![](/sites/default/files/2020-01/surgautai.jpg)
Naujausios
Kai durys užsidaro, atsiveria langas
Sakoma, kad žmogus talentų gauna su motinos pienu. Panašu, kad taip. Juk nebuvo vaikystėje šalia Stasio vyro – tėvo ar senelio – kurie vaiką ko nors būtų galėję pamokyti, per anksti paliko šį pasaulį. Tačiau genus tai perdavė: Molėtų krašte, kur tuo metu gyveno, Stasio tėtis pats buvo sumanus meistras, su mama pasistatęs rąstinius namus.
– Krapštydavau tą medį aš ir po darbo. Su žmona Gražina gyvenome penkiaaukščiame, tačiau ten man labai nepatiko, tai kur buvęs, kur nebuvęs vis traukdavau pas uošvius į Birutės gatvę. Nuosava sodyba kas kita. Čia viskas ir prasidėjo, medis prie ūkio lydi kasdien, – pasakoja Stasys Surgautas.
Po to, kai prieš ketvirtį amžiaus buvo mažinami etatai tuometinėje „Joniškio agrochemijoje“, darbo neteko ir tuomet mechaniku dirbęs Stasys Surgautas. Tačiau nenusiminė. Kai užsiveria vienos durys, kažkur atsiveria langas. Juo tapo uošvių namai, į kuriuos Surgautai ir persikėlė. Šalia gyvenamojo namo netrukus ėmė augti priestatas – būsimos medžio dirbtuvės. Viena po kitos jas pildė medžio apdirbimo staklės. Stasys jau tada žinojo, kad duoną šeimai pelnys iš to, ką mėgsta, ką myli – iš savo rankomis prakalbinto medžio.
Reikia tik noro
Šeimos namai buvo ta pirmųjų eksperimentų erdvė. Buvęs mechanikas pirmiausia pagamino parketą, kurį, vyro pamokyta, gražiai ant grindų į uosio ir raudonmedžio mozaiką sudėliojo Gražina. Išdrįso priestatui sumeistrauti ir langus, po to filingines duris – ne bet kokias, o stumdomas, kad daugiau laisvos erdvės sutaupytų. Po to ėmėsi dar vieno naujo pirmo projekto – pastatė laiptinę į antrąjį aukštą. Medžiu apipavidalino langų nišas, židinio atbrailas , filingais papuošė lubas. Antrajame aukšte lyg iš katalogo nulieta knygų lentyna…
Gražina ir Stasys Surgautai sodina už masyvaus ąžuolinio stalo. Irgi paties rankomis gaminto, kokį 15 asmenų galinčio sutalpinti. Gražina rodo nuotraukas, kokias pavėsines miške jiedu stato – praėjusiais metais dvi tokias pastatė Žeimelio ir Gedžiūnų (Pakruojo r.) miškuose. Teisingai supratote, Stasiui Gražina – ne tik žmona, bet ir ištikima pagalbininkė, jau ne vieną staliaus darbą iš vyro pati išmokusi. „Kas paduos plaktuką, palaikys, atneš? Ji dar turi visokiausių kūrybinių minčių, patarimų, kuriais mielai pasinaudoju. Ne veltui jau kokius penkerius metus lanko dailės užsiėmimo studiją suaugusiems pas dailės mokytoją metodininkę Vladą Ancevičienę“, – gražius atsiliepimus savo žmonos adresu siunčia S. Surgautas. Tereikia pasidairyti po šeimos namus ir ta tiesa įsitikiname – kone visas sienas puošia Gražinos darbai – tai tapyti paveikslai ant drobės, tai fotoraižinių ciklas. „Aš niekada negalvojau, kad galiu piešti. Maniau, kad tiesiog tam nesu gabi. Neduota. Tačiau dabar supratu, kaip būtina net ir talento neturintį vaiką lavinti. Tam puikiausiai tinka ir muzika, ir dailė“, – tokių studijų naudą pripažįsta Gražina Surgautienė. „Dievas žmogui davė viską, žmogui reikia tik noro“, – priduria Stasys.
Šaknys – nuo ežeringųjų Molėtų
Tik pirmaisiais santuyokos metais Gražina ir Stasys išsišnekėjo, kad abiejų giminių šaknys iš to paties ežeringojo Molėtų krašto. Stasio tėvai su septyneriais vaikais persikėlė į Šiaulių rajoną, kur žemė duona dosnesnė. Čia ir gimė Stasys, o 1965-aisiais metais šeima persikėlė į Skaistgirį.
Gi Gražinos močiutė – irgi nuo to gražaus, smėlėto krašto, jauna pana būdama atkeliavusi tarnauti į Vaizgučių dvarą – riebių žemių šeimininkai daugiau mokėdavo ir savo samdiniams. O čia pasitaikė vaikinas iš Butniūnų, Gražinos senelis, kuris 1939 metais iš varžytinių nusipirko ūkį Donylių kaime, parsivedė žmoną. Čia gimė Gražinos mama.
Surgautynę saugo kryžius
Nebūna vasaros, kad Surgautai nors kelioms dienoms neišvažiuotų ten, iš kur jų tėvai ir seneliai kilę. Nei ten gimę, nei ten augę, o mieli, tarsi į kraują įaugę tie kvepiantys pušynai, gyvos ežerų akys. Prieš tris metus – 2017-aisiais – Stasys savo senelio Bronislovo Surgauto sugrįžimo iš Maskvos į Lietuvą 100-mečio proga savo rankomis padirbo ir tais metais senelio įsigytos sodybos vietoje pastatė kryžių, šalia – nuorodą, kadaise čia buvus „Surgautynę“. Sako, vietiniai gyventojai ir šiandien šią vietą taip tebevadina. Čia kadaise virusį gyvenimą beprimena iki šiol vaisius kiekvieną rudenį jau praeiviams tebenokinančios kelios slyvos, dvi obelys, kūdra ir kelių buvusių pamatinių akmenų krūvelė. Buvusių trobesių rąstus išsiardė ir savo reikmėms išsivežė, išsidalino Stasio dėdės.
Ta sodyba dabar būtų stovėjusi tarp išlakių aukštaūgių pušelių, tiesiog miško aikštelėje. O kadaise čia buvęs Juodikės kaimas.
– Kiek man žinoma iš pasakojimų, senelis jaunas bėgo iš gimtųjų vietų nuo mirtinai pavojingų ligų, tuo laiku siautusios šiltinės. Atsidūrė Maskvoje, kadangi buvo išsilavinęs, tapo caro armijos karininku ir ištarnavo iki galo. Po tarnybos paskirtas Maskvos geležinkelio stoties viršininku. Tačiau 1917-ųjų metų revoliucionierių keliamas sąmyšis jį su šeima, kurioje jau buvo ir vienerių metukų gimęs mano tėtis, parginė atgal į Lietuvą, – medžio meistras žino tokią šeimos istoriją.
Giminės ištakų pradžios taške stovintis kryžius – ne vienintelis Stasio gyvenime. Jo rankų darbo kūrinys stovi ir Satkūnų kaimo bendruomenės parke.