
Naujausios
Oninių atlaidai virto miestelio švente
Savaitgalį Klovainių miestelyje vykę tradiciniai Šv. Onos atlaidai sukvietė kraštiečius ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Europos valstybių. Jie dalyvavo miestelio šventėje „Skrybėlėtosios Oninės“, kuri šiemet buvo skirta šeimoms.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Šeimų pramogos
Visą dieną šurmuliavo pačių klovainiečių įsirengta poilsiavietė prie Daugyvenės.
Miestelio šventės akcentu tapusių skrybėlaičių tebuvo viena kita.
Bendruomenės tarybos narė, Klovainių metraštininkė Vida Grigaliūnienė juokavo, jog skrybėlėtumą labiausiai lemia oras. Savaitgalis buvo apniukęs.
Šiemetinės šventės pagrindiniu leitmotyvu pasirinkta šeima. Veikė šeimų dailės studija, prie bendro stalo susodinusi piešti tėvus ir vaikus. Jų piešiniai buvo kabinami šalia improvizuotoje parodoje.
Klovainių bendruomenės jaunimo atstovė Lina Linkaitė, nešina profesionaliu fotoaparatu, kvietė miestelėnus ir svečius į „Šeimos fotosesiją“ išskirtinėje vietoje – prie skulptūros, skirtos Klovainiuose 19-ajame amžiuje veikusiam vandens malūnui. Ant suolelio prie jos pozavo tėvai su vaikais, o kartais – ir trys šeimos kartos.
Kol vieni Pakruojo visuomenės sveikatos biuro palapinėje domėjosi savo sveikatos būkle, kiti šalia veikiančioje arbatinėje „Klovainių raistas“ ragavo žolelių arbatų. Jas virusios Janina Sabaliauskienė, Kristina Dargužienė ir Rita Navickienė katilus kilnojo nuo viryklėmis tapusių iš vidaus degančių medžio rąstų, dalijosi receptais.
Arčiau pakrantės išsirikiavo narvai, aptvarai, skirti klovainiškių auginamų gyvūnų ir paukščių parodai. Margi Neringos Kryžanauskaitės triušiai, veislinės Neringos Starkutės bei Raimondo Stankaus vištos, Sandros ir Justo Pupinių poniai, Mindaugo Navicko dekoratyvinės vištaitės ir fazanų jaunikliai, Romaldo Andruškevičiaus rudai juodos ožkos... Mažieji klovainiečiai atsivedė šunų, šventės dalyvių dėmesio sulaukė išskirtinės išvaizdos sfinksų veislės katinas.
Besidomintieji Klovainių istorija galėjo apžiūrėti mokykloje veikiantį kraštotyros muziejų, kultūros namuose – fotografijų parodą „Po gimtuosius Klovainius“. Nuotraukas jai fotografavo vaikai ir jaunimas: ėjo pas miestelio senjorus, įamžino senovinius rakandus. Paroda-akcija tęsis iki rugsėjo, ekspozicija papildoma naujomis nuotraukomis.
Sportiška šventė
Nuo pat ryto krepšinio aikštelėje bumbsėjo kamuoliai, aidėjo teisėjų švilpukai, varžybų dalyvių ir juos palaikančių sirgalių balsai. Klovainiai išsiskiria – krepšinis žaidžiamas ne trys prieš tris (kaip daugelyje vietovių), o du prieš du.
Šiemet varžybose dalyvavo penkiolika komandų iš viso rajono – ir moksleiviai, ir suaugusieji. Merginų grupėje nugalėtojomis tapo „Gud“ pasivadinusios sportininkės. 14–16 metų vaikinų grupėje pirmąją vietą iškovojo „Babkės“, antrąją – „Moltenai“, trečiąją – „Broliai“. 17 metų ir suaugusiųjų grupėje laimėjo „Kelerai“, antri liko „Kelininkai“, trečiojoje vietoje – „Šeima“. Šeimų grupėje geriausiais krepšininkais tapo Plungių šeima.
Nuo ryto prie smiginio lentų rankas miklino jaunimas, o vėliau vyko šeimų smiginio varžybos, sudominusios pulką klovainiečių ir miestelio svečių. Varžybas laimėjo Linkai, taikliau mėtę strėlytes už antrąją vietą užėmusią „Linkuviais“ pasivadinusią šeimą bei trečiaisiais likusius Kaminskus.
Linksmosiose estafetėse daugiausiai taškų surinko Špakių šeima, antrąją vietą laimėjo Navickai, trečiąją – Varneliai.
Turėjo ką veikti ir nedalyvaujantys varžybose – išbandyti lauko treniruoklius, sūpuokles, vaikai – pramogauti lauko žaidimų įrenginiuose.
Pulkas aplinkos gražintojų
Viena iš „Skrybėlėtųjų Oninių“ tradicijų – gražiai tvarkančių aplinką Klovainių seniūnijos gyventojų pagerbimas. Šiemet tokių grožio adresų suskaičiuota dvidešimt šeši. Už išpuoselėtą sodybų aplinką apdovanoti Aurelijus ir Ramutė Prikockiai, Bronė ir Vitulis Zigmantai, Janina ir Vidmantas Sabaliauskai, Sonata ir Laimis Ridikai, Dijana ir Edmundas Katiliai, Nijolė ir Jurgis Žiūkai, Dalia ir Valentas Dakniai, Stasė ir Stasys Kelerai, Ona Pocienė, Rima ir Albinas Navickai, Rima ir Gidas Špakiai, Liucija Šimoliūnaitė ir Stanislovas Praniauskas, Elena Kulšienė, Vida ir Jonas Veliuliai, Alina ir Arūnas Daukučiai, Veronika ir Stanislovas Daukučiai, Vilija ir Saulius Kranauskai, Irena ir Antanas Rudzinskai, Inga ir Saulius Lekai, Svetlana Milaknienė, Jolanta ir Arūnas Rimkai, Angelė Laskauskienė, Regina ir Virgimantas Višniauskai.
Už tvarkomas viešąsias erdves dėkota Dalijos ir Algimanto bei Virginijos ir Vytauto Liukpetrių šeimoms, už grožiu išsiskiriantį balkoną – Vitalijai Abromaitienei. Visiems aplinkos gražintojams skirta jau tradicinė dovana – ekskursija po Lietuvą. Šiemet klovainiškiai keliaus po Tauragės kraštą.
Gražiai tvarkytis – Klovainių tradicija, kurią tęsia ne viena miestelėnų šeimų karta, įsijungia ir nauji, čia įsikuriantys žmonės.
Onutės – garbingo amžiaus
Klovainiuose bei gretimuose Laipuškiuose šventės organizatoriai skaičiuoja dvidešimt penkias varduvininkes – Onas ar Onutes. Bendruomenės atstovai įteikė dovanas į pagerbimo ceremoniją po sekmadienio šv. mišių atvykusioms aštuonioms moterims. Jose nedalyvavusioms varduvininkėms dovanas bendruomenės atstovai atveš į namus.
Ne pirmus metus pastebima, jog Klovainių apylinkėse buvęs populiarus Onos vardas nyksta, visos juo šaukiamos moterys – vidutinio ar vyresnio amžiaus.
Vidos GRIGALIŪNIENĖS nuotr.
EMOCIJOS: Emocingai varžėsi šeimų smiginio turnyro dalyviai.
ŠOKIAI: Linijiniai šokiai populiarūs ir Klovainiuose – šventėje pasirodė jų mėgėjos.
VARDUVININKĖS: Po mišių apdovanotos į pagerbimo ceremoniją atvykusios varduvininkės Onutės (iš kairės) – Antanaitytė, Žukauskienė, Uržienė, Daniševičienė, Jurkienė, Siratavičienė, Čemolonskaitė ir Lugauskaitė.
Autorės nuotr.
KREPŠINIS: Kovos krepšinio aikštelėje vyko kelias valandas.
STUDIJA: Dailės studijoje po atviru dangumi piešė vaikai ir suaugusieji.
ARBATINĖ: Arbatinės „Klovainių raistas“ šeimininkės (iš kairės) Rita Navickienė, Kristina Dargužienė ir Janina Sabaliauskienė virė žolelių arbatą.
VAIŠĖS: Veislinių ožkų į gyvulių parodą atvedęs Romaldas Andruškevičius (dešinėje) šventės dalyviams siūlė pasivaišinti ožkų pieno sūriu.
„VIRYKLĖ": Ne vieno šventės dalyvio dėmesį patraukė virykle paverstas iš vidaus degantis medžio rąstas.
ESTAFETĖS: Šeimos rungtyniavo linksmosiose estafetėse.
IŠSKIRTINUMAS: Urtės Urbonaitės į parodą atsineštas augintinis, septynerių metų sfinksų veislės katinas, išsiskyrė išvaizda.
DĖMESYS: Mažųjų šventės dalyvių dėmesį patraukė Pupinių ponis.