Lietuvos vėjo malūnai – joniškiečio fotografijose

Lietuvos vėjo malūnai – joniškiečio fotografijose

Lietuvos vėjo malūnai – joniškiečio fotografijose

Joniškietis Raimondas Gurskis per šešerius metus nufotografavo visus Lietuvos vėjo malūnus. „Kas, jeigu ne aš?“ – retoriškai klausia jis.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

118 Lietuvos malūnų

Žagarėje atidarytoje parodoje eksponuojama 118 Lietuvos vėjo malūnų fotografijų. Būtent tiek vėjo malūnų joniškietis mėgėjas fotografas Raimundas Gurskis užfiksavo 2006–2013 metais.

Kelių nuotraukose sparnais mojančių ar sienose išmuštomis, išgriuvusiomis kiaurymėmis žvelgiančių malūnų šiuo metu jau nebėra. Vienas tokių – Šlapakių (Joniškio rajonas) malūnas, kurį parodoje dar galima pamayti.

Tad dokumentinė fotografija, pasak parodos autoriaus R. Gurskio, kartais lieka vienintelė galimybė žvilgsniu prisiliesti prie dar gyvuojančių ir jau beišnykstančių sparnuočių ir išsaugoti jų atvaizdą istorijai.

„Mano didžiausias troškimas – sužadinti susidomėjimą jų istorija ir norą išsaugoti šį istorinį paveldą,“ – teigia joniškietis, iniciatyvos ėmęsis niekieno neparagintas.

Per šešerius metus jis Lietuvoje pravažiavo apie 15 tūkstančių kilometrų. Į kai kuriuos rajonus teko grįžti po keletą kartų, nes pirminė informacija, gauta iš savivaldybių paveldosaugos specialistų, surinkta internete, nebuvo tiksli ir pilna.

Misijai skyrė išeitinę išmoką

„Būdavo, kad pervažiuoju rajoną, nufotografuoju malūnus, o vėliau sužinau, kad visai netoli, gal už kelių kilometrų liko neužfiksuotas dar vienas objektas,“ – pasakojo R. Gurskis.

Šiai misijai – nufotografuoti visus Lietuvos vėjo malūnus joniškietis skyrė išeitinę išmoką, kurią gavo palikdamas Valstybinę sienos apsaugos tarnybą.

Autorių sveikino jo buvę bendradarbiai, bendraklasiai.

Autorės nuotr.

MISIJA: Raimondas Gurskis sako, kad jo didžiausias troškimas rengiant parodą buvo sužadinti susidomėjimą malūnų istorija ir norą išsaugoti šį istorinį paveldą.

VIETINIS: Vienas iš Joniškio rajono malūnų dar tebestovi Žagarėje Raktuvės gatvėje.

MALŪNAI: Parodos autorius Lietuvoje surado 118 vėjo malūnų.