
Naujausios
Pakruojo šventė vertinta įvairiai
Praėjusį savaitgalį vykusi Pakruojo šventė, sujungta su Amatų, muzikos ir alaus festivaliu, lankytojų buvo vertinama nevienareikšmiškai. Girdami joje išradingai pasirodžiusias organizacijas, žmonės pažėrė kritikos tokio junginio sumanytojams.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Plojimai saviveiklininkams ir eisenos dalyviams
Penktadienį Pakruojis šurmuliavo nuo pavakarės iki išnaktų. Po dainininkų koncerto bažnyčioje į centrinę gatvę miestelėnus ir svečius pakvietė linijinių šokių kolektyvų nariai. Mokė pagrindinių žingsnelių, vadino į būrį pašokti kartu.
Kultūros centre atidaryta dailės konkurso „Žaldoko dukters vestuvės“ darbų paroda, apdovanotos jo nugalėtojos.
Kitapus Kruojos po miesto parko medžiais susibūrė vaidinimų mėgėjai. Čia spektaklį rodė Pakruojo kultūros centro saviveiklinio teatro nariai. Parko estradoje jie pasirodė tik antrą kartą per dvi dešimtis kolektyvo veiklos metų. Ir sulaukė pulko visus suolelius užėmusių žiūrovų.
Vaidintojus estradoje pakeitė dainininkai bei šokėjai, lietuviškų kino filmų autoriai.
Šeštadienį miestas laukė šventės kulminacijos – tradicinės persirengėlių eisenos. Žiūrovai nuo lietaus slėpėsi kas po skėčiais, kas po medžiais, dangstėsi apsiaustais. Plojimais palydėjo šventės temą inscenizavusius eisenos dalyvius, kartu žygiuojančius Pakruojo svečius.
Persirengėliai vestuves vaidino ir eidami pėsčiomis, ir važiuodami automobiliais, minitraktoriais, motociklais – tradiciškas lietuviškas bei šiuo metu aktualias su kitataučiais. Buvo „apvesdintos“ net Pakruojo automobilių sporto klubo narių mašinos, jaunimas surado porą policijos simboliui pliušiniam šuneliui Amsiui.
„Vestuvininkai“ gabenosi „kraitį“ (kai kas net gyvas vištas), barstė saldainius, tarp žiūrovų ieškojo nuotakų ar jaunikių. Bardiškių kaimo bendruomenės atstovės ant nuotakos suknelės tarmiškai užrašė: „Atspėkėt kor jauniks – ogi kul“ ir pražygiavo dviese – už visus laukuose dirbančius kaimynus.
Apdovanojimai
Pirmoji vieta už pasirodymą eisenoje skirta Pakruojo rajono savivaldybės administracijai, savo „jaunavedžius“ įstačiusiai į tortą ir apsupusiai apsaugininkais.
Dvi antrosios – verslininkės Aldonos Udrienės ir Pakruojo kultūros centro šokių ansamblio „Reketys“ jungtiniam lietuviškai škotiškam vestuvininkų pulkui bei Pakruojo automobilių sporto klubo nariams. Trečiosios vietos išdalintos trys: „Salidos“ šokių studijos, jaunimo „Apskritojo stalo“ ir Sigutėnų bendruomenės kolektyvams.
Šventės rėmėjų prizai skirti Guostagalio, Mažeikonių ir Laipuškių kaimų bendruomenėms, Klovainių seniūnijos, UAB „Pakruojo vandentiekis“ atstovams bei viešnioms iš Rundalės (Latvija) – šokių kolektyvui „In varianti“.
Pasigedo miesto šventės
Nepasitenkinimas dėl sujungtų renginių kilo dar prieš jiems prasidedant. Pakruojietis žurnalistams prisipažino, jog savaitgalį praleis namuose. Nors miesto švenčių renginius lankydavo ne vienerius metus. „Pakruojo miesto šventė – be miesto, kaimo dvare... Tas pats, kaip gimtadienis be solenizanto. Ar eitumėte į tokį neva gimtadienį“? – palygino redakcijos pašnekovas.
Miestelėnų šeima kritiškai komentavo visą renginio programą: „Užtenka vien pažiūrėti į lankstinuką ir plakatus. Pakruojo šventė juose paminėta vos vienoje eilutėje, smulkesnėmis raidėmis. O visa kita – festivalis: netgi Šv. Mišios, koncertai, pasirodymai, spektaklis, kino filmai, sportininkų varžybos, vykę mieste...“
„Pagrindinis miesto šventės akcentas, koncertas ir diskoteka, visada buvo nemokami. Sujungus šventes, įėjimo kaina – apie 10 eurų. Ką daryti didesnėms šeimoms, ypač artėjant naujiems mokslo metams? Atleiskit už žargoną, bet tiesiog „nufirino“ šventę iš paprastų miestelėnų, tuo pačiu pamindami daugiametę tradiciją“, – elektroniniame laiške redakcijai rašė pasipiktinęs vyras.
Žmonės sujungtų renginių programoje įžvelgė netiesioginę alkoholio reklamą, apie kurią liudijanti tema „Žaldoko dukters vestuvės“. Nors pakruojiečiai ir taip linksniuojami šalyje, kaip itin geriantys.
Geriau – atskiri renginiai
„Pakruojo miesto šventė ir „Amatų-muzikos-alaus“ festivalis – visiškai skirtingi savo pobūdžiu renginiai, kuriuos suplakti – absurdas! Einant į komercinį festivalį, nekyla abejonių, kad jame siūlomos mokamos pramogos. O kada ir už ką reikėjo mokėti Pakruojo šventėje, skirtoje plačiajai visuomenei?! Pernykščiame festivalyje lankytojų buvo akivaizdžiai mažiau, nei ankstesniuose. Bet pritraukti į jį žmones – organizatorių rūpestis. O ne aukoti miesto šventę, publikos stygiaus niekada nejutusią. Geriausiai, kai abu renginiai vyksta, kada ir kur pridera pagal tradiciją: rugpjūčio pradžioje – festivalis dvare, paskutinį savaitgalį – Pakruojo šventė mieste“, – sakė pakruojietė Laura Pilipavičiūtė.
Autorės nuotr.
AVALYNĖ: „Salidos“ studijos šokėjos lietingam orui pritaikė avalynę – apsiavė neperšlampančius aulinukus.
ŠOKIAI: Linijinių šokių mėgėjai surengė viešą jų pamoką centrinėje gatvėje.
PALAIKYMAS: Dailės darbų konkurse dalyvavusią Jovitą Kirdeikienę palaikė šeima.
VAIDINIMAS: Pakruojo mėgėjų teatro nariai vaidino jiems neįprastoje erdvėje – parko estradoje. Prieš žiūrovus – (iš kairės) Laimutis Kibilda, Gitana Udrytė Šichovcova ir Alvydas Žuvininkas.
NUGALĖTOJAI: Eisenos nugalėtojais tapo Pakruojo savivaldybės administracijos atstovai.
UŽ VISUS: Bardiškietės eisenoje atstovavo bendruomenę ir pražygiavo už visus kaimynus.
„VEDYBOS": Automobilininkai „apvesdino“ savo mašinas.
NUOTAKOS: Veikė lėlių–nuotakų alėja.
MEISTRAI: Medžio meistrai Eugenijus Rimdžius (dešinėje) ir Vidmantas Lietuvninkas – beveik visų rajono renginių dalyviai.
KAIMYNAI: Bendruomenių „kiemeliai“ kūrėsi vieni kitų kaimynystėje.