Naujausios
„Kai privažiuosite žemės ūkio bendrovę, patvoriu sukite į dešinę. Privažiavę kelio užtvarą sukite į mišką, mes ten gyvename“, – draugiškai kelią nupasakoja Dainius Briežinskis. Miškiniai.
31-erių Žavinta Miškinytė, dailės bakalauro studijas baigusi Londono (Didžioji Britanija) Universitete, Hatfielde siuvimo kursuose išmokusi siūti ir modeliuoti, po 12 emigracijos metų grįžo į gimtąjį Joniškį. Ne viena – su vienmečiu Dainiumi Briežinskiu. Sužadėtiniai Londone, ilgus metus glaudęsi 24 kvadratinių metrų ploto kambaryje ir 3-jų kvadratų virtuvėlėje, labiausiai išsiilgo laisvės, tylos ir erdvės. Ir, kai Alsių kaimo vienkiemyje pamatė 3,5 ha sodybą su 200 kv. metrų dydžio dviejų galų namu , iškart suprato, kad tai jų stichija. Grįžo namo su viskuo, ką Londone užgyveno. Ir su visam.
Nusipirko... mokyklą
Buvusiame prašmatniame stambaus ūkininko, ištremto į Sibirą, name sovietmečiu veikė Dvelaičių pradinė mokykla. Apie tai tebebyloja ūkiniuose pastatuose keliomis eilėmis sukrauti mediniai, atverčiamais stalviršiais mokykliniai suolai, gausu sąsiuvinių, dienynų, vadovėlių, pratybų, laikraščių, žurnalų. Čia 1983–86 metais mokėsi ir vieni iš ryškiausią karjerą padariusių mokinių – dabartinis Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus ir jo sesuo – filologijos mokslų daktarė Nerija.
Žavinta paaiškina: iki pokario mokykla veikė tikrame, kiek tolėliau esančiame Dvelaičių kaime, analogiškame name. Sovietmečiu mokyklą perkėlė čia, į Alsius, tačiau jai paliko tą patį Dvelaičių pradinės mokyklos pavadinimą, veikė biblioteka. Seniai čia nebeskamba mokyklinis varpelis, nebeaidi mokinių balsai. Likusi čia gyventi mokytoja ir ta suseno, kaip tas obuolys nuo obels sunokęs nukrito… Keliolikai metų sodyba liko be gyvasties. Takeliai užžėlė, šabakštynai šakomis tarpusavyje susipynė, susivijo, priaugo savaiminių medžių ir krūmų, žmogui pavojingų Sosnovskio barščių, nuo namo sienų ėmė luptis dažai, išklero langinės, nuo metų naštos prie žemės palinko vieno iš ūkinių stogo kertė…
O jiedu – du jauni žmonės, parvažiavę iš Londono, eidami ta į sodybą vedančia apžėlusia alėja, visa širdimi džiaugėsi: „Čia bus mūsų namai“.
Pasigedo natūralaus maisto
Iš Londono porą parginė ne tik miesto triukšmas, ankštos nuomojamos patalpos, bet ir natūralaus maisto stoka. Užkandžiaudami Žavintos paruoštais sumuštinukais su sezamo sėklų užtepėle tahini, raugintu agurkėliu ir pačių užaugintu ir fermentuotu juoduoju česnaiku, gurkšnodami jų darže užaugusios citrininės verbenos arbatą, jauna pora aiškina, kad labiausiai jiedviem trūko savo, naminio maisto. Tokio, kuris turi skonį ir aromatą.
Užtat prieš pusmetį grįžę pirmiausia viensėdijoje susiarė daržą. Iki tol nė vienas, ant miesto „bruko“ užaugęs, nebuvo nei sėjęs, nei sodinęs. Geriausiu atveju pas močiutes vasaromis nuo bulvių koloradą rinkęs, na Žavinta dar prisimena bulviakasius pas močiutę Skilvioniuose. Susigaudyti žemdirbystėje padėjo mama ir močiutė . „Ir internetas“, – plačiai nusišypso Dainius. Na ir prisisėjo, prisisodino – bulvių, morkų, kukurūzų, ropių, gūžinių ir Briuselio, lapinių (kale) kopūstų, pupų, pupelių, gelteklių, actekų brokolių, juodųjų ridikų, moliūgų, patisonų, agurkų, pomidorų, melionų, arbūzų… Atėjus rudeniui viską reikėjo sudoroti, pasiruošti atsargų žiemai. Žavinta ir pati, ir padedama mamos, raugino beveik viską – net juoduosius ridikus, slyvas, obuolius, kriaušes. Maisto iki valiai – gali su kitais pasidalinti.
– Savo darže pasodinome ir pirmuosius 100 smidrų daigelių. Tą plotą plėsime, bet pavasarį tikimės pirmojo derliaus. Iš londonų, berlynų, dublinų namo tikrai grįžta nemažai emigrantų, turime daug draugų, kurie irgi iš ten parvažiavo ir kuriasi atokiuose kaimuose, daugiausia vienkiemiuose, kaip mes. Tikimės verslauti ir iš natūralių žemės ūkio produktų, – išsiilgę lietuviškoje saulėje subrandintų daržovių ir vaisių pasakoja jauni žmonės.
Seno sodo, kuriame dera keliolika rūšių obuolių, jųdviejų rankos dar nepasiekia. Pirmą rudenį visus vaisius – pailgus, apvalius, gelsvus, rausvus, raudonus, saldžius, saldžiarūgščius, rūgštesnius – dar tik ragavo ir mėgavosi jų įvairove. Žavinta griežta: nė viena obelis, kriaušė, vyšnia ar slyva, serbento ar agrasto krūmas iš didžiulio sodo nebus išrautas. Pasak jaunos moters, dabar tokių veislių vaismedžių nebėra, tad atnaujins, puoselės.
Saugos autentiką
Žavinta ir Dainius vedžioja po dviejų šimtų kvadratinių metrų ploto namą, pasakoja, kaip savo rankomis nuo krosnių, kurių čia trys, šveitė senus aliejinius dažus, nuo sienų gramdė sovietinį tinką, atvėrė, nežiūrint amžiaus, tarsi naujų balkių ar žalio molio ir šiaudų plytų sienojus. Iš vieno kambario teko išmėžti net mėšlą – buvę šeimininkai žiemai čia atsivesdavo ožką. Kur pora planuoja virtuvę – išlupo supuvusias grindų lentas, nušveitė senoviškas, gal šimtametes suveriamas duris į didįjį namo kambarį, kuriame pora dabar apsistojusi, o vėliau čia rengs kūrybinę studiją Žavintai. Dabar čia visas jų gyvenimas – poilsio kampelis, miegamasis, Žavintos darbo vieta prie stalo audiniams sukirpti, prie lango – siuvimo mašina, audinių stirta, iš Anglijos parsigabenta. Dainius savo moterį giria – rengiasi tik jos siūtais drabužiais – kelnėmis, džemperiu, net kepure… Žavinta turinti užsakymų jau ir iš draugų.
Iš emigracijos grįžusi porelė seka kiekvieną televizijos laidą „Atspindžiai. Paveldo kolekcija“ – apie Lietuvos turtus, puoselėjamus arba, deja, apleistus. Laidos temos – ir Lietuvos miestuose, ir kaimuose išlikę įvairiausi kultūros paveldo: architektūros, technikos, pramonės ir inžinerijos, etnografijos, archeologijos, sakraliniai – objektai; išlikusios ir neišlikusios vertybės bei jas kūrusios arba šiandien jas atkuriančios asmenybės. Žavinta su Dainiumi sakosi iš tokių laidų besimokantys, kaip jiems patiems savo seno namo autentiką atpažinti ir kaip ją saugoti.
Seną, 1930 metais įrengtą požeminį rūsį jau atkūrė. Jame saugo visas atsargas žiemai. O galėtų tarnauti ir kaip vyno rūsys – Žavinta iš vyšnių šią vasarą jau padarė. Tvartuose ir jų palėpėse – nors šokius gali rengti, būklė patenkinama. Moteris užsisvajoja: galėtų čia su draugais organizuoti vasaros kino festivalius…
Pilna gyvybės
Spengiančią tylą šioje viensėdijoje vidurvasarį sujaukia žiogų orkestrai, ryte pažadina lakštingalos solo, vakarais virš galvos sparnais sumosuoja šikšnosparniai, ima ūbauti pelėda. Po senu sviru gyvena barsukų šeimyna – Dainiaus pastatyta kamera užfiksavo jų darbymetį ruošiant lizdą ir žaidynes. Sužadėtiniai vedasi parodyti jų išmintą takelį. Į sodybą užklysta stirnos, kiškiai – užtat daržą teko aptverti vieline tvora. Dažnos viešnios ir lapės. Bet jųdviejų aštuonių vištų ir dviejų gaidžių pulkelis laikosi didvyriškai. Mozė ir Mohometas, tokie vardai suteikti gaidžiams, kol kas sugeba apginti savo vištidę. Atšalus orams, nuo graužikų, besiveržiančių į gyvenamąjį namą, gina priklydę trys katės – Micė, Bagyra ir Sniegutė, o dažnai į poros sodybą prie gardžių vaišių užklysta Virgis. „Tikrai, pamatytumėt jį, iškart pasakytumėt, kad joks kitas vardas tam katinui netinka“, – tikina Žavinta.
Reikia tik pamatyti, su kokiu įkvėpimu būsimoji šeima kalba apie savo sodybą, pilną gyvybės! Žavinta pasakoja, kaip ankstyvą pavasarį grįžusią sutiko ūžiantis tujų gojelis. Iš pradžių nesuprato, kas čia vyksta. Prieina arčiau – bitė prie bitės. Eina link durų ir nebedrįsta – visas kiemas mėlynų žydinčių žibuoklių kilimu nuklotas. Dainius papildo: šį pavasarį į jų sodybą prašėsi priimamas gandras. Kaleno kaleno, pagalbon kvietė. Dabar pagrindinė užduotis ir būsianti iki pavasario gandralizdį sodyboje iškelti. Kaip tik pavasaris, taip sodyboje nauji naujakuriai.