
Naujausios
Be pastogės likę neįgalieji ieško naujų namų
Be patalpų likusi sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Radviliškio Viltis“ pagalbos tikisi iš rajono Savivaldybės. Įsikūrusi naujose patalpose, bendrija galėtų plėsti savo veiklą ir teikti daugiau paslaugų negalią turintiems savo nariams.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Ieško patalpų
Apie 100 narių vienijanti sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Radviliškio Viltis“ šiuo metu gyvena neramias dienas. Keliolika metų glaudęsi po Radviliškio lopšelio-darželio „Kregždutė“ pastato stogu, bendrijos nariai liko visai be pastogės.
Pasibaigus patalpų panaudos sutarčiai, pastaroji nebebuvo pratęsta, kadangi patalpų reikia pačiam darželiui.
„Per tiek metų užgyvenome nemažai turto. Jis dabar laikinai priglaustas kitoje neįgaliųjų organizacijoje, tačiau taip ilgai būti negali. Mums reikia naujų patalpų, kad galėtume tęsti pradėtą veiklą. Norime ją netgi praplėsti, pradėti teikti naujas paslaugas“, – rajono Savivaldybės administracijai problemą pristatė bendrijos vadovė Danutė Janušauskienė.
Susitikime apsvarstyti keli galimi kitų patalpų suteikimo variantai, tačiau ne visi jie tiko neįgaliųjų bendrijai.
Apžiūrėtos patalpos Kaštonų gatvėje, kur anksčiau buvo įsikūrusi Vaikų poliklinika. Anot D. Janušauskienės, šios patalpos netinka dėl to, kad yra rūsyje, į kurį neįgaliesiems tektų nusileisti, be to, į patalpas neįeina dienos šviesa, jose tvyro pelėsio tvaikas, o lauke net nėra kiemo, kuriame galėtų užsiimti protinių, neretai ir fizinių negalių turintys jų bendrijos nariai.
Rado galimą variantą
Tarp svarstomų variantų buvo ir Radviliškyje, S. Daukanto gatvėje esančios AB „Lietuvos geležinkeliai“ patalpos. Šis rajono Savivaldybei perduodamas pastatas yra dviejų aukštų, pastatą supa erdvus kiemas.
„Kadangi kitų variantų mieste nėra, pastarasis būtų tinkamesnis, nors ir pareikalautų kai kurių investicijų. Manau, ne pati didžiausia blogybė būtų ir patalpų vieta – norint į jas patekti tektų įveikti geležinkelio pervažą“, – sakė D. Janušauskienė.
Anot jos, pastato išorė yra renovuota, todėl reikėtų pritaikyti tik jo vidų. Bendrija esą galėtų įsikurti pirmajame aukšte ir pamažu tvarkyti antrąjį.
Čia reikėtų įrengti laiptus viduje, kadangi dabar laiptai yra tik išorėje.
Pasak vicemero Kazimiero Augulio, būtų galima pagalvoti ir apie keltuvo įrengimą, kuris būtų tinkamesnis neįgaliųjų poreikiams. Jis patikino, jog ir Savivaldybė neliktų nuošalyje, būtų ieškoma ir kažkiek lėšų iš biudžeto.
Kol kas dėl šio pastato perėmimo Savivaldybės žinion dar nėra sutvarkyti reikiami dokumentai – vis dar nėra Vyriausybės nutarimo, tad reikalai negalėtų pajudėti jau vien dėl to. Be to, tam reikėtų ir rajono Tarybos pritarimo.
Plėstų paslaugas
Viena iš bendrijos „Radviliškio Viltis“ svajonių – naujose patalpose pradėti teikti laikino atokvėpio paslaugą. Apie ją su rajono vadovais kalbėta prieš porą metų. Tuomet pačiai idėjai buvo pritarta.
Tuometinis rajono meras Darius Brazys sutiko, kad trumpalaikės neįgaliųjų priežiūros paslauga labai reikalinga šeimoms, globojančioms neįgalius artimuosius, kuriems jau sukako aštuoniolika metų.
D. Brazys tuomet tvirtino, jog pirmiausia reikia atlikti parengiamuosius darbus, apsvarstyti visus galimus šios paslaugos teikimo variantus bei išanalizuoti finansinę situaciją, o jau tada pasirinkti tinkamiausią.
Pasak D. Janušauskienės, kiek anksčiau bendrija darė apklausą ir teiravosi, ar būtų norinčių naudotis tokia paslauga. Skaičiuojama, jog tokių šeimų būtų apie 10.
„Protinę negalią turinčius vaikus globojantys tėvai, su jais būdami visas 24 valandas per parą, patys patiria įvairių psichologinių problemų. O juk ir jiems reikia pailsėti, pagaliau prireikia ir pasigydyti. Dažnai vien dėl to, kad nėra su kuo palikti neįgalaus artimojo, priverstinai nebekreipiama dėmesio į savo problemas.
Turėdami galimybę palikti savo vaiką su dirbti tokį darbą apmokytu žmogumi, tėvai galėtų išvykti pas gydytoją ar, prireikus, gydytis ligoninėje, išvažiuoti atostogauti. Ši paslauga būtų jiems didžiulė parama“, – sakė D. Janušauskienė.
Šeimos laukia naujos paslaugos
Rūta Tamošiūnienė iš Sidabravo, auginanti visiškos negalios sūnų, sako, jog ši paslauga būtų labai reikalinga. Kad ir vasarą pailsėti, nes dabar jau keliolika metų šeima neturi galimybės paatostogauti.
„Galime su svetimu žmogumi sūnų palikti nebent kokiai valandai, bet ir tai nėra lengva rasti tokį pagalbininką. Vieną gąsdina neįgalųjį užklumpantys priepuoliai, kitą tai, kad jam reikia keisti sauskelnes. O taip norėtųsi atokvėpio.
Kartą negalėjau vien dėl to gultis į ligoninę. Mes mielai pasinaudotumėm šia paslauga ir esame pasiryžę sumokėti už ją. Tai būtų didžiulis mūsų gyvenimo palengvinimas“, – sakė moteris.
Jai būtų patogiau, kad sūnų galėtų nuvežti į tokią paslaugą teikiančią įstaigą.
Tą patį sakė ir suaugusią neįgalią dukrą globojanti radviliškietė Alma Meškauskienė. Anot jos, jei paslaugos kaina bus tokia, kad tėvai išgalėtų sumokėti, ja mielai naudotųsi ne vienas.
Autorės nuotr.
PATALPOS: Jei pavyktų gauti šias patalpas, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Radviliškio Viltis“ mėgintų plėsti teikiamas paslaugas.
Asmeninė nuotr.
PAGALBA: Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Radviliškio Viltis“ pirmininkė Danutė Janušauskienė: „Laikino atokvėpio tarnybos paslauga būtų didžiulė parama neįgalius vaikus globojančioms šeimoms.“