
Naujausios
PAPRASTOS ISTORIJOS
NAMAI, PILNI GYVYBĖS
Nijolė SAIMININKIENĖ
Žurnalistė
„Vytai, eik, žiūrėk, kas ten palėpėj vaikšto“,– bukština Angelė vyrą vidury nakties. Vyras apsiverčia ant kito šono: „Kas kas... Pacukai. Arba kiaunės. Palakstys ir nustos. Miegok“,– išniurzga ir tuoj pat melodingai užknarkia.
Angelė nerimsta. Tankus mažų letenėlių dunksėjimas neduoda užmigt. „Spąstukus reiks sudėliot, ar žiurknuodžių“,- ištaria pašnibždom, tarsi jos kas klausytų, ir nusisuka į sieną.
Rytas ir vėl išaušo lietingas, lyg ne vasara būtų. Viduj jau smelkia drėgme, net rankšluosčiai vonioje iki ryto nebeišdžiūsta.
„Reikia šiandien per pietus krosnį kurt. Burokėlių išvirsiu, ir namai pradžius. Kitaip jau ims pakampės pelėti“,– dėsto Angelė, gerdama kavą. „Užkurk“,- sutinka Vytas. Jis visada su Angele sutinka.
Angelė eina į malkinę, į krepšį krauna malkas. Ima nuo viršaus, kad sausesnės būtų. Ir tik cmakt į ranką, aštrus skausmas pervėrė kaip įkaitintu virbalu. „O tu rupūžke“, – numeta Angelė nuo rankos susirietusią širšę. „Tai kaip tu čia atsiradai, ką?"-- dairosi aplink, kol akys aptinka palubėj, tiesiai virš durų staktos, širšių kulę, didumo sulig trijų litrų uzbonu.
„Nu tu žalia rūta!“,- suspaudusi sugeltą ranką, skuba į kambarį Angelė, tepa sodos košele įgeltą vietą. „Vytai! Eik šen!“,- šaukia, iškišusi galvą per langą.
Vyras ateina iš tvarto: „Ko nori“?
„Malkinėj, virš durų staktos, širšių kulė kabo. Neįsivaizduoju, kada tokią didelę spėjo susukti. Dar prieš porą savaičių buvau, nieko nepastebėjau. Eik pas Keršaitį, prašyk, kad nuimtų. Pats taigi nemoki...“
Vytautas makteli galva ir vėl dingsta tvarto durų juodumoje. „Taigi eik, galva nemaknojęs!“,- Angelė įsisprendžia lango kvadrate. Vytautas išlenda pro tvarto duris: „Be devintos vakaro vis tiek nieko daryt negalima, kol visos nesulįs miegoti“,- atsako ramiai ir vėl dingsta.
„Tada malkų atnešk, aš jau po ta kule nebeisiu!“,- rikteli tvarto link ir pasisuka link pintinės su burokėliais.
Kai namai švelniai sušyla ir duksli drėgmė nebesiskverbia į sąnarius, Vytautas su Angele susėda lupti virtų burokėlių. Už lango siūlais lyja lietus, ir pro langą žiūrėt net nesinori. Tačiau Vytas, užmetęs akį į sodą, nustebusiu balsu šūkteli: "Tu žiūrėk, kokį pulką Runcė parveda. Sakiau, kad paslapčiom kačiukus kažkur atsivedė, o tu – nepasilaksčius, nepasilaksčius, tik riebi nuo grietinės... Va, žiūrėk, kiek ūsuotų-uodeguotų pareina“,- pasako, atsistoja ir patenkintas stebi margų kačiukų eiseną.
„Dievuliau mano, kas čia per apgultis? Iš kokio rago dabar tas dauginimasis šiemet? Amžių čia baigiam nugyvent, tiek visko namuose privisę dar nebuvo. Kur dabar juos reiks dėt?“,- atsistojus pro langą žiūri Angelė. Ir tuoj pat, lyg išleidus garą, balse pasigirsta švelnumas: „Eik, atidaryk malkinę. Ir pieno įpilk, kad jau parvedė“.
Vytautas, puse lūpų šypsodamas, padeda pradėtą lupti buroką ir, paėmęs nuo lentynos kelis dubenėlius, išeina. Angelė dar spėja pavymui šūktelti: „Tik pagirk katinukus. Katei patinka, kai giri...“. Atsidususi vėl sėda prie burokėlių puodo.
Vakare, priešais televizorių susėdę, Vytas ir Angelė ne tiek į ekraną žiūri, kiek namų reikalus dėlioja. „Taigi reikia iki kitos savaitės su visa ta gyvastim susitvarkyti. Algina su vyru parvažiuos iš Vokietijos, o čia kai pasius iš visų pakampių pelės su sparvom lįsti, katinai su kiaunėm ir pacais tvorom eit, tai ir pamiegot ramiai neišeis“,- dėsto Angelė. „Ką žentas pagalvos? Laukiniai mes čia, ar kaip? Žinai, kokia tvarka pas vokiečius?“
„Tik tu, vaikams atvažiavus, vėl nepradėk su tuo savo (paploninęs balsą) „o kada anūkiukų man parvešit?“. Gal nebeišeina jiems. Kad per dvylika metų neišėjo, tai dabar ir laukt nebėra ko. Nebeskaudink Algutės, ir taip kiekvieną kartą, vaikus pamačius, akys ašarom apeina“.
„Taigi“,- atsidūsta Angelė. „Kai jaunesni buvo – nenorėjo, o dabar, kad ir norėtų – nebeišeina. Užtat ir šitų namų visa gyvastis – tik žvėriukai, vabalai ir gyvulėliai“.
„Tai ar ne tu čia nervą visiems įvarei? Kai tik atvžiuoja, tuoj – namai be vaikų – namai be gyvybės. Tai še dabar, turėkis. Va, kiek visokio plauko „vaikų“, kiek gyvybės visose pakampėse prisiveisė! Kur pirštu besi, ten kruta: po stogu žiurkės su kiaunėm, po grindim pelės, malkinėj širšės, sode kurmiai, o katė net septynis kačiukus stačiom uodegom parvedė. Kad būtum nepakūrus, tai ir spintoj gyvybės – pelėsių su plaukais – priaugę būtų. Pilni namai gyvybės, ko nesidžiaugi? „.
Angelė atsidūsta. „Šneki nesąmones...Palygino jis...Kur vaikelis, o kur sparvos su žiurkėm...“ Bet nebesiginčijo su vyru. Teisybę sako. Reikia namus valyti.
Tai kaimynų padedami, tai savo jėgom Vytautas su Angele iš namų gyvastį per kelias dienas varė. Net kačiukus pavyko kaimynų vaikams išdalinti.
O susitvarkius ir triukšmo nebėr. Nei virš lubų bilda, nei po langais kniaukia, nei tarp malkų zyzia. Ramybė. Tylu, net spengia. „Atrodo, jau visus iš visur išgyvendinom, bet kažkaip nesitiki, kad name nebėr gyvybės. Vat, žinok, pakaušiu jaučiu – kažkur kažko dar nepamatėm“,- juokiasi Vytas, šveisdamas sodo stalą dukters parvykimui.
Angelė nieko nebesako, pritariamai linkteli ir eina patikrinti, kaip puode šaltiena kliuksi. Algutė šaltieną mėgsta...
Algina tėvus pradžiugino pasikeitusia išvaizda: nebe tokia plona, nebe tokia liūdna. O kai Angelė į lėkštę įdėjo liulantį šaltienos gabalą, griebėsi už burnos ir, kliūdama už kėdžių, išlėkė pro duris. Tėvams nespėjus susivokti, Dieteris, Alginos vyras, laimingas šyptelėjo ir netaisyklinga lietuvių kalba prabilo: „Kinder bus pas mudu. Mažas kinder, ferštein?“.
Angelė padėjo lėkštę su šaltiena ir įsistebeilijo į duris, tarsi per jas turėtų tas „kinder“ tuoj pat ir įžengti. Tik Vytas kumštelėjo žmoną į šoną ir šnipštelėjo į ausį: „Nu va, ar nesakiau? Varyk nevaręs, valyk nevalęs, o vis tiek mūsų namai – pilni gyvybės“.