Persodinimas – nauji augalo namai

Persodinimas – nauji augalo namai

Persodinimas – nauji augalo namai

Pavasaris – tinkamiausias laikas persodinti kambarines gėles. Kaip augalui sukelti kuo mažiau streso, parinkti tinkamą žemę ir vazoną, pataria Šiaulių universiteto Botaniko sodo vyresnioji gėlininkystės skyriaus specialistė Indrė Šakytė.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pagerintas augalo gyvenimas

– Kada persodinti kambarines gėles?

– Tinkamiausias laikas kambariniams augalams persodinti yra pavasaris (kovo-balandžio mėnesiai). Bet jeigu jūsų augalas žydi arba suka žiedus, turite būtinai palaukti, kol jis baigs žydėti.

Kaktusus ir sukulentus geriausia persodinti rudenį, prieš prasidedant žiemos periodui. Tada jie geriausiai įsišaknija, ir pavasarį, kai pradės budintis, jau turės tvirtas šaknis, galės sparčiau augti.

– Kiek dažnai reikia persodinti kambarinius augalus? Kokie požymiai parodo, kad laikas persodinti?

– Augalą persodinti patartina kas 1–2 metus. Galima ir dažniau, ypač, kai pamatote, kad augalas prastai auga, krenta lapai, per mažas vazonėlis ir panašiai. Tuomet būtina pagerinti augalo gyvenimą.

Tinkama žemė ir vazonas

– Kokią žemę rinktis?

– Šiuo metu prekybos centruose galite rasti įvairiausių žemių substratų, skirtų skirtingiems augalams persodinti. Patarčiau nepasikliauti vien tik nupirktu substratu, geriau jį papildyti.

Pavyzdžiui, į kaktusams skirtą substratą galite papildomai įmaišyti smėlio. Smėlis neleis žemei sukristi, mišinys taps laidesnis. Įmaišyti smėlio į substratą galite sodindami ir kitus augalus.

Vietoje smėlio galima įmaišyti vermikulito (hidrožėručių grupės mineralas, ekologiškai švari ir sterili medžiaga – red. past.), jis gali sugerti didelį kiekį vandens ir mineralinių medžiagų (Mg, Ca, K), o paskui iš lėto jas grąžinti. Vermikulitas pagerina ir dirvos aeraciją.

– Kaip išrinkti tinkamą vazoną?

– Šiuo metu vazonų pasirinkimas yra didžiulis, išsirinkti tikrai sunku. Kad vazonas būtų nei per didelis, nei per mažas, pirmiausia turėtume išsimatuoti senąjį. Naujasis vazonas turi būti 3 centimetrais platesnis ir 2–3 centimetrais aukštesnis.

Jeigu pasirinksite per didelį vazonėlį, negalėsite palaikyti tinkamos drėgmės.

Svarbu, ir kokio stiliaus vazonėlį rinktis. Molinis vazonėlis greitai išgarins vandenį, todėl jame galima sodinti augalus, kurie nemėgsta drėgmės, pavyzdžiui, kaktusus ir sukulentus.

Glazūruotas vazonėlis sulaikys vandenį ir neleis augalo šaknims įsitvirtinti į vazono šonus. Todėl persodinti augalą bus lengviau, nepažeisite augalo šaknų, išimdami iš vazono.

Dabar vazonėliai daromi iš įvairių medžiagų – medžio, metalo, tad tik nuo jūsų namų interjero ar noro priklauso, kokį pasirinksite. Jie visi tinka augalams sodinti.

Geriausiai augalą sodinti į vazonėlį su skylute: vazone neužsilaikys vanduo, šaknys nepradės pūti. Jei vazonas su uždaru dugnu, būtina įdėti akmenukų arba keramzito, kad sulaikytų drėgmę vazono dugne.

Pripratinti prie naujos aplinkos

– Į ką atkreipti dėmesį, išrovus augalą iš vazono?

– Būtina apžiūrėti augalo šaknis, ar nėra pažeistos puvinio, ar žemėje negyvena nereikalingų gyvių.

Gyviai iš žemės ima maisto medžiagas, graužia augalo šaknis ir taip kenkia augalo visaverčiam gyvenimui.

– Kaip elgtis su ką tik persodintu augalu?

– Persodinant augalą, būtina prilaistyti, kad nauja žemė sudrėktų ir augalas gautų vandens. Po persodinimo augalą laistyti tik tada, kai išdžiūva viršutinis žemės sluoksnis, po 3–4 dienų. Neperlaistykite.

Persodintas augalas patiria šoką, todėl nepadėkite ten, kur tiesioginiai saulės spinduliai. Geriau bent kelias dienas palaikykite iš dalies saulėtoje vietoje, kad jis apsiprastų su nauja gyvenamąja vieta.

Tręšti galėsite tik po 6–8 savaičių, kai augalas visiškai pripras prie naujos aplinkos. Persodinant ilgo veikimo trąšų galima įmaišyti į žemių mišinį. Tokios trąšos aprūpins augalą pusę metų, tiek laiko papildomai tręšti nebereikės.

Dažniausios klaidos

– Kaip elgtis su augalu, kad persodinant jis patirtų kuo mažiau streso?

– Kad būtų kuo mažiau streso, augaliuką persodinti tik tada, kai tikrai reikia. Būtina stengtis nepažeisti augalo šaknų, nenuimti per daug žemės, nenulaužyti lapų ir stiebų.

– Kokios dažniausios persodinimo klaidos?

– Dažniausios klaidos – netinkamai parinktas vazonas, per dažnas persodinimas, perlaistymas, pertręšimas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SPECIALISTĖ: Šiaulių universiteto Botaniko sodo vyresnioji gėlininkystės skyriaus specialistė Indrė Šakytė persodino chlorofilą. Augalus patartina persodinti kas 1–2 metus.

PERSODINIMAS: Kad pavyktų augalą lengviau ištraukti, būtina sudrėkinti žemę. Priaugusias šaknis atsargiai pagal vazono kraštą apipjauti. Jei vazonėlio vidus būtų glazūruotas, šaknys nepriaugtų prie sienelių.

ŠAKNYS: Gausios šaknys rodo, kad vazonas augalui jau buvo per mažas. Persodinant svarbu nepažeisti šaknų.

MIŠINYS: Žemės mišinys – durpė, kompostas (1:1) bei granulės, kaupiančios vandenį.

DRENAŽAS: Chlorofilui drėgmė ne itin patinka, todėl vazonėlis parinktas su skylute. Į dugną įdėta specialių drenažo granulių ar akmenukų, seno vazono duženų. Jei vazono dugne nėra skylutės, apatinio sluoksnio reikia įdėti gausiau, o augalą lieti saikingiau.

LAISTYMAS: Persodinus augalą nereikia itin apspausti žemių – jos sukris laistant ir bus galima papildyti. Laistyti pastovėjusiu kambario ar kiek aukštesnės temperatūros vandeniu. Jei augalas buvo palietas prieš persodinant, gausiai lieti nereikia.