Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas

Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas

Prasidėjo pajamų ir turto deklaravimas

Antradienį prasidėjo gyventojų pajamų ir turto deklaravimas. Šiemet tai bus galima padaryti ir išmaniuoju telefonu. Iki gegužės 4 dienos nepateikusieji deklaracijos sulauks priminimų, o nepriemokos negrąžinantiems mokesčių inspektoriai skaičiuos delspinigius.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Mokesčius tvarkys „išmaniai“

Vakar Šiaulių valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai pristatė gyventojų pajamų ir turto deklaravimo tvarką. Šių metų naujovė – programėlė išmaniesiems telefonams „e.VMI“. Ją parsisiuntę gyventojai pajamas ir turtą galės deklaruoti išmaniuoju telefonu.

Programėlė leis peržvelgti ir pateikti gyventojų pajamų deklaraciją, skirti paramą, peržiūrėti žemės mokesčio deklaracijų duomenis.

Taip pat bus galima įsigyti verslo liudijimą arba gauti individualios veiklos pažymą.

Gyventojai savo išmaniajame telefone turės galimybę pasitikrinti savo mokesčių balansą, peržiūrėti iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gautus pranešimus, naudotis VMI skaičiuoklėmis, sužinoti apie pastebėtus mokesčių vengimo atvejus.

Programėlė leis rasti reikalingus duomenis apie mokesčių mokėtojus bei mokesčių sumokėjimui reikalingą informaciją.

Vakar Elektroninio deklaravimo sistemoje VMI pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,6 milijono šalies gyventojų.

Kitos naujovės

Šiemet pirmą kartą mokestį reikės sumokėti ir už tam tikrą palūkanų bei vertybinių popierių pardavimo pelno dalį, gautą 2014 metais.

Gyventojo informacinėje pažymoje šiemet Registrų centras pateikia ir duomenis apie nuomą. Gyventojas, preliminarioje deklaracijoje neįrašęs reikalaujamo nuomos išmokų dydžio, jos patvirtinti negalės.

Taip pat sumuojamos ir Registrų centro nurodytos gyventojo gautos dovanos.

Preliminarioje deklaracijoje gyventojas privalo nurodyti netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn išmokas, kurios apmokestinamos 5 procentų tarifu.

Ragina nevengti deklaracijos

Kaip ir kasmet, turtą deklaruoti privalo valstybės ar savivaldybės įstaigų, įmonių vadovai ir kiti aukštesnes pareigas einantys pareigūnai, taip pat politikai, valstybės tarnautojai ir kt.

Prievolė deklaruoti pajamas taikoma individualią veiklą užregistravusiems, verslo liudijimus turintiems ir kitiems gyventojams, gavusiems su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų.

Mokesčių inspektoriai akcentuoja, kad ypač pajamas deklaruoti privalo keliose darbovietėse dirbantys asmenys.

„Darbovietėse dažnai netinkamai taikomas neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Pavyzdžiui, darbuotojas dirba keliose darbovietėse. Ir vienoje, ir kitoje jam taikė NPD. To daryti negalėjo, nes tokiu atveju NPD netaikytinas. Todėl gyventojas privalo teikti pats pajamų deklaraciją ir sumokėti priemoką“, – pabrėžė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Virginija Pabrėžienė.

Internetu deklaravę permokų sulauks greičiau

Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, praėjusiais metais pajamas deklaravo daugiau nei 86 tūkstančiai gyventojų. Beveik 98 procentai tai padarė naudodamiesi elektroninio deklaravimo sistema. Šiaulių apskrities gyventojams pernai grąžinta 15,9 milijono litų.

Tačiau specialistai tvirtina sulaukiantys ir gyventojų prašymų jiems priklausančią permoką panaikinti. Esą kai kurie sąskaitos banke neturi ir nenori jos atsidaryti.

Mokesčių inspektoriai grynaisiais grąžinti permokos negali. Todėl ją, žmonių prašymu, anuliuoja.

Greičiausiai jiems priklausančių permokų šiemet taip pat sulauks elektroniniu būdu deklaravę gyventojai. Kitus permokos pasieks per 90 dienų. Galutinis terminas – liepos 31 diena.

Mokesčių vengiantiems – ir baudos

Pajamų už 2013 metus iki šiol nedeklaravo apie 9000 Šiaulių apskrities gyventojų. Apie prievolę tai padaryti juos mokesčių inspektoriai informuoja pranešimais.

„Kai kurie gyventojai pajamų nedeklaravo net už 2010 metus. 2015-ieji – paskutiniai, kuomet mokesčių mokėtojai gali tai padaryti. Dabar jiems siunčiami priminimai. Jei ir toliau piktybiškai vengs deklaruoti, bus atliekami patikrinimai, vyks išieškojimo veiksmai“, – sakė V. Pabrėžienė.

Laiku nepateikus pajamų deklaracijos ir nesumokėjus mokesčių, už kiekvieną dieną yra skaičiuojami delspinigiai. Piktybiškai vengiantiems mokesčių gresia ir baudos – nuo 57 iki 144 eurų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PRADŽIA: Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai pirmuosius deklaruoti pajamas pakvietė žiniasklaidos atstovus.

VENGIMAS: Pasak Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorės Virginijos Pabrėžienės, pernai pajamų nedeklaravo  apie 9000 Šiaulių apskrities gyventojų.