"Sidabros" kiaulininkystės komplekse saulės kolektoriai gamins žaliąją energiją

Jau kitų metų antroje pusėje žaliąją energiją saulės kolektoriai gamins ir ant „Sidabros“ kiaulininkystės komplekso stogų
Siekdama tvarumo ir darnaus verslo vystymo tikslų bei dar svaresnio indėlio mažinant savo pėdsaką žemėje, ilgametes kiaulių auginimo tradicijas turinti bendrovė „Idavang“ per praėjusius metus įgyvendino ne vieną aplinkosaugos projektą ir šiais metais planuoja juos plėsti.

Įmonės investicijos neaplenkė ir „Sidabros“ kiaulininkystės komplekso, esančio šalia Joniškio. Čia per praėjusius metus baigtas įgyvendinti tvartų modernizavimo projektas: sumontuoti nauji gardai, vandenį taupančios girdyklos, įrengtos grotelinės grindys. Visos šios priemonės leis užtikrinti, kad į aplinką patektų dar mažiau kvapų ir teršalų.

Ant „Sidabros“ komplekso stogų per artimiausius metus bus įrengti ir saulės kolektoriai, padėsiantys taupyti elektros energiją ir tausoti aplinką.

Vadovaujamės nuostata, kad sėkmė galima tik kuriant socialiai atsakingą verslą, todėl jau seniai pradėjome diegti tvarios plėtros sprendimus, leidžiančius sumažinti poveikį aplinkai, ir per artimiausius kelis metus tokių projektų įgyvendinsime dar daugiau”, – sako didžiausios Lietuvoje kiaules auginančios bendrovės generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

Elektros energiją gamins ant fermų stogų

Jau ne vienerius metus iš eilės įmonė savo padaliniuose visoje Lietuvoje atsakingai naudoja gamtos išteklius, o prieš kelerius metus elektros energiją pradėjo gaminti iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Pirmąją saulės modulių instaliaciją ant kiaulių fermos stogo Lietuvoje kartu su partneriais įrengėme ant Pasodėlės ūkio stogo, kur jos galia siekė 350 kW. Įvertinus tiek pagaminamos saulės energijos ekonominę, tiek aplinkosauginę naudą, nusprendėme tokias saulės elektrines įrengti ir kituose kiaulininkystės kompleksuose“, – pasakoja S. Leonavičius.

Siekdami tvarumo tikslų, kiaulių augintojai ėmėsi dar rimtesnių įsipareigojimų ir sudarė su sutartį su elektros tiekėju „Ignitis“, kad ant 8 didžiųjų bendrovės fermų būtų įrengti saulės kolektoriai, kurių bendra galia sieks 2 MW, o jų pagamintą elektros energiją naudos kiaulininkystės kompleksai.

Norime prisidėti prie klimato kaitos problemų sprendimo per savo paliekamo anglies dvideginio pėdsako mažinimą. Per artimiausius metus drauge su partneriais įrengus saulės elektrines ant didžiųjų mūsų kiaulininkystės kompleksų, galėsime reikšmingai sumažinti savo įtaką klimato kaitai“, – apie įmonės planus kalba vadovas.

Papildomų saulės elektrinių įrengimo darbai jau prasidėjo, juos planuojama baigti per 12 mėnesių. Bendros investicijos į saulės kolektorius sieks 1,4 mln. eurų.

Planuojama, kad jau kitų metų antroje pusėje žaliąją energiją saulės kolektoriai gamins bendrovės Sidabros, Šalnaičių, Rupinskų, Mūšos, Sajų, Skabeikių, Lekėčių ir Pasodėlės padaliniuose.

Fermos apšildomos ekologiškai

Per metus „Idavang“ išaugina daugiau nei 450 tūkst. kiaulių̨. Bendrovė įsitikino, kad panaudojant ūkiuose susidariusį kiaulių mėšlą, galima gauti daug potencialo turintį energijos šaltinį, todėl prieš septynerius metus pradėjo naudoti kiaulių kompleksų mėšlą biodujų gamybai.

Nors gyvulių mėšlas dažnam asocijuojasi su atliekomis nei su žaliava energijai išgauti, tačiau įžvelgėme potencialą kaip panaudojant šią medžiagą padėti aplinkai“, – teigia S. Leonavičius.

Fermų šildymui „Idavang“ naudoja aplinkai draugišką perteklinę šilumą iš biodujų jėgainių. Bendrovei kartu su partneriais priklausančiose biodujų jėgainėse apdorojamas skystas mėšlas, neutralizuojami kvapai ir gaminama žalioji elektros energija bei šiluma.

Jėgainėms perdirbus mėšlą, jis tampa aukštos kokybės organine trąša, kuri yra parduodama šalyje veikiantiems ūkininkams.

Viena iš aštuonių „Idavang“ biodujų jėgainių „Sidabros“ komplekse pradėjo veikti 2015-aisiais, į ją investuota 4 mln. eurų. Ilgainiui jos galia padidinta nuo 450 kW iki 1 MW, kas leido įmonės partneriams pagaminti dar daugiau žaliosios elektros energijos.

Siekdami išsikeltų aplinkosaugos tikslų, palaipsniui kartu su partneriais kiaulininkystės kompleksuose įrengėme daugiau biodujų jėgainių. Šiuo metu visi didieji įmonės kompleksai yra apsišildomi žaliąja energija“, – džiaugiasi „Idavang“ vadovas.

Vien per 2020-uosius šalia „Idavang“ kiaulininkystės kompleksų veikiančiose biodujų jėgainėse buvo pagaminta 16 000 MWh žaliosios elektros energijos, kas leido į aplinką neišmesti 32 tūkst. tonų anglies dvideginio, kuris būtų prisidėjęs prie šiltnamio efekto didinimo.

Lietuvoje kiauliena gamina ekologiškiau

Prieš kelerius metus atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvos kiaulininkystės sektorius, pagamindamas 1 kilogramą mėsos, išmeta 30 proc. mažiau anglies dvideginio emisijų nei siekia Europos Sąjungos vidurkis.

Tai parodo, kad gamybos cikle pritaikius skirtingus aplinkosauginius sprendimus, galime pasiekti apčiuopiamą naudą. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje gaminant kiaulienos produkciją aplinka teršiama mažiau“, – džiaugiasi S. Leonavičius.

Įmonė taip pat investuoja į modernius kvapų problemą sprendžiančius įrenginius. Pavyzdžiui, prieš keletą metų „Sidabros“ kiaulininkystės komplekse įdiegta analogų šalyje neturinti kvapą naikinančių biofiltrų sistema. 800 tūkst. eurų kainavę pažangūs 4 galingi oro valymo filtrai išvalo iš fermos į filtrus patekusias oro molekules, todėl į aplinką patenka jau bekvapis oras.

Iš viso į savo veiklos procesų gerinimą „Idavang“ per pastaruosius penkerius metus investavo 7,6 mln. eurų.

Dėmesio centre – darbuotojai ir bendruomenės

Besirūpindama tvarių veikimo procesų įgyvendinimu ir gamtos apsauga, „Idavang“ nepamiršta ir savo darbuotojų bei vietinių bendruomenių.

Daug dėmesio skiriame gerinti darbo sąlygas savo darbuotojams, kasmet mažiname nelaimingų nutikimų rizikas darbo vietoje. Į bendradarbiavimą bei gerovę skatinančius projektus įtraukiame darbuotojus ir vietos bendruomenes“, – teigia S. Leonavičius.

Per praėjusius metu įmonė skyrė finansinę paramą įvairiems labdaros projektams visoje Lietuvoje. Parama pasiekė vietos bendruomenes, neįgaliųjų draugijas, muziejus, kultūros centrus ir kitus paramos gavėjus, kurie kreipėsi į „Idavang“ su savo pasiūlymais.

Siekiant bet kokių tikslų, svarbiausiais tampa juos realybe padedantys paversti žmonės. Tik visi kartu galime pagerinti planetos sveikatą, o tvarumas yra ne tik skambus žodis, bet ir darbais jau pamatuojama ilgalaikė strategija“, – teigia „Idavang“ generalinis direktorius.

Lietuvoje „Idavang“ įmonės valdo 13 kiaulių auginimo kompleksų Joniškio, Panevėžio, Ignalinos, Kelmės, Pasvalio, Pakruojo, Akmenės, Radviliškio, Kalvarijos ir Šakių rajonuose.

Bendrai per 2020-uosius „Idavang“ sumokėjo 6 mln. eurų mokesčių. Šios lėšos skiriamos miestų ir rajonų plėtrai bei infrastruktūrai gerinti.

 

Užs. Nr. 486798