Tikisi gyventi iš „Sodros“

Tikisi gyventi iš „Sodros“

Ti­ki­si gy­ven­ti iš „Sod­ros“

Di­džio­ji dau­gu­ma – net 83 pro­c. ša­lies gy­ven­to­jų, su­lau­ku­sių pen­si­jos, ti­ki­si gy­ven­ti iš „Sod­ros“, o pa­pil­do­mais tau­py­mo ir kau­pi­mo se­nat­vei bū­dais nau­do­sis tik pa­ly­gin­ti ne­di­de­lė da­lis ap­klaus­tų­jų: pen­si­jų fon­dų iš­mo­ko­mis rem­sis 36 pro­c., kau­pia­mo­jo gy­vy­bės drau­di­mo iš­mo­ko­mis – 11 pro­c.

Penk­ta­da­lis ša­lies gy­ven­to­jų, su­lau­ku­sių pen­si­jos, ti­ki­si gy­ven­ti iš san­tau­pų, 11 pro­c. – iš tu­ri­mo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to. To­liau dirb­ti pla­nuo­ja 17 pro­c., o 6 pro­c. ap­klau­sos da­ly­vių nu­ro­dė lauk­sią pa­ra­mos iš vai­kų. In­ves­ti­ci­jas kaip pa­ja­mų šal­ti­nį su­lau­kus pen­si­jos nu­ro­dė 4 pro­c. ap­klaus­tų­jų.

Fi­nan­sų eks­per­tų ver­ti­ni­mu, no­rint oriai gy­ven­ti su­lau­kus pen­si­jos rei­kia už­si­tik­rin­ti apie 80 pro­c. lig­to­li­nių pa­ja­mų. Pa­na­šias su­mas įvar­di­jo ir di­džio­ji da­lis ap­klaus­tų­jų – 40 pro­c. at­sa­kė, kad su­lau­kus pen­si­jos jiems rei­kė­tų tiek pat, paly­gi­nti su da­bar gau­na­mo­mis pa­ja­mo­mis, o 34 pro­c. – bent 75 pro­c. da­bar­ti­nių pa­ja­mų. Dar 8 pro­c. ma­no, kad pa­kak­tų pu­sės, o 4 pro­c. – 35 pro­c. da­bar­ti­nių pa­ja­mų.

To­kius gy­ven­to­jų lū­kes­čius ir pro­gno­zuo­ja­mus fi­nan­sų šal­ti­nius pen­si­jo­je at­sklei­dė vie­nos pir­mau­jan­čių ša­lies tur­to val­dy­mo bend­ro­vių „INVL As­set Ma­na­ge­ment“ už­sa­ky­mu at­lik­tas gy­ven­to­jų in­ves­ta­vi­mo ir tau­py­mo įpro­čių ty­ri­mas.

„Apk­lau­sos re­zul­ta­tai at­sklei­dė ato­trū­kį tarp gy­ven­to­jų fi­nan­si­nių po­rei­kių išė­jus į pen­si­ją ir rea­lios si­tua­ci­jos. Dau­gu­ma bū­si­mų pen­si­nin­kų no­rė­tų gau­ti 75–100 pro­c. da­bar­ti­nių pa­ja­mų, ta­čiau daž­niau­siai ti­ki­si rem­tis „Sod­ra“. Pa­pil­do­mų lė­šų šal­ti­nių pla­nuo­ja žy­miai ma­žiau gy­ven­to­jų, be to, be­veik penk­ta­da­lis ke­ti­na ir to­liau dirb­ti“, – sa­kė „INVL As­set Ma­na­ge­ment“ Par­da­vi­mų tink­lo va­do­vė dr. Da­lia Kol­mat­sui.

Jos tei­gi­mu, jau šian­dien lū­kes­tis ko­ky­biš­kai gy­ven­ti iš „Sod­ros“ pen­si­jos, gau­nant da­bar­ti­nėms pri­lygs­tan­čias pa­ja­mas, yra ne­rea­lus – šių me­tų pra­džio­je vi­du­ti­nis ša­lies dar­bo už­mo­kes­tis neats­kai­čius mo­kes­čių bu­vo 748 eu­rai, o vi­du­ti­nė se­nat­vės pen­si­ja sie­kė be­veik 266 eu­rus, t. y. vos 35,5 pro­c. dar­bo už­mo­kes­čio.

„Ti­kė­ti­na, kad dėl de­mog­ra­fi­nių ir so­cia­li­nių pro­ble­mų šis ato­trū­kis atei­ty­je di­dės, to­dėl no­rint už­si­tik­rin­ti orią se­nat­vę re­ko­men­duo­ja­ma pa­pil­do­mai kaup­ti pen­si­jai pa­si­tel­kiant įvai­rius fi­nan­si­nius inst­ru­men­tus. Vie­nas po­pu­lia­riau­sių pa­sau­ly­je – pen­si­jų fon­dai, ku­rie įgau­na pa­grei­tį ir Lie­tu­vo­je“, – sa­kė D. Kol­mat­sui.

Gy­ven­to­jų ap­klau­sa at­sklei­dė, kad pen­si­jų fon­dai – ant­ra­sis pa­gal po­pu­lia­ru­mą pro­gno­zuo­ja­mas pa­ja­mų šal­ti­nis ta­pus pen­si­nin­ku. Pen­si­jų fon­dus, kaip bū­si­mą pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nį, daž­niau­siai nu­ro­dė di­džių­jų mies­tų gy­ven­to­jai (42,9 pro­c.), pa­gal už­siė­mi­mą – va­do­vau­ja­mas pa­rei­gas ei­nan­tys as­me­nys (81,3 pro­c.), spe­cia­lis­tai ir tar­nau­to­jai (57 pro­c.). To­kių res­pon­den­tų dau­giau­sia bu­vo tarp gau­nan­čių di­des­nes pa­ja­mas ir tu­rin­čių aukš­tą­jį iš­si­la­vi­ni­mą (ati­tin­ka­mai 65,9 pro­c. ir 54,4 pro­c.). Pa­gal am­žių dau­giau­sia pla­nuo­jan­čių gy­ven­ti iš pen­si­jų fon­dų yra 26–35 m.  gru­pė­je (65,3 pro­c.) bei be­veik pu­sė 36–45 metų  res­pon­den­tų.

Ty­ri­mo duo­me­ni­mis, ma­žiau­siai „Sod­ra“ se­nat­vė­je pa­si­kliau­ja 18–25 metų gy­ven­to­jai (73,7 pro­c.). Ta­čiau tarp jų yra dau­giau­sia – be­veik 16 pro­c. ne­ži­nan­čių, iš ko­kių šal­ti­nių teks gy­ven­ti su­lau­kus pen­si­jos. Tik penk­ta­da­lis res­pon­den­tų šio­je am­žiaus gru­pė­je nu­ro­dė pen­si­jų fon­dus kaip pa­ja­mų šal­ti­nį. Dau­giau­sia ne­ži­nan­čių, iš ko gy­vens se­nat­vė­je, taip pat yra tarp gau­nan­čių ma­žiau­sias pa­ja­mas (8,8 pro­c.), stu­den­tų ir moks­lei­vių (21,8 pro­c.) bei smul­kių­jų vers­li­nin­kų (13,2 pro­c.). Ti­kė­ti­na, kad atei­tį ak­ty­viau pla­nuo­ja su­kū­rę šei­mas – ne­su­kū­rę šei­mų res­pon­den­tai į klau­si­mą, iš ko gy­vens se­nat­vė­je, ne­ga­lė­jo at­sa­ky­ti dvi­gu­bai daž­niau nei įsi­pa­rei­go­ju­sie­ji (ati­tin­ka­mai 13,6 pro­c. ir 6 pro­c.).

„Ty­ri­mas ro­do, kad at­sa­ko­my­bę dėl atei­ties la­biau lin­kę pri­siim­ti iš­si­la­vi­nę, tu­rin­tys šei­mas, dau­giau už­dir­ban­tys gy­ven­to­jai. Pa­ra­dok­sa­lu, ta­čiau tam ma­žai dė­me­sio ski­rian­ti jau­no­ji kar­ta tu­ri dau­giau­sia ga­li­my­bių su­kaup­ti pa­kan­ka­mą su­mą pi­ni­gų oriai se­nat­vei: pra­dė­ti kaup­ti pa­ta­ria­ma kuo anks­čiau ir gy­ve­ni­mo ei­go­je keis­ti pen­si­jų fon­dus pri­klau­so­mai nuo am­žiaus“, – at­krei­pia dė­me­sį D. Kol­mat­sui.

Lie­tu­vos ban­ko duo­me­ni­mis, 2015 m. pa­bai­go­je ša­lies pen­si­jų fon­duo­se da­ly­va­vo 1,26 mln. gy­ven­to­jų. Ant­ros pa­ko­pos pen­si­jų fon­dų val­do­mas tur­tas su­da­rė 2,12 mlrd. eu­rų, tre­čios pa­ko­pos – 61,45 mln. eu­rų. „INVL As­set Ma­na­ge­ment“ už­sa­ky­mu šių me­tų va­sa­rį rep­re­zen­ta­ty­vų ša­lies gy­ven­to­jų in­ves­ta­vi­mo ir tau­py­mo įpro­čių ty­ri­mą at­li­ko bend­ro­vė „Spin­ter ty­ri­mai“.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

Ty­ri­mas: Dau­gu­ma ša­lies gy­ven­to­jų, su­lau­ku­sių pen­si­jos, vis dar ti­ki­si gy­ven­ti iš „Sod­ros“.