Bendruomenė susivienijo prieš grėsmę

Bendruomenė susivienijo prieš grėsmę

Bend­ruo­me­nė su­si­vie­ni­jo prieš grės­mę

Klo­vai­nių bend­ruo­me­nė kri­tiš­kai ver­ti­na že­mės ūkio bend­ro­vės „Šiau­rės bu­lius“ pla­nus mies­te­lio pa­kraš­ty­je ar­ti­miau­siais me­tais be­veik de­šimt kar­tų iš­plės­ti gal­vi­jų ban­dą. Ap­si­lan­kę įmo­nė­je bend­ruo­me­nės at­sto­vai sa­ko pa­ma­tę ne­tvar­kos ir ne­su­lau­kė ga­ran­ti­jų, kad mies­te­lis ne­bus už­terš­tas. Klo­vai­nie­čiai ra­jo­no ir ša­lies ins­ti­tu­ci­joms iš­siun­ti­nė­jo sa­vo po­zi­ci­ją pa­grin­džian­čius pa­reiš­ki­mus bei rei­ka­la­vi­mą, jog gy­vu­lių au­gin­to­jai at­lik­tų ne pa­pras­tą, o stra­te­gi­nį pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mą.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Griež­tai įver­tin­tos ata­skai­tos

Praė­ju­sią sa­vai­tę Klo­vai­nių bend­ruo­me­nės ta­ry­ba suin­te­re­suo­toms ša­lims iš­siun­ti­nė­jo pluoš­tą pa­sta­bų bei pa­siū­ly­mų dėl ŽŪB „Šiau­rės bu­lius“ po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo (PAV) ir po­vei­kio vi­suo­me­nės svei­ka­tai ata­skai­tų, pri­sta­ty­tų mies­te­lio gy­ven­to­jams.

Pas­ta­bos su­ra­šy­tos dau­giau nei dvie­jo­se de­šim­ty­se la­pų. PAV ren­gė­jams ofi­cia­liai pri­min­ta, jog jie, pri­sta­ty­da­mi vers­lo plėt­rai svar­bų do­ku­men­tą, ne­si­lai­kė nu­sta­ty­tos tvar­kos nė ter­mi­nų, o pa­si­tai­sė tik bend­ruo­me­nės at­sto­vams pa­reiš­kus pre­ten­zi­jas.

Da­lis PAV pa­tei­kia­mų fak­tų įvar­di­ja­mi ne­tei­sin­gai. Pa­vyz­džiui, do­ku­men­tuo­se pla­nuo­ja­mas grę­ži­nio įren­gi­mas, kai iš tie­sų toks grę­ži­nys jau yra, gy­vu­lių au­gin­to­jai juo nau­do­ja­si. Ta­čiau ne­ži­nia, kam jis pri­klau­so, ar įreng­tas tei­sė­tai.

Ana­lo­giš­ka si­tua­ci­ja ir su ne­to­li fer­mų te­kan­čiu Ra­my­tės upe­liu, ku­ris pa­ten­ka į pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los sa­ni­ta­ri­nę zo­ną (PAV ren­gė­jai tvir­ti­na prie­šin­gai), o vie­nas iš upe­lio in­ta­kų yra vos už ke­lias­de­šim­ties met­rų.

Atas­kai­tas iš­nag­ri­nė­ję klo­vai­nie­čiai ap­ti­ko, jų nuo­mo­ne, įžū­lų vi­suo­me­nės klai­di­ni­mą. PAV ren­gė­jų tei­gi­mu, bū­si­mos veik­los pa­grin­di­nis ap­ri­bo­ji­mas tai­ko­mas pa­gal Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bės 1992-ųjų me­tų nu­ta­ri­mo „Dėl spe­cia­lių­jų že­mės ir miš­ko nau­do­ji­mo są­ly­gų pa­tvir­ti­ni­mo“ sa­ni­ta­ri­nes ap­sau­gos zo­nas reg­la­men­tuo­jan­tį 73 punk­tą. Ta­čiau šis punk­tas esą nu­sta­to ap­sau­gos zo­ną ne fer­moms su mėš­li­dė­mis, o hid­ro­me­teo­ro­lo­gi­jos aikš­te­lėms.

Bend­ruo­me­nės at­sto­vams taip pat už­kliu­vo, kad pla­nuo­jant au­gin­ti du tūks­tan­čius pe­ni­mų gal­vi­jų, per me­tus su­kaup­ti dau­giau kaip 25 tūks­tan­čius to­nų mėš­lo, neaiš­ku, kur jis bus de­da­mas. Pa­gal ap­lin­ko­sau­gos rei­ka­la­vi­mus, to­kiam or­ga­ni­nių trą­šų kie­kiui pa­skleis­ti rei­kia dau­giau kaip 460 hek­ta­rų že­mės, ta­čiau trę­ši­mo su­tar­čių su že­mės nau­do­to­jais vi­suo­me­nei pa­teik­ta ne­bu­vo.

Įž­velg­ta grės­mė, jog ne­tin­ka­mai sklei­džiant mėš­lą ga­li bū­ti už­terš­ta Klo­vai­nių van­den­vie­tė ir šu­li­niai so­dy­bo­se – mies­te­lio apy­lin­kė­se grun­ti­niai van­de­nys yra ar­ti že­mės pa­vir­šiaus.

Kri­ti­kuo­ja­mas po­vei­kio vi­suo­me­nės svei­ka­tai ver­ti­ni­mo ata­skai­tos tei­gi­nys, kad per me­tus į įmo­nę at­va­žiuos ir iš jos iš­va­žiuos vos 100 sunk­vias­vo­rių kro­vi­ni­nių trans­por­to prie­mo­nių. Klo­vai­nie­čių skai­čia­vi­mu, vien iš­vež­ti pla­nuo­ja­mas su­kaup­ti de­šim­tis tūks­tan­čių to­nų mėš­lo rei­kės apie 1 300 trak­to­rių rei­sų mies­te­lio gat­vė­mis, o kur dar gal­vi­jus, pa­ša­rus ve­žan­tys au­to­mo­bi­liai.

La­biau­siai ne­ri­mau­ja­ma, kad per mies­te­lį ga­be­na­mi di­de­li mėš­lo kie­kiai už­terš gat­ves.

PAV ata­skai­ta įver­tin­ta kaip pa­reng­ta ne­tin­ka­mai ir pa­žei­džiant rei­ka­la­vi­mus. Klo­vai­nių bend­ruo­me­nės at­sto­vai rei­ka­lau­ja, jog prieš ple­čiant fer­mas bū­tų at­lik­tas il­ga­lai­kis (stra­te­gi­nis) po­vei­kio  ap­lin­kai ver­ti­ni­mas.

„Ne­su­sit­var­ko jau da­bar“

Klo­vai­nių bend­ruo­me­nė ne­se­niai at­li­ko mies­te­lio gy­ven­to­jų ap­klau­są – ar žmo­nės ne­prieš­ta­rau­ja nu­ma­to­mai di­de­lei fer­mų plėt­rai? Re­zul­ta­tas: prieš pa­si­sa­kė 330 (53 pro­cen­tai) klo­vai­nie­čių.

Ypač griež­tai prieš­ta­rau­ja so­dy­bų, pa­ten­kan­čių į bū­si­mų fer­mų sa­ni­ta­ri­nę zo­ną, sa­vi­nin­kai. Jie įžvel­gia grės­mę ne tik smar­kiai nu­ver­tė­ti tur­tui (šiuo me­tu Klo­vai­niai – mies­te­lis su as­fal­tuo­tais ke­liais, čia so­dy­bos kai­nuo­ja ne pi­giau nei ra­jo­no cent­re), bet ir sa­vo bei ar­ti­mų­jų svei­ka­tai. Pras­tą pa­tir­tį žmo­nės jau tu­ri – ne­se­niai iš fer­mų vė­jas į mies­te­lį at­pū­tė to­kį dvo­ką, jog te­ko už­da­ry­ti na­mų lan­gus, jau­na mo­te­ris iš­si­gan­do dėl kie­me žai­du­sio ma­ža­me­čio vai­ko svei­ka­tos.

Ieš­ko­da­mi dia­lo­go su klo­vai­nie­čiais, ŽŪB „Šiau­rės bu­lius“ va­do­vai bend­ruo­me­nės at­sto­vus pa­kvie­tė ap­si­lan­ky­ti įmo­nė­je: kad, anot di­rek­to­riaus Ro­lan­do Vals­kio, pa­tys įsi­ti­kin­tų – grės­mės žmo­nėms nei ap­lin­kai nė­ra.

Bet fer­mas ir jų ap­lin­ką ap­žiū­rė­ju­sių bend­ruo­me­nės ta­ry­bos na­rių nuo­mo­nė bu­vo ki­to­kia.

Ji iš­reikš­ta ofi­cia­liai su­ra­šy­ta­me pro­to­ko­le: mėš­li­dė per­pil­dy­ta lie­taus van­dens, sru­tos te­ka į ap­lin­ką ir sun­kia­si į grun­tą; gi­lu­mi­nis van­dens grę­ži­nys – už 15–20 met­rų nuo telk­šan­čių sru­tų ir neap­sau­go­tas nuo jų pa­te­ki­mo į van­de­nį; pa­ša­rai san­dė­liuo­ja­mi kie­me ne­pri­tai­ky­to­mis są­ly­go­mis, iš jų te­kan­tis skys­tis ter­šia ap­lin­ką; anks­čiau nau­do­to­je fer­mo­je pa­lik­tas gy­vu­lių mėš­las ir di­de­li fa­sa­vi­mo plė­velės kie­kiai.

Iš ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų bend­ruo­me­nės at­sto­vai su­ži­no­jo, kad ana­lo­giš­ki ap­lin­kos ter­ši­mo fak­tai įmo­nė­je bu­vo nu­sta­ty­ti ir per­nai pa­va­sa­rį, duo­tas ter­mi­nas iš­tai­sy­ti trū­ku­mus.

„Gy­vu­lių au­gin­to­jai sa­vo ūky­je jau da­bar ne­su­sit­var­ko. O kas da­ry­sis, kai pe­ni­mų gal­vi­jų bus ne po­ra šim­tų, bet po­ra tūks­tan­čių?“ – klau­sė „Pak­ruo­jo kraš­to“ Klo­vai­nių bend­ruo­me­nei lai­ki­nai va­do­vau­jan­tis Al­bi­nas Na­vic­kas.

Į pa­sta­bas ža­da­ma at­si­žvelg­ti

ŽŪB „Šiau­rės bu­lius“ di­rek­to­rius R. Vals­kis „Pak­ruo­jo kraš­tui“ tei­gė, jog Klo­vai­nių bend­ruo­me­nės pa­sta­bos ir pa­siū­ly­mai dėl PAV nag­ri­nė­ja­mi, į pa­grįs­tus teiginius bus at­si­žvelg­ta.

„Jau esa­me nu­ma­tę, ką da­ry­si­me, kad ve­žant mėš­lą juo ne­bū­tų ter­šia­mos mies­te­lio gat­vės. Iki ru­dens su­tvar­ky­si­me, už­san­da­rin­si­me ir mėš­li­dę – netrukus į ūkį tu­ri at­va­žiuo­ti šiam dar­bui pa­sam­dy­ti sta­ty­bi­nin­kai“, – sa­kė R. Vals­kis.

Va­do­vo nuo­mo­ne, pe­ni­mų gy­vu­lių fer­mų plėt­ra – ne to­kia grės­min­ga veik­la, ku­riai rei­kė­tų at­lik­ti stra­te­gi­nį po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mą.

Klo­vai­nių bend­ruo­me­nės ar­chy­vo nuo­tr.

VEIKLA: Klo­vai­nių bend­ruo­me­nės at­sto­vai bu­vo pa­kvies­ti su­si­pa­žin­ti su „Šiau­rės bu­liaus“ veik­la.

TAR­ŠA: Iš mėš­li­dės iš­te­kė­ju­sios sru­tos.

Au­to­rės nuo­tr.

KRI­TI­KA: Klo­vai­nių bend­ruo­me­nei lai­ki­nai va­do­vau­jan­tis ūki­nin­kas Al­bi­nas Na­vic­kas kri­ti­ka­vo gal­vi­jų au­gin­to­jus.

PA­ŽA­DAS: „Šiau­rės bu­liaus“ di­rek­to­rius Ro­lan­das Vals­kis ža­da, kad į bend­ruo­me­nės pa­sta­bas bus at­si­žvelg­ta.