NAMAS: Sveikam būstui reikia kokybės

NAMAS: Sveikam būstui reikia kokybės

NAMAS: Sveikam būstui reikia kokybės

Nekokybiškos ir netinkamai pasirinktos namo apdailos medžiagos, baldai gali sukelti ne tik galvos skausmą, bet ir onkologines ligas. Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, gydytoja Jūratė Karalevičienė pataria ištyrinėti medžiagų sudėtį, vengti sintetinių pluoštų ir įrengti efektyvią vėdinimo sistemą. Tada ir namas bus sveikas, ir šeima jausis gerai.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Sveikas namas

„Egzistuoja trys svarbiausi sveiko namo kriterijai – vieta, vieta ir vieta. Jis neturi būti arti magistralės, ten, kur dideli transporto priemonių srautai, daug triukšmo, taršos“, – sako Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė.

Specialistė sveiką namą vadina kvėpuojančiu pastatu, kuriame įrengta gera ventiliacija, o sintetinės medžiagos – nepageidaujamos. Kambariai turėtų būti šviesūs ir erdvūs, neužgriozdinti baldais.

Svarbu išsirinkti kokybiškas namo vidaus ir išorės apdailos medžiagas.

Vengti kenksmingų paveikslų ir plastikinių dailylenčių

Pirmiausia J. Karalevičienė pataria rinktis tik sertifikuotas išorės ir vidaus apdailos medžiagas. Tokio dokumento galima reikalauti kiekvienoje parduotuvėje.

Žmogus, įsigijęs nesertifikuotus, nelegalius gaminius, pavyzdžiui, dažus, plastikines apdailos detales, rizikuoja dėl galimo švino junginių poveikio sveikatai. Ši medžiaga į organizmą dažniausiai patenka su dulkėmis. Tai kancerogeniniai junginiai, galintys sukelti vėžį.

Visuomenės sveikatos specialistė pabrėžia, kad pavojingi ir paveikslai, tapyti dažais, turinčiais švino. Nuo jų galima apsinuodyti – užfiksuotas ne vienas toks atvejas. Todėl būstas neturėtų tapti muziejumi – rekomenduojama ant sienų kabinti kuo mažiau paveikslų.

Švino randama ir plastikinėse dailylentėse. Pasak J. Karalevičienės, plastikinės dailylentės netinka ir namo išorės apdailai.

„Anksčiau kalti tokiomis dailylentėmis namus buvo madinga. Tai – didžiausias neišprusimas. Pastatas įvelkamas į sintetinę dėžę. Taip pažeidžiama ventiliacija, sudaromos sąlygos plisti pelėsiui. Ne tik vidaus, bet ir išorės apdaila turėtų užtikrinti namo kvėpavimą“, – aiškino specialistė.

Natūralios medžiagos – „draugiškiausios“

„Biurų, didelių patalpų, apdailai leistinas cheminių medžiagų kiekis yra didesnis. Todėl jų negalima naudoti miegamuosiuose, vaikų kambariuose“, – aiškino J. Karalevičienė.

Ne pagal paskirtį panaudotos medžiagos neleidžia būstui kvėpuoti. Jame gali įsiveisti pelėsis, kuris ilgą laiką neišnaikintas, nuodija aplinką, kenkia žmogui. Jį pradeda kankinti alerginė sloga, kosulys, dusulys ir kiti negalavimai, kuriuos medikamentais įveikti gali būti labai sunku.

Sienoms reikėtų rinktis medžiagas, skirtas nurodytoms patalpoms. Medžiagos miegamiesiems, vaikų kambariams turi leisti kvėpuoti. Todėl plaunami tapetai tinka nebent virtuvei. Jais tapetuoti patalpų, kuriose laiko praleidžiama daugiausiai, nepatariama.

Grindų dangai labiausiai tinka medis ir keramika. Reikėtų vengti linoleumo. Jame slypi viena kenksmingiausių medžiagų sveikatai – formaldehidas. Ypač vaikų kambario grindų linoleumu kloti nereikėtų.

Sveikatos problemų ar alergijos kamuojamiems žmonėms rekomenduotina rinktis kuo natūralesnius pluoštus.

Polimerinės apdailos detalės ir sintetinės grindų dangos sukuria elektrostatinį lauką. Jis gali sukelti alergiją.

„Įelektrintos organizmo gleivinės dalelės tampa lyg įžemintoju. Atsiranda alerginė odos reakcija, dažniausiai veido, rankų srityje, žmogų ima kamuoti alerginė sloga, peršti akis, nosiaryklę“, – aiškino J. Karalevičienė.

Tinkamiausios medžiagos baldams – medis ir medvilnė

Lovos, sofos ir kiti minkšti baldai turėtų būti dengti taip pat natūraliomis medžiagomis – gobelenu, o geriausia – medvilne.

„Jei namie yra vaikų, svarbu vengti sintetinių medžiagų, vadinamųjų aksomų. Jis – didžiulis dulkių surinkėjas, sudaro galimybę atsirasti elektrostatiniam laukui“, – sakė J. Karalevičienė.

Odiniai baldai – praktiški, tačiau labiau tinkami svetainėje, o ne miegamajame ar vaikų kambaryje.

Visuomenės sveikatos specialistė nepataria rinktis iš medžio plokščių gamintų baldų, ypač spintų. Joms naudojami klijai, todėl tikimybė, kad į aplinką pateks cheminių medžiagų, didesnė. Kad žmogus jomis nekvėpuotų, baldai namuose turėtų būti natūralaus medžio.

Svarbi – efektyvi vėdinimo sistema

Vis dažniau žmonės renkasi medinius langus. Tokį pasirinkimą J. Karalevičienė laiko geru. Tokie rėmai – ir lengvai valomi, ir sveikatai geresni.

Galima įrengti ir plastikinius langus, tačiau svarbu, kad juose būtų įrengtos orlaidės arba nustatytos atidarymo pozicijos – kad patalpas būtų galima lengvai išvėdinti.

Natūralus vėdinimas ypač svarbus. Jis padeda išvengti žmogaus sveikatai žalingo pelėsio.

Jam užsiveisti neleis ir namuose įrengta vėdinimo sistema. Kokybiškas namų vėdinimas esą prilygsta dezinfekavimo efektui.

Derėtų pasirūpinti saugumu

Radiatoriai turėtų būti pagaminti tik iš metalo. Juos svarbu įrengti patogioje vietoje – kad būtų lengva valyti.

J. Karalevičienė pataria nepamiršti ir saugumo. Kad vaikai nesusižalotų, radiatorius galima įrengti po plačia palange, uždengti medine sienele, šalia jo pastatyti baldą arba juos įrengti grindyse.

Svarbu, kad virtuvėje visi prietaisai taip pat būtų įrengti saugiai. Pavyzdžiui, galima rinktis indukcines kaitlentes – prie jų prisilietęs vaikas nenudegs.

J. Karalevičienė sako, kad "nedraugiškiausia" aplinkai – mikrobangų krosnelė. Ji ypač nesaugi, todėl atstumas nuo šio prietaiso iki žmogaus veido turėtų būti ne mažesnis nei 30 centimetrų.

Mikrobangų krosnelę reikia pastatyti kuo toliau nuo vietų, kur namo gyventojai praleidžia daugiausiai laiko, nelaikyti jos arti stalo.

Asmeninė nuotr.

SKIRTUMAI: Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Jūratės Karalevičienės, biurams skirtomis apdailos medžiagomis nereikėtų įrengti gyvenamųjų namų.

Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

MEDŽIAGOS: Miegamojo ar vaikų kambario sienos turi kvėpuoti, todėl ten netiks plaunami tapetai.