
Naujausios
Reveransas kraštiečiams ir rusų baletui
Dvyliktajame Žagarės vyšnių festivalyje „Viskas yra gerai“ audringiausi aplodismentai aidėjo kraštiečiams dainininkui Vaclovui Daunorui, jo mėgtam dailininkui, šviesaus atminimo Mangirdui Žiedui, kurio paveikslų kolekcija papuošė dvaro menes, ir garsiausiai šiuolaikinei rusų baleto trupei „Todes“. Šventės naujienos – socialinė akcija beglobiams gyvūnams suteikti namus ir – kaliausių plaukimo čempionatas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Vaclovas Daunoras tiki Žagarės ateitimi
Vyšnių festivalio meninėje kompozicijoje „Mangirdas“, skirtoje šviesaus atminimo iš Joniškio kilusio dailininko Mangirdo Žiedo tapybai, į sceną greta skaitovų aktorės Virginijos Kochanskytės ir joniškiečio, ilgamečio radijo darbuotojo Juozo Šalkausko stojo garsiausias Lietuvos bosas, žagarietis Vaclovas Daunoras. M. Žiedo kūrybos gerbėjas užtraukė keletą liaudies dainų posmų.
„Visada tikėjau ir tikiu, kad Žagarė bus geriausių, garsiausių Lietuvos miestų sąraše, tik reikia suvienyti visus iš čia kilusius talentus,“ – atvirai į publiką kreipėsi Vaclovas Daunoras.
M. Žiedui skirtoje kompozicijoje savo muzikinę juostą įpynė įvairių konkursų laureatė, smuikininkė Justina Auškelytė su koncertmeistere Inga Vyšniauskaite.
Dailininko paveikslus Žagarės dvaro rūmams perdavusi dukra Rita Žiedaitė sakė tikinti, kad tėvelis būtų laimingas, matydamas, kokioje erdvėje eksponuojama jo kūryba.
M. Žiedas nutapė daugiau kaip 600 paveikslų. Buvo profesionaliosios krypties tautodailininkų sąjungos narys. Jo darbų yra privačiose kolekcijose Lenkijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Izraelyje, Graikijoje, Australijoje, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje, Baltarusijoje, Rusijoje.
Į Žagarę atvykusi menininkė iš Šveicarijos Nives Widauer atvežė M. Žiedui skirtą instaliaciją – devynias beveik šimtmečio senumo kėdes su išsiuvinėtomis dailininko vardo raidėmis. Kėdės – tai ramybės, poilsio simbolis.
Vėliau Šveicarijos atstovė kartu su žagariečiu medžio meistru ir „puodų namo“ savininku Edmundu Vaičiuliu parodė performansą, kuriam panaudojo gausybę puodų ir kibirų.
Rusijos baleto pasirodymas
Festivalyje tarp gausybės Lietuvos ir Australijos atlikėjų išskirtiniu inkliuzu tapo pasaulyje garsios Rusijos baleto trupės „Todes“ pasirodymas. Šiuolaikinio šokio fiesta nešė žiūrovus į įvairias epochas ir kultūras – nuo Egipto faraonų, Napoleono karių, iki futuristinių vaizdų.
Kūno plastiką pademonstravę ir gyvenimo geismu pulsuojančią programą parodę šokėjai sulaukė gausių aplodismentų.
Lygiai prieš 20 metų įkurtas kolektyvas yra apkeliavęs visą Europą, 1999 metais kartu su Filipu Kirkorovu dalyvavo Maiklo Džeksono labdaros renginiuose, kurie vyko Miunchene ir Seule.
Kaliausių plaukime „susirungė“ garsios plaukikės
Be tradicinių sporto varžybų festivalyje šiemet buvo keletas naujienų. Šeštadienį prie dvaro rūmų sujudimą kėlė tris dienas Kaliausių fabrikėlyje pas tautodailininkę Aušrą Petrauskienę vykusioje stovykloje pagamintos kaliausės. Jos buvo susodintos ir suguldytos į senus sovietinius automobilius ir motociklus, kurie po vidurdienio pajudėjo link paplūdimio prie Švėtės upės. Ten pirmą kartą surengtas kaliausių plaukimo čempionatas.
Entuziastingai žiūrovų palaikomos upę valtimis kirto kaliausės, pavadintos "Rūtos Meiliutytės" ir "Julijos Jefimovos" vardais, kurias plukdė regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas ir sporto centro treneris Ruslanas Prokopenko. Savaime suprantama – dvikovą laimėjo „Rūta Meilutytė“. Taip simboliškai Lietuvos „auksinei žuvelei“ palinkėta pergalės Rio de Žaneiro olimpiadoje.
Dar viena naujovė – socialinė akcija „Sugrįžk iš Žagarės vyšnių festivalio su draugu“, kurioje žmonės raginti priglausti šuniuką arba kačiuką iš Šiaulių gyvūnų globos namų. Su dauguma keturkojų buvo galima susipažinti iš fotografijų, tačiau keletą kačiukų globos namai atvežė ir kai kuriems pasisekė rasti naujus namus.
15 metų sukaktis
Festivalyje taip pat pristatyta vasaros kino festivalio „Sidabrinės naktys – 2016“ programa.
Tris dienas vyko mugė, kurioje pagrindinis akcentas – vyšnios.
15 metų sukaktį paminėjo Joniškio rajone žinoma Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo kapela „Švėtė“, į jubiliejų pakvietusi kolegas – Bukaičių (Latvija) šokių kolektyvą ir Žagarės neįgaliųjų klubo liaudies muzikos kapelą „Vyšnelė“. Kolektyvo iniciatorius Juozas Kazlauskas padėkos raštus įteikė aštuoniems kapelos senbuviams, įsijungusiems į jos veiklą nuo pirmų dienų, tarp jų – ir ilgametei meno vadovei Romai Stankienei.
Autorės nuotr.
KALIAUSĖS: Kaliausės raliui buvo susodintos į senus automobilius.
UOGIENĖ: Genovaitė Korsakienė su talkininkėmis privirė vyšnių uogienės.
VARŽYBOS: Geras ženklas prieš olimpiadą: plaukime prieš kaliausę Juliją Jefimovą, kurią plukdė Ruslanas Prokopenko, pirmavo Mindaugo Balčiūno plukdoma Rūta Meilutytė.
KEPĖJAI: Remigijus Labanauskas ir Artūras Kidelis iš Stungių kaimo bendruomenės kepė blynus, kuriuos siūlė ragauti su vyšnių uogiene arba kompotu.
LIETUVA: Šveicarijos menininkė Nives Widauer kartu su žagariečiu „puodų namo“ savininku Edmundu Vaičiuliu iš puodų ir kibirų sudėjo Lietuvos atvaizdą.
KALIAUSĖ: Koks Vyšnių festivalis be kaliausių.
BALETAS: Festivalyje tarp gausybės atlikėjų išskirtiniu šiemet tapo baleto trupės „Todes“ pasirodymas.
KRAŠTIETIS: Kompozicijoje „Mangirdas“ – žagariečio, operos solisto Vaclovo Daunoro pasirodymas.
TENORAS: Dainuoja operos solistas Virgilijus Noreika.
AKCIJA: Pirmą kartą festivalyje vyko socialinė akcija beglobiams šuniukams iš kačiukas suteikti naujus namus.
ŠUNYS: Šunys ir jų šeimininkai ruošiasi pasirodymui.
SUKAKTIS: Kapela „Švėtė“ Vyšnių festivalyje paminėjo 15 metų sukaktį.
BIČIULIAI: Šoka kapelos „Švėtė“ bičiuliai iš Bukaišių (Latvija).
PAVEIKSLAS: Vyšnių festivalyje – ir paveikslai su vyšniomis.