
Naujausios

Nori pritaikyti kultūrinėms reikmėms
Iniciatyvų komisijos, kuriai vadovauja rajono Tarybos narys Mindaugas Balčiūnas, sukviestame posėdyje dalyvavo rajono meras Vitalijus Gailius, vicemerė Vaida Aleknavičienė, mero patarėja Inga Karbauskienė, Administracijos direktorė Valė Kulvinskienė, Žagarės klebonas Andrius Valčiukas, regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė Giedrė Rakštienė, „Kaliausių fabrikėlio“ įkūrėja Aušra Petrauskienė, gimnazijos direktorius Virgilijus Kančelskis, visuomenininkė Sarah Mitrikė, žagarietis rajono Tarybos narys Edmundas Vaičiulis, VšĮ „Žagarės balselis“ vadovė Jūratė Sabaitė.
Visi sutarė – geriausia pastatą pritaikyti kultūrinėms reikmėms, kad jis taptų miesto ir rajono „menų inkubatoriumi“. Tokį pat pageidavimą Iniciatyvos komisijos pirmininkui buvo išsakiusi ir posėdyje negalėjusi dalyvauti kultūros centro renginių organizatorė, Žagarės bendruomenės „Veidė“ pirmininkė Diana Sičiovienė.
Pasak visuomenininkės, organizacijos „Spalvotas veidas“ vadovės Saros Mitrikės, šis angliško kotedžo stiliaus pastatas turi puikią salę su gera akustika.
„Žagarė galėtų tapti šiuolaikinės muzikos sostine. Aš nejuokauju. Turiu daug kontaktų, yra muzikantų iš viso pasaulio, ieškančių vietų, tinkamų salių, kur groti. Jie atvyksta į Rygą, važiuoja į Vilnių. O galėtų sustoti Žagarėje, – sakė S. Mitrikė. – Čia taip pat galėtų veikti ir menininkų rezidencija, tai yra, vieta, kur žmonės atvažiuoja, norėdami kurį laiką atitrūkti nuo kasdienės aplinkos ir kurti.“
Pateikė tinkamą variantą
J. Sabaitė pateikė visiems dalyvavusiems labiausiai priimtiną sprendimo variantą. Europos Komisija skelbia kvietimą paraiškoms, kur viena iš galimų numatytų finansavimo krypčių yra kultūra ir kultūros paveldas. Tikslas – atverti kultūros paveldo objektus visuomenei. Prioritetai bus skiriami inovatyviems, naujoviškiems projektams, kurie galėtų būti pilotiniai – kaip pavyzdys, o vėliau pritaikomi kitose Europos Sąjungos šalyse.
Į projektą gali jungtis kelios savivaldybės, o naudos gavėjų skaičius turėtų siekti apie 50 tūkstančių gyventojų. Joniškio rajone jų skaičiuojama apie 28 tūkstančius. Tad, pasak mero V. Gailiaus, realu būtų kviesti prisijungti partnerius iš Europos mažųjų miestelių chartijos, kuriai priklauso Žagarė, arba su Joniškiu bendradarbiaujančias savivaldybes, realiausiai – iš Latvijos, Estijos, Švedijos.
Tad išvažiuojamame Iniciatyvų komisijos posėdyje buvo nutarta per artimiausią savaitę išanalizuoti galimybes dalyvauti EK skelbiamame konkurse, tada rasti partnerius ir teikti paraišką. Laiko nėra daug, nes kvietimas vyksta iki gruodžio 12 dienos.
Jei nepavyktų gauti finansavimo, pastatą būtina konservuoti, kad jis neirtų toliau. Galbūt tam pakaktų ir lėšų, kurios per metus išleidžiamos pastato eksploatacijai: šildymui, kūrikams, elektrai ir kt.
M. Balčiūnas ir Administracijos direktorė Valė Kulvinskienė pastebėjo, kad Žagarės gimnazijos mokinių technologijų pamokos, jeigu trūksta patalpų, galėtų vykti ir Žagarės specialiojoje mokykloje, kur jie tądien taip pat lankėsi ir matė puikiai įrengtas klases.
Posėdyje buvo pateikta dar viena galimybė minėtam raudonų plytų pastatui išsaugoti. Vicemerė Vaida Aleknavičienė sakė, kad rajone steigiami grupiniai globos namai, kuriuose gyventų iki 10 vaikų. Jie galėtų būti ir Žagarėje. Reikalingos patalpos globų namų socialinėms dirbtuvėms. Tad jos galėtų ten įsikurti.
Pastatui reikia kapitalinio remonto
Problema dėl minėto XIX amžiaus valstybės saugomo nekilnojamojo kultūros paveldo objekto išryškėjo šių mokslo metų pradžioje, kai pastato būklę pamatė apsilankęs rajono meras Vitalijus Gailius, kuris pareiškė, kad tokiomis sąlygomis pamokos vykti negali.
„Pati bendruomenė parodė pastatą. Neaišku kiek laiko nevalyti kaminai, pliki laidai, vanduo bėga“, – sakė meras. Netrukus po to būklę, ar gali vykti pamokos, įvertino atvykę Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai ir informuota, kad mokinių technologijų užsiėmimai privalo būti perkelti kitur. Minėtame pastate įrengta virtuvė, siuvimo klasė, kino kabinetas, gamybinės dirbtuvės.
Senas pastatas reikalauja kapitalinio remonto: reikia keisti stogą, langus, duris, galbūt elektros instaliaciją, šildymo katilai per 20 metų taip pat susidėvėję.
Stogą dengiančios čerpės nuo temperatūros svyravimų trupa ir skyla. Pasak gimnazijos direktoriaus Virgilijaus Kančelskio, turbūt praeito amžiaus septintajame ar aštuntajame dešimtmetyje dangą keičiant buvo parinktos nekokybiškos medžiagos, nes už keliasdešimties metrų stovinčio tos pačios architektūros Algimanto Raudonikio meno mokyklos filialo pastato stogas išlikęs geresnės būklės.
2016 metais gimnazija su savivaldybės paveldosaugininke organizavo projekto paruošimą. Buvo parengti Tvarkomųjų paveldosaugos darbų ir tvarkomųjų statybos darbų projektiniai pasiūlymai, kitaip tariant – pastato vizualizacija, kurioje numatytos daugiafunkcinės erdvės. Šiuo dokumentu bus pasinaudota ir rengiant paraišką EK.