Naujausios
Kalbant apie geriausios Joniškio konditerijos metus nuodėmė būtų nepaminėti vienintelio ilgamečio konditerio Vytauto Stabrausko. 28 metus nuo 1961-ųjų dirbęs vyras gerai mena ir Joniškio konditerių mokyklos praktikas atlikdavusias mokines, kurioms technologinių įrenginių discipliną mokyklos gyvavimo vienu laikotarpiu dėstė jo žmona Danutė.
Tuometiniame konditerijos ceche reikėjo ne tik moteriško kruopštumo ir kūrybingumo puošiant saldžiuosius gaminius, bet ir tvirtų vyriškų rankų bei sveikatos. Kas gi kitas, jei ne Vytautas į didžiulius kubilus supils maišus miltų, cukraus, suvers dešimtimis kilogramų sviesto? Konditerijos mokykloje besimokiusios merginos stodavo šalia ir žiūrėdavo, kaip dirba patyręs vienintelis cecho vyras.
– Būdavo, per dieną gaminiams sunaudodavome po 10 dėžių sviesto ( dėžėje – po 20 kg),
6-8 maišus cukraus, 10 maišų miltų. Tokia buvo gamyba. Konditerius ruošdavome visai respublikai. Su „Šarma“ nuvažiavau į Atgajos draugijos 20-metį Papilėje. Viena moteris priėjusi pasakoja, kad jos dukra Dalia Joniškio konditerių mokyklą baigė, iki šiol pagal profesiją dirba, mane atsimena. Malonūs laikai buvo, – į prisiminimus nuklysta Vytautas, pats konditerio meistriškumo mokęsis ir Marijampolėje, ir Naujojoje Vilnioje.
Vytautas mena Joniškio konditerijos „aukso“ amžių, kai už kokybišką produkciją Joniškio konditeriams būdavo įteikiama Lietkoopsąjungos vėliava. Turėjo kuo Joniškio konditeriai pasigirti – vieni pirmųjų ėmė kepti šakočius, figūrinius kelių aukštų tortus – niekur kitur Lietuvoje tokių niekas nekepdavo, tad mūsų konditeriai nespėdavo kepti, kokia būdavusi paklausa.
– Latvijos konditeriai ilgus metus saldumynams kepti naudodavo margariną, o mes – sviestą, todėl mūsų kepiniai būdavo skanūs ir paklausūs. Į Joniškį užsukę latviai iš mūsų parduotuvės viską šluote šluodavo. Tuo metu prekyba mūsų gaminiais klestėjo. Dar galiu pridurti, kad dirbdavome sąžiningai – šalia gulėdavo receptų knygos ir visus produktus tiksliai sudėdavome. Kadangi pamainoje buvau vienintelis vyras, tai tekdavo viską supilti į katilą, sumaišyti.
Ilgametis konditeris apgailestauja, kad šių dienų rinkoje tokių gaminių, kokius jie kepdavo, nebėra. Tačiau gerų atsiliepimų negailėjo UAB „Joniškio duonos“ kepiniams. Bet Vytautas ir dabar namuose dar kepa sausainius – eklerius, morenginius su riešutais, tačiau labiausiai šeimos ir svečių mėgstamiausi – varškės pyragaičiai su džemu – tebetirpsta kiekvieno, kas jų ragauja, burnoje.
Anų laikų meduolinis pyragas
480 g miltų, 4-5 kiaušinių tryniai, 120 g sviesto, 480 g medaus, 120 g cukraus, 750 g grietinės, kupiną arbatinį šaukštelį sodos, kupiną arbatinį šaukštelį prieskonių ( gvazdikėlių, cinamono, imbiero, kardamono, muskato riešuto, šiek tiek pipirų).
Į didelį dubenį sudėkite cukrų, medų, grietinę, gabaliukais pjaustytą sviestą ir iki vientisos masės tirpinkite ant karštų garų. Gautą masę šiek tiek pravėsinkite ir įplakite kiaušinių trynius. Suberkite miltus ir visus prieskonius, užmaišykite tešlą. Supilkite į paruoštą kepimo formą. Supylus į kepimo indą paviršių išlyginti drėgna ranka. Kepkite 180–190 laipsnių temperatūroje, kol meduolis iškyla, o į vidų įsmeigtas medinis pagaliukas neapsivelia žalia tešla. Leidžiame pyragui atvėsti. Galima perpjauti pusiau ir pertepti uogiene. Kelioms valandoms pastatykite į šaldytuvą, vėliau jau galite skanauti.