Žydų muzikinio paveldo pėdsakais

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Skamba iš Vilniaus atvykusios 11 metų gyvuojančios grupės „Rakija Klezmer Band“ atliekama žydiška klezmerių muzika.
Lapkričio 23-iąją Žagarės kultūros centre atidaryta fotografijų paroda, liudijanti žydų šiandieninį gyvenimą, skambėjo klezmerių muzika. Šiuo muzikiniu akordu užbaigtas renginių ciklas pagal Žagarės kultūros centro projektą „Muzikinio paveldo pėdsakais“, kurio esmė – ne tik pristatyti žydų muziką, meną, bet ir parodyti, kaip kultūra jungia žmones, skatina supratimą ir dialogą.

 

Žagarėje gimė garsūs litvakai

Įžangoje Žagarės kultūros centro renginių organizatorė Diana Sičiovienė priminė istorijos faktus. Žydai Lietuvoje pradėjo kurtis dar XIII amžiuje, o Žagarėje itin gausi jų bendruomenė gyveno tarpukariu – apie 3000, tai sudarė 57 procentus visų gyventojų.

Žagarėje gyveno žymus rabinas ir Talmudo žinovas Volfas Lipkinas, čia gimė ir jo sūnus, garsus rabinas ir pamokslininkas Izraelis Lipkinas (1810–1883), žinomas kaip Izraelis Salanteris. Žagarė – ir Rafaelio Natano Rabinovičiaus (1835–1888), visame pasaulyje garsaus Talmudo tyrinėtojo, parašiusio apie jį 16 tomų mokslinį veikalą, gimtinė. Iš Žagarės kilo filantropas bei sionistas Kalonimas Vulfas Visockis (1824–1904), labiausiai pagarsėjęs dėl savo įkurtos arbatos kompanijos. Žagarėje gimė Sidnėjus Hilmanas (1887–1946), tapęs įtakingu JAV darbininkų judėjimo atstovu bei profesinių sąjungų lyderiu. Antrojo pasaulinio karo metais jis buvo pagrindinis JAV prezidento Franklino D. Ruzvelto (1882-1945) patarėjas profsąjungų klausimais ir kt.

Žydų šiandiena

Į Žagarę Šiaulių apskrities žydų bendruomenė atvežė fotografijų parodą „Žydai dabar“. Tai – bendras Šiaulių fotografijos namų fotografų ir Šiaulių apskrities žydų bendruomenės (vadovė Rasella Galinienė) kūrinys, kviečiantis pažvelgti į kasdienę aplinką ir atpažinti tuos, kurie gyvena šalia. Per fotografijų objektyvą atskleidžiamas šiuolaikinės žydų bendruomenės gyvenimas, išlaikant ryšį su šimtmečius menančiomis tradicijomis ir istorija.

Šioje parodoje galima pamatyti ir šviesaus atminimo buvusio Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio fotografiją, kuris šių metų vasarą mirė. Į renginį Žagarės kultūros centre susirinkę žiūrovai jo atminimą pagerbė tylos minute. Sanios Kerbelio šaknys Žagarėje, čia gyveno jo seneliai.

Klezmerių muzika

Po parodos pristatymo D. Sičiovienė visus pakvietė pasiklausyti grupės „Rakija Klezmer Band“ klezmerių bei balkanų, romų, Rytų Europos kraštų muzikos koncerto.

Pagal Žagarės kultūros centro projektą visą rudenį vyko žydų muzikai skirti renginiai. Naujosios Žagarės bažnyčioje koncertavo Latvijos jaunimo choras „Balsis“, atvežęs programą, kurioje skambėjo žydų liturginė muzika, operų fragmentai bei žydų liaudies dainos.

Bažnyčioje klausytojai turėjo progos išgirsti ir Rafailo Karpio bei Dariaus Mažinto koncertą „Laiškai iš praeities“. Žagarės kultūros centre vyko muzikos dirbtuvės su etnomuzikologu, muzikos pedagogu dr. Eirimu Velička, kurių metu diskutuota apie giesmes, kurios būdavo giedamos sinagogose, kartu muzikuota bei mokytasi žydų dainų.

Žagarės dvaro rūmuose buvo surengtas kultūros vakaras: litvakų muzika ir tautų bendrystė. Paskaitą „Muzikos paveldas: litvakai muzikai“ vedė dr. hum. Kamilė Rupeikaitė, vakare muzikinę programą atliko dainininkė ir aktorė Agnė Sabulytė kartu su pianistu Dariumi Mažintu.