
Naujausios
Per atostogas norėjo atrasti Lietuvą
Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Alvydas Tamošiūnas atostogas skyrė kelionėms po Lietuvą. Starto vieta – Radviliškis. Maršrutai daugiausia driekėsi į Šiaurės ir Vidurio Lietuvą. Kelionių įspūdžius talpino socialiniame tinkle, ciklą pavadinęs „Atrandame Lietuvą“. Po atostogų keliauti nesustojo, šį savaitgalį šeima suka į Apuolę.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kelionė atrandant
Atostogų idėja – kelionės po Lietuvą, atrasti dar nematytas, mažai žinomas vietas.
„Idėja pasitvirtino – dar yra be galo daug vietų, kurias tikrai verta pamatyti. Net sunku įsivaizduoti, kada ateis diena, kai galėsiu pasakyti: viskas, aš jau pamačiau Lietuvą“, – sako Alvydas.
Kad kelionė nenuviltų, mano A. Tamošiūnas, reikia domėtis, kas vyksta Lietuvoje. Šeima skaito straipsnius, žiūri televizijos laidas, įsidėmi, kas yra naujo, įdomaus, ir, nutaikę progą, keliauja. Padeda ir informacijos sklaida per socialinius tinklus.
Daug neplanuoja: pasirenka galutinį maršruto tašką ir keliaudami jo link stengiasi aplankyti pakeliui esančius objektus. Dažnai iki jų nuveda rodyklės.
„Matėme ir daug gražių, bet nepažymėtų vietų, arba pažymėtų nestandartiškai, pavyzdžiui, kokia sena medine rodykle. Namo grįždavome jau kitu maršrutu ir būtinai vėl ką nors naujo atrasdavome“, – sako Alvydas.
Pakeliui į namus ar jau grįžę, Tamošiūnai aptardavo, ką matė, kas patiko, kas nelabai. Net savotiškai reitinguodavo ir lygindavo su anksčiau matytais objektais.
Vertybė – bendravimas
Didžiausią įspūdį paliko kelionės, kuriose pavyko pabendrauti su įdomiais žmonėmis. Ypač įsiminė Krakėse gyvenantis medžio drožybos meistras Vytautas Ulevičius.
„Jis – ne tik nuostabus drožėjas, bet ir puikus filosofas, turi patį didžiausią išsilavinimą – nugyvento gyvenimo patirtį. Apžiūrėjome jo sodyboje esančią ekspoziciją, dairydamiesi prakalbėjome su autoriumi apie dvi valandas. Meistras aprodė ir Kryžių kalnui ruošiamas skulptūras. Tai, kad atvyksta pas jį daug ir tikrai neeilinių žmonių, įrodo lankytojų knyga. Joje matėme net amerikiečių astronauto įrašą“, – sako Alvydas.
Labai šiltai buvo priimti J. Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejuje, įsikūrusiame vaizdingose Krekenavos apylinkėse, Ustronės vienkiemyje esančios sodybos klėtyje. Čia lankėsi šalia esančiuose Vadaktėliuose kunigavęs J. Tumas-Vaižgantas, o knygnešiai buvo įrengę knygų slėptuvę.
Muziejininkas Audrius Daukša šeimynai sugrojo kanklėmis ir padainavo senovinę dainą, o išlydėjo grodamas armonika.
Labai gražiai sutvarkytas lankytojų centras Krekenavos regioniniame parke, šalia esantis apžvalgos bokštas, nuostabi panorama ir vingiuotas Nevėžis, parkelis su daug įvairių atrakcijų. Lankytojų centro viduje interaktyviai pateikti visi regione augantys gyvūnai, įskaitant milžinišką stumbrą.
„Net vaikams neprailgo ir teko trumpinti žaidimus. Lauke pasivaikščiojome basomis per kankorėžius, gamtos garsų pasiklausėme per specialia forma akustiškai įdrožtą medį“, – įspūdžiais dalijasi A. Tamošiūnas.
Šeimą patrauklumu, naujumu maloniai nustebino Šiauliuose esantys Geležinkelių ir Fotografijos muziejai.
Daug gerų emocijų patyrė miesto centre pagal senas technologijas darydami unikalią, vienetinę nuotrauką: „To dar neteko matyti nei didžiuosiuose šalies miestuose, nei Vakarų Europoje. Ne tik fotografavomės pakeitę garderobą, bet ir stebėjome nuotraukos gaminimo procesą.“
Bilietai – nebrangūs
Pakeliui šeima lankė visus objektus: gamtos, kultūros, istorijos. Nesvarbu, ar tai – pėduotieji akmenys, piliakalniai ar muziejai.
Muziejai kaimuose, gyvenvietėse, atkreipė dėmesį Alvydas, tikrai nebrangūs: kartais atrodydavo, kad keliasdešimt centų kainuojantis bilietas parduodamas dėl lankytojų apskaitos.
Lankant gamtos objektus, tekdavo ir pasivaikščioti, nes nei aukščiausia eglė, nei milžiniškas akmuo nebūna prie pat kelio.
Nors būta ir objektų „viskas viename“, pavyzdžiui, Lopaičių piliakalnis, esantis šalia Tverų. Vieta, apipinta legendomis apie karalių Mindaugą.
Šalia piliakalnio trykšta, žmonių tikėjimu, gydomųjų galių turintis šaltinis, ant kalvos rikiuojasi mistiniai akmenys – senoviška šventykla ir observatorija, angliškojo Stounhendžo ekvivalentas. Miške nutiestas pėsčiųjų tiltas, pateikta daug rodyklių ir informacijos lentelių.
A. Tamošiūnas sako, kad negatyvo kelionėse buvo labai nedaug. Nustebino tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ – renginys, kurio metu vyksta ir milžiniška mugė.
„Renginio metu nebuvo net laikino bankomato, kur būtų galima išsigryninti pinigų. O visos prekės, paslaugos, bilietai, net tualetas buvo tik už grynus... Kernavėje esantis naujas ir modernus muziejus taip pat priėmė tik grynuosius. Turėjome tik kelis eurus, kuriuos išleidome bilietams į festivalį, o muziejaus taip ir nepamatėme“, – sako A. Tamošiūnas.
Pasvalyje šeima išgyveno nemalonų nuotykį: automobilių stovėjimo aikštelėje jų ir šalia stovintį automobilį apgadino nuo kalno nuriedėjęs be priežiūros paliktas automobilis.
Pažinti savo kraštą
Kiek per atostogas įveikė kilometrų, neskaičiavo. Išvykdavo anksti ryte ir vakare grįždavo. Norėdami sutaupyti, įsidėdavo maisto, arbatos, vandens.
Norintiems keliauti po Lietuvą, Alvydas siūlytų pradėti nuo artimiausių vietovių, pažinti tai, kas yra šalia. Vėliau po truputį didinti kelionių spindulį.
„Kai gerai žinai savo apylinkes, gali siūlyti „barterį“ draugams, giminėms, gyvenantiems kituose kraštuose. Jie atvyks pas tave, tu palydėsi, o kai nuvyksi pas juos, jie tau rodys lankytinus objektus“, – pataria keliautojas.
Jis rekomenduoja dalytis kelionių nuotraukomis, įspūdžiais, nes tai – dar vienas šaltinis sužinoti, kur verta keliauti. Šeima stengėsi visas keliones pateikti „Facebook‘e“, ciklą pavadino „Atrandame Lietuvą“.
Krašto istorija besidomintis A. Tamošiūnas rekomenduoja išbandyti maršrutą, susietą su artėjančio Nepriklausomybės kovų šimtmečio (1919–2019) tema Šiaulių apskrityje.
„Atlikite nesudėtingus namų darbus, paskaitykite ir su žemėlapiu pakeliaukite po Radviliškio rajoną, kuriame yra išlikusių vietų ir objektų, minimų kovų metu. Keliaudamas pradedi suvokti mastelį, atstumus, kuriuos dažniausiai kariams teko įveikti pėsčiomis.“
Nuvykus į konkrečią vietą, A. Tamošiūnas siūlo paskaityti prisiminimus. Pavyzdžiui, Kaulinių kaime, prie pažymėtos lentele trobelės, atsiversti V. Landsbergio-Žemkalnio knygą, ir sužinoti, kaip šiame name buvo sulaikyti Antantės komisijos nariai.
Nuvykus į Daugėlaičius prie paminklinio akmens perskaityti, kaip, vykdydami žvalgybą, čia žuvo Lietuvos savanoriai. Nuosekliai keliaujant ir gilinantis į istoriją, vien Radviliškio mieste ir jo prieigose prireiks visos dienos. O norintys istoriją sužinoti dar plačiau, turės keliauti į Šilėnus, Kuršėnus ir Šiaulius.
A. Tamošiūnas rekomenduoja nuvykti ir į Šiaulėnus, miestelį su įdomia istorija, gražia bažnyčia ir koplyčia. Centre stovi paminklas įžymiausiam tarpukario fotografui ir kraštotyrininkui Baliui Buračui, netoli yra atminimo akmuo tragiškai žuvusiam karo lakūnui Jonui Masiuliui.
Šiaulėnai turi ir nedidelį muziejų. Pavažiavus kelis kilometrus už Šiaulėnų, stovi apžvalgos bokštas. Netoli bokšto galima įkopti į Kudinų piliakalnį – Šiaulės kalną. Šie kraštai yra laikomi žymiojo Saulės mūšio vietovės versija. Vėliau galima pasukti Mėnaičių link, kur yra 1949 metų Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio būstinė.
„Kad ir kur bekeliautumei, kelionės sėkmę lemia nusiteikimas pamatyti, sužinoti ir atrasti bei į kelionę „įsidėta“ puiki nuotaika. Ir Lietuvoje galima pajausti atradimo džiaugsmą“, – įsitikinęs A. Tamošiūnas.
Alvydo TAMOŠIŪNO nuotr.
KELIAUTOJAI: Eglė, Alvydas, Augustė ir Ąžuolas Tamošiūnai vasaros atostogas skyrė Lietuvai pažinti ir atrasti. Keliones tęsia ir savaitgaliais.
GARSAI: Krekenavos regioniniame parke gamtos garsų galima pasiklausyti neįprastai.
MUZIEJININKAS: J. Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejuje muziejininkas Audrius Daukša sugrojo kanklėmis ir padainavo senovinę dainą.
MEISTRAS: Krakėse gyvenantis medžio drožybos meistras Vytautas Ulevičius keliautojus sužavėjo ir gyvenimo išmintimi.
KŪRYBA: Krakėse gyvenančio medžio drožybos meistro Vytauto Ulevičiaus kūrinys.
ĮRAŠAS: Garsaus amerikiečių NASA astronauto Karol „Bo“ Bobo įrašas svečių knygoje pas Krakėse gyvenantį medžio drožybos meistrą Vytautą Ulevičių.