai neefektyvus.

Architektės tikina, kad įvažiavimas turėtų būti iš šiaurės rytų, tuomet kambarius bus galima statyti pietinėje dalyje. Į juos švies saulė, namas bus energetiškai efektyvesnis, sumažės šildymo išlaidos.

Dėmesys detalėms

Renkantis sklypą svarbu atkreipti dėmesį ir į šalia stovinčius namus, atstumus tarp jų ir žemės ploto. Priešgaisriniai reikalavimai numato, kad tarp medinių pastatų turi būti išlaikomas penkiolikos metrų atstumas. Medinį ir mūrinį pastatus privalo skirti dešimt metrų, o du mūrinius namus – aštuoni metrai.

„Reikėtų atidžiai išanalizuoti detalųjį kvartalo arba miesto planą. Juose suradę savo sklypą, galite pasižiūrėti, ar nėra numatytos apsaugos zonos aplink melioracijos griovius ar, pavyzdžiui, toms vietoms, per kurias yra pravesti elektros kabeliai. Tos apsaugos zonos kartais būna didelės, žmogus nusiperka sklypą, kuriame netelpa namas“, – aiškino L. Juršėnienė.

Jei sklypas patenka į paveldo apsaugos arba regioninio parko zoną, jame statomam pastatui taikomi papildomi reikalavimai. Pavyzdžiui, kai kur galima statyti tik vieno aukšto namą su mansarda arba privalu naudoti tik natūralias statybines medžiagas.

Pirmas žingsnis – planavimas ir vizija

Statybos prasideda nuo paruošiamojo etapo. Tai – planavimas, sprendimai. Galimybių yra daug, todėl biudžeto dydis lemia kone viską.

Pirmiausia būtina turėti kuo konkretesnę namo viziją. Inžinierės tvirtina, kad ji reikalinga dar prieš projektuojant.

„Reikia pagalvoti apie patinkantį stilių. Klasikinio ar modernaus norėtumėte? Didelio ar mažo? Vieno ar dviejų aukštų? Su rūsiu ar be? Tai savotiški namų darbai“, – sako A. Pocevičienė.

Visa tai priklauso nuo norų, pomėgių, gyvenimo būdo, šeimos narių skaičiaus, jų pagausėjimo ateityje.

„Jei nusprendėte ne pats projektuoti, o eiti pas specialistą, galima atsinešti galimų namo pavyzdžių – paveiksliukų, nuotraukų. Kad būtų lengviau išsakyti norus“, – patarė L. Juršėnienė.

Medžiagos ir biudžetas

„Įsigijęs sklypą ir namą planuoti pradedantis žmogus privalo turėti žemės nuosavybės dokumentus – juos išduoda Registrų centras. Būtinas sklypo planas ir detalusis kvartalo arba miesto planas. Juos suteikia žemės pardavėjas arba savivaldybės architektūros skyrius“, – nurodo A. Pocevičienė.

Turint namo viziją, sklypą, reikiamus dokumentus ir numatytą biudžetą, prasideda projektavimo darbai.

Žmogus dar iki projektavimo etapo turėtų nuspręsti, kiek pinigų jis gali investuoti į namą. Statytojas turėtų spręsti, ar jam tikrai reikia rūsio, o gal vietoje garažo automobiliui užtektų tik stoginės?

Kuo sudėtingesnė namo konstrukcija – tuo namas brangesnis. Kainą kelia ir dideli langai. Taip pat stogų šlaitai – kuo jų daugiau, tuo daugiau reikės investuoti.

Projektų vadovės sako, kad žmonės dažnai pageidauja klinkerio apdailos. Tačiau ši medžiaga kur kas brangesnė už kitas. Be to, klinkerio apdailai reikia ir brangesnių pamatų.

Medžiagos, iš kurių bus statomas pastatas, planuojamos projektavimo metu. Namas gali būti rąstinis, mūrinis, karkasinis, skydinis. Tai taip pat priklauso nuo statytojo norų.

„Apie medžiagas galvojama ir projektavimo metu. Jei tai bus mūrinis namas, blokelių pasirinkimas didelis ir priklauso nuo namo konstruktyvo. Rekomenduojame rinktis stipresnius – silikatinius ar keramikinius blokelius. Žinoma, jie šaltesni. Apšiltinimui reikės daugiau medžiagų. Tačiau bet kokiu atveju manome, kad namas turi būti tvirtas“, – tvirtino L. Juršėnienė.

Kiti patarimai

Inžinierės atkreipia dėmesį į patalpų atskyrimą. Pavyzdžiui, šalia gyvenamųjų patalpų neturėtų būti suplanuotos katilinės. Iš ten į kambarius sklis nemalonus kvapas.

Kad į namą patektų kuo daugiau saulės, reikia kuo daugiau langų orientuoti į pietus. Jie neturi būti per dideli, nelaidūs triukšmui, sandarūs. Tuomet vasarą bus vėsu, o žiemą šilta.

„Terasos nereikėtų statyti pietuose. Iš ten šviečia saulė – niekas nenorės sėdėti terasoje. Ją geriau statyti vakaruose“, – patarė L. Juršėnienė.

Projektuojant namą, svarbu atkreipti dėmesį ir į vyraujančius vėjus. Jei jis pučia iš vakarų ar šiaurės, namo forma turi būti tokia, kad vėjas lengvai „praslystų“ pastato stogu. Arba planuoti nuo jo apsaugančias medžių užtvaras.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KAINA: Inžinierės Agnė Pocevičienė ir Lina Juršėnienė tvirtina, kad namo kainą kelia sudėtingos konstrukcijos, didelis langai ir tinkamai neapgalvoti sprendimai.

ŽEMĖ: Pasak Šiaulių projektavimo įmonės „House projects“ projektų vadovės Agnės Pocevičienės, svarbu tinkamai išsirinkti namui sklypą – atsižvelgti į infrastruktūrą, inžinerinius tinklus, atstumus tarp kitų pastatų.

????? Statote, planuojate statyti, remontuojate, norite keisti namus ir turite klausimų – rašykite mums adresu – simona.k@skrastas.lt ir mes drauge ieškosime atsakymų.