Naujausios
O sako, žmogau, netikėk likimu! Sako, žmogus pats yra savo laimės kalvis! Bet būtent likimas pasirūpina tokiomis smulkiomis, bet itin reikšmingomis gyvenimo smulkmenomis. To akivaizdus įrodymas – gerai žinomų joniškiečių pora.
Laimingas ir lemtingas sutapimas
„Oničke, eik grot“, – smagiai paliepdavęs senasis Stasys Ulvydas, vakare sukvietęs didelės (11 vaikų – Autorės pastaba) šeimos vaikus plėšyti plunksnų. Onutei juokas imdavo – broliai ir sesės, nepatenkinti dilbčioja, kad turi vakarais dirbti, o jai tėtis maloniais dalykais leidžia užsiimti.
Ant akmenų krūvos Ulvydų Onutė groti išmoko. Natų nepažinojo, tai visos melodijos – iš galvos, iš to, ką įsimindavo. Kaimynų Žilinskų Pranui iš Amerikos giminės armoniką atsiuntė. O šis – Onutei instrumentą į rankas brukdavo. Taip mergikė įsitaisė net Maldenių, Slėpnių kaimo jaunimo šokių vakarams pagroti. Kas kokį rublį į kepurę sumesdavo, viską Pranukui atiduodavo – už tai, kad akordeonu leidžia naudotis.
Vėliau tėtį, kolūkio pirmininką, buhalteris įkalbėjo akordeoną nupirkti. Kas gros? Onikė ir Jarmašauskas! Ulvydas, kadaise pats buvęs neblogas saksofonistas, kitokio instrumento matyt nepripažindavo, tai ranka numojęs sukritikuodavo: „Ar čia muzika? Tyrlini ir tiek...“
Tačiau vakarais, namuose, kai lieka vienas su žmona ir būriu vaikų, klausydavosi ir klausydavosi, kaip jo dukra akordeoną tampydama gražiausias melodijas išvinguriuoja…
Onutė buvo 16-kos metų, kai į kiemą pas Ulvydus užsuko J. Trumpis, tuometinis Kultūros skyriaus vedėjas: „Biblioteką Slėpsniuose, Šliažo namuose, atidarom, leisk dukterį...“ Onutė tuoj mantą susirinko – kelionei į sostinę, kultūros darbuotojų kursus pasirengus. 200 rublių skyrius išmokėjo ir kelionėn įdėjo. O Vilniuje pamatę, kad mergaitė nepilnametė, iš kursų liepė važiuoti namo, dar paūgėti. Kaip šiandien atsimena: pripirko už tuos 200 rublių dovanų broliams, sesėms, mamytei parvežė audinio gabalą suknelei... Kaip tuščiomis iš Vilniaus grįši? O Kultūros skyriuje: atiduok avansą. „Ai, jauna yra, atidirbs, iš atlyginimo po truputį išlaikysim...“ – nusileido skyriaus buhalterė. Tačiau bėda viena nevaikšto: teks Onutei važiuoti į Mekius, ten Nazaro namuose naujus kultūros namus atidarė. Mergina į ašaras, nevažiuos į nežinomą kraštą, kūkčioja. O ta pati buhalterė glosto mergaitės pečius ir sako: „Onute, važiuok, pamatysi, kokie geri žmonės Mekiuose...“
Ne iš pirmo žvilgsnio, bet visam gyvenimui
Jauna mergina, gebėdavusi čia pat juokingus kupletus, pritariant akordeonui, sudėti, Mekiuose iškart pelnė jaunų žmonių palankumą. Niekas nedrįsdavo atsisakyti, kviečiamas į meno saviveiklos užsiėmimus. Su panašiu reikalu įpuolė Onutė pas Gendvilus – Adą pakviesti vakare į repeticiją. O troboje sukinėjasi kaži koks vyras ir moteris skubina jam kuo greičiau vakarienę paduoti, tuoj į Gasčiūnus futbolą žaisti išvažiuosiąs… Tada ir pagalvojo Onutė: „Koks bjaurus tas vyras. Turbūt Ados svainis...“ Nepagalvojo, kad nevedęs kultūros saviveiklininkės brolis.
Tą pačią akimirką į Onutę, įpuolusią trobon, žvilgterėjo ir Julius. Supratęs, kad čia naujoji kultūros namų darbuotoja, pagalvojo: „Galėjo ir jaunesnę atsiųsti...“
O jau kitą savaitgalį, su seserimis Danute, Ada grįžęs iš šokių vakaro Stupuruose, Julius nuomonę pakeitė: „Žinot, ta direktorka visai nieko...“ Onutės muzika, ypač jos atliekama daina „Geologai“, o ir pati keturiais metais jaunesnė mergina Mekių kaimo vaikinui į širdį tą vakarą krito įkrito visam gyvenimui. Dūsavo dūsavo, kol vieną lemtingą vakarą, kai jaunimas pas Remeikų Juozapą vardadienį šventė, o Onutė atsitojo eiti namo, strykt ir Julius: „Aš tave palydėsiu“. Prireikė ne tiek daug laiko, kai tokį pat vakarą Julius po repeticijos kaimo vaidinime, tik staigašast priešais mylimąją ant kelių: „Rankas turiu, duonos uždirbsiu. Ar eisi už manęs?“
Nepeik marčios be metų
Kai jau visas kaimas ėmė ūžti, Onutę su Juliumi vadinti kavalieriumi su pana, gražią meilės idilijąbandyta išardyti. Pro šalį bėgdama Onutė užsuks pas Adą, Juliaus seserį. O pasitiko Juliaus mamos piktas „Niekada marčia nepavadinsiu“ ir šliūkštelėjo pamazgų kibirą ant galvos. Nors ir jauna, Onutė kerštu nedegė, bet tokiu mylimojo mamos elgesiu įskaudinta vis tik pasakė: „Mama, auginate dukras ir jūs nežinote, kokiomis pamazgomis jas žmonės kada apipils“. Nujausdama, kad 28-erių sūnus rimtai ruošiasi vesti, dar bandė įtikinti: „Kokia iš tokios žmona? Tu pats kleckus raitysi, o ji tau grajins...“
Tikros meilės jokiu vandeniu neperpilsi. Juliaus sumanaus ir vyriško būta: mama tegu kalba ką nori, atgal blogo žodžio nepasakys, bet darys taip, kaip pats sugalvojęs.
Vestuves Slėpsnių kaime iškėlė Ulvydai, Juliaus mama nesirodė, vis dar širdo. 1959-ųjų spalio 18-oji nebuvusi sausa. Visa jaunųjų palyda į GAZ-iko kabinas po keturis sulindo, o jaunikis, visas patenkintas, – į priekabą. Iš metrikacijos grįžtančius jaunuosius prie Maldenių kelio pasitiko Onutės brolis Mindaugas su traktoriumi – pažliugusiais lauko keliais iki pat Slepsnių, iki Ulvydų namų kiemo ir partempė.
Vėliau pats gyvenimas parodė, kokia vis tik neteisi buvo Juliaus mamytė, pati gailėdamasi savo žodžių grąžė rankas. Prieš Kalėdas senoji Gendvilienė vis tik pravėrė jaunavedžių nuomojamo kambarėlio duris ir, parpuolusi ant kelių, pirmiausia Onutės paprašė atleidimo. Ir koks nelabasis jai taip pasipainiojęs ir kišęs savo trigrašį į pasirinktą sūnaus gyvenimą? Onutė nepyko, atleido – juk ne iš blogos valios, ir jos anyta yra mama, savo sūnui linkėjusi geriausio. Bet, ar kas galėjo būti geriau už Onutę? Tą, kuri ir prie pečiaus, ir prie svečio… Jei pas senąją Gendvilienę bulviakasis, visi stengdavosi ateiti į talką, nes jaunamartė Onutė paruošdavo tokių pabaigtuvių vaišių, kad pirštus nusikąsi – privirs cepelinų, balandėlių, prikeps bandelių... „Gerai tau, Gedvilien, tokią marčią turėti,“ – pavydžiai užsimindavo kaimynės. Išties, Gendvilienė yra prisipažinusi, apie geresnę marčią ir pasvajoti negalėjusi…
Darbo kultūroje Onutė atsisakė – kuriam vyrui patiks, kad žmonos vakarais nėra namuose? Tačiau, kai kūrėsi „Šarmos“ ansamblis, be Onutės muzikos, dainų ir kupletų užkariauti publiką būtų buvę labai sunku.
Ilgaamžės meilės paslaptis kantrybėje
O Julius savo mylimajai duotą žodį ištęsėjo. Būdamas kvalifikuotas elektrikas ne tik duonai, bet ir pyragui su sviestu uždirbdavo. To didelio triūso dėka vyras, besirūpinantis savo šeimos lizdeliu, penktaisiais bendro gyvenimo metais Joniškyje, Kęstučio gatvėje ėmė dėti plyną prie plytos – kovo mėnesį pradėjo, o lapkričio 15-ąją jaunąjai žmonai įrengė pirmąjį kambarį. O čia jau pirmagimė Rita į pasaulį beateinanti. Mylintis vyras, ant rankų supuodamas pirmagimę, šalia mylinčio AČIŪ, Onutei ant rankos segė auksinį laikroduką. Po šešerių metų laimingą šeimą vėl gandrai aplankė – dabar kartu gyvenanti jaunėlė Gitana yra Gendvilų paguoda, parama ir stiprybė.
Per tuos šešis dešimtmečius Onutės ir Juliaus gyvenimo vainikas suaugo, susipynė. Ir niekada nė vienas nepasigailėjo jaunystėje priimti sprendimo likti kartu.
Abu Gendvilai įsitikinę: per gyvenimą juodu vedė kantrybė, mokėjimas nusileisti. Tačiau Onutė išduos ir būtiniausią detalę laimingai santuokai: „Vienas kito neėsti, negraužti...“
– Visada patiko jo mėlynos akys. Neapsigavau. Teisingas buvo pasirinkimas. Teisingas gyvenimas. Esu laimingiausia moteris, – taip 60 bendro gyvenimo metų gali apibūdinti Onutė Gendvilienė, glostydama savo žmogaus ranką, dėkodama jam už tai, kad išliko stiprus, kai Onutę kaustė ligos, viena po kitos sekė operacijos, o jis rūpinosi ir duona, ir namais, ir augančiomis judviejų dukrytėmis. Julius visada buvo puikus ir patikimas gyvenimo patrneris. Vyras susigraudina: tesistengęs atsilyginti tuo pačiu, ką pats iš mylimos žmonos patyręs.