
Naujausios
Fotografijos – tarsi žinutės ateičiai
Ričardas Samuilis iš Liolių (Kelmės r.) dažnai yra vadinamas fotografu-metraštininku. Nykstančias ar sunykusias sodybas, šventes, medžius ir akmenis, įdomias vietas fotografuojantis lioliškis įsitikinęs, jog fotografijos paskirtis ir yra ateičiai palikti žinutę.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Ričardas Samuilis be fotoaparato niekuomet neina iš namų. Kai vienu metu aparato neturėjo, kaip tyčia turėjo atsitikti įvairių įvykių, kurių nebuvo kuo įamžinti.
Pirmasis R. Samuilio fotoaparatas vadinosi „Smena“. Su šiuo aparatu 1975 metais moksleivis Ričardas ir fotografuodavo. Iki šių dienų, praėjus keturiems dešimtmečiams, lioliškis dar turi išlaikęs fotojuostelių.
„Ir tada mėgau, ir dabar mėgstu fotografuoti gamtoje ir gamtą“, – sakė.
Antruoju savo, kaip fotografo, gyvenimo etapu R. Samuilis įvardijo 1981-uosius. Jaunojo fotografo nuotraukas su gamtovaizdžiais pradėjo spausdinti rajoninis laikraštis. Tuomet buvo susikūręs ir fotoklubas, kuriam vadovavo Algimantas Bitvinskas.
„Vadovas buvo ir pirmosios mano nuotraukų parodos, surengtos spalio 24 dieną Liolių kultūros namuose, iniciatorius ir pagalbininkas. A. Bitvinskas atspaudė apie 20 didelio formato nuotraukų, apkarpė. Turiu šios parodos lankstinuką-kvietimą“, – pasakojo.
R. Samuilis, pradėjęs fotografuoti, nesuprato, kad visos fotografijos turi išliekamąją vertę. „Vaikštome su dukterėčia ir sakau jai, kad būtų labai gerai įamžinti dabartinius Liolius su išsiraizgiusiomis gatvelėmis, pastatais, prūdu ir Marijos statulėle, paminklu partizanams broliams Kybartams. Tą ir darau. Fotografijoje, pasak mano mokytojo Algimanto, svarbiausia jos metrika: kas, kur ir kada. Net ir be metrikos kiekviena nuotrauka yra tam tikra žinutė ateičiai“, – įsitikinęs fotografas.
Liolių kultūros namuose daugiausia R. Samuilio rūpesčiu bendruomenės įkurtuvių proga pernai surengta senovinių nuotraukų su Liolių vaizdais ir žmonėmis paroda. Dvi dešimtis su trupučiu nuotraukų paskolino lioliškiai, R. Samuilis jas paruošė eksponuoti. Fotografijos – ir A. Smetonos laikų, ir kolūkių.
„Viena fotografija tiesiog unikali. Nufotografuota kažkokia Liolių miestelio šventė, prie buvusios špitolės. Stovi du ginkluoti šauliai, laikantys didelį stendą su Vytimi. Daug žmonių. Plaikstosi greičiausiai bažnytinės vėliavos, nors galima įžiūrėti ir Trispalvę. Labai įdomi ir nuotrauka, kurioje įamžintas kariškis ant žirgo“, – pasakojo R. Samuilis.
Paroda pradedama Stepo Dzimido, ilgamečio Liolių senelių namų direktoriaus, buvusio kolūkio pirmininko, portretu. Iš nuotraukos šypsosi jaunas, energingas žmogus, kuriam tuo metu dar nebuvo nė trisdešimties. 1967 metų Liolių peizažą įamžinęs jau miręs mokytojas Leonas Narbutas. Kolūkio pirmūnai, traktorių techninė apžiūra, 1949-ųjų javapjūtė, pirmasis vairuotojas Juozas Jankus, gimęs vasario 16-ąją, 1958-ųjų saviveiklininkai Liolių kolūkio festivalyje, mokykla apie 1946-uosius dvare, vestuvės...
R. Samuilio galva nuolat pilna įvairiausių minčių ir sumanymų. Sykį buvo nusprendęs iš Liolių dviračiu numinti į Luokę. Bet, paskleidęs ant stalo žemėlapį ir gerai jį ištyrinėjęs, sumetė, jog tektų daugiau negu šimtą kilometrų įveikti. Ir pasuko kitur.
Kuprinėje dažnai ne vieną fotoaparatą nešiojasi, ir filmavimo kamerą.
„Užeinu į buvusią sodybą ir neapleidžia mintis, jog kažkada dabartinėje tyloje, tarp apžėlusių akmenų, beveik griuvėsių su išdaužytais langų stiklais, nušliuožusiu, įlūžusiu stogu, virė gyvenimas. Ir staiga viskas sustojo, liko paslaptis“, – sakė.
Šį pavasarį R. Samuiliui nutiko keistas dalykas. Tarp Liolių ir Gailių rado kiauralangę sodybą su sena išdžiūvusia žole. Be durų. Bet su surūdijusia spyna ir tokiu pat raktu. Negyvą, be žmonių. Paliktos senos spintos, mėtėsi palaikiai drabužiai. O ant grindų – išryškinta sena fotojuostelė.
„Ne vieną šimtą juostelių esu išryškinęs, todėl per nugarą perėjo virpulys. Juostelę gražiai susukau ir pasiėmiau. Juk buvusiems šeimininkams nebereikalinga? Kai kuriuos kadrus nuskenavau. Iš nuotraukų pažinau jauną vaikinuką. Keistas jausmas“, – pasakojo.
Ričardo Samuilio asmeninė nuotr.
FOTOGRAFIJA: R. Samuilis su fotoaparatu nesiskiria keturis dešimtmečius, dažnai į keliones pasiima ir filmavimo kamerą.
Autorės nuotr.
PASKIRTIS: Ričardas Samuilis įsitikinęs, jog fotografijos paskirtis – ateičiai palikti žinutę. Jo rūpesčiu pernai parengta senų nuotraukų apie Liolius paroda.
Ričardo Samuilio repr.
VARDADIENIS: 1956 metų birželį lioliškiai šventė klebono vardadienį.
ŠVENTĖ – parodoje eksponuojama nežinoma šventė, įvykusi prie Liolių špitolės.
DVARAS: 1950 metais grupė merginų įsiamžino prie buvusio dvaro.