
Naujausios
Biokuro katilinės Joniškyje griauti nereikės
Suinteresuotoms šalims Joniškio apylinkės teisme sudarius taikos sutartį, rekonstruojamos UAB „Fortum Joniškio energija“ katilinės miesto centre griauti nereikės. Tokia grėsmė buvo iškilusi, kai Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pripažino, kad Joniškio rajono savivaldybė leidimą statybai išdavė neteisėtai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sudarė taikos sutartį
Joniškio rajono apylinkės teismas šių metų kovo 6 dieną priėmė nutartį, patvirtinančią taikos sutartį tarp ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos ir atsakovų UAB „Fortum Joniškio energija“, Joniškio rajono savivaldybės administracijos ir Šiaulių visuomenės sveikatos centro.
Sutarta, kad rekonstruojama katilinė Joniškyje, Bažnyčios gatvėje, neprieštarauja galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams ir jų koreguoti nereikia.
Praėjusių metų gruodį, atsižvelgiant į kilusias grėsmes, rajono Taryba buvo nutarusi taisyti Joniškio rajono šilumos ūkio specialųjį planą, pagal kurį detalizuotos centralizuoto aprūpinimo šiluma sistemoje leistinos kuro rūšys.
Sprendimas leido vykstant teismo procesui toliau modernizuoti minėtą katilinę, vieną iš gamtines dujas deginančių katilų pakeičiant nauju biokuro katilu.
Buvo kilusi grėsmė
Apie biokuro katilinei Joniškyje kilusią grėsmę „Šiaulių kraštas“ jau rašė ("Biokuro katilinę Joniškyje gali tekti nugriauti“, 2014 12 26).
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos praėjusiais metais kreipėsi į Joniškio rajono apylinkės teismą, prašydama panaikinti Joniškio rajono savivaldybės administracijos išduotą leidimą rekonstruoti katilinę-boilerinę ir įpareigoti UAB „Fortum Joniškio energija“ per pusę metų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos išardyti statinį ir sutvarkyti statybvietę.
Inspekcija argumentavo, kad prieš rengiant rekonstravimo projektą turėjo būti parengtas detalusis planas, o esamame specialiajame plane buvo numatytos dvi Joniškio miesto šilumos aprūpinimo sistemos Melioratorių aikštėje ir Pakluonių gatvėje. Apie katilinę-boilerinę Bažnyčios gatvėje, dėl kurios ir kilo problema, jame neužsimenama.
Taip pat nebuvo suprojektuotos sanitarinės zonos aplink biokuro katilinę ir nepakeista žemės sklypo paskirtis į gamybinę.
Tačiau rajono meras Gediminas Čepulis tada „Šiaulių kraštui“ sakė nematantis administracijos specialistų, išdavusių statybos leidimą, kaltės, nes jis buvo derintas su visomis reikalingomis institucijomis. Rajono vadovas tikėjosi palankaus teismo sprendimo, kuris išgelbėtų katilinę.
Minėtos katilinės rekonstrukcija, pritaikant ją kūrenti biokuru, kainavo 2 milijonus 104 tūkstančius litų, iš jų 1 milijoną 52 tūkstančius 52 litus sudarė Europos Sąjungos paramos lėšos.
Tikisi pigesnės šilumos
Dabar rajono meras G. Čepulis mano, kad paleidus dar vieną biokuru kūrenamą katilinę padidės konkurencija ir kris šilumos kaina. Jo nuomone, viena kilovatvalandė galėtų kainuoti keliais centais mažiau.
Kol kas Joniškio rajone šildymas – vienas brangiausių Lietuvoje. Kovo mėnesį centralizuotai tiekiamos šilumos vienanarė kaina vartotojams yra 8,5 eurocento (29,36 cento) už kilovatvalandę (kaina su 9 procentų PVM) ir 9,44 eurocento (32,59 cento) už kilovatvalandę (kaina su 21 procentu PVM).
Autorės nuotr.
SUSITARIMAS: „Fortum Joniškio energija“ biokuro katilinės miesto centre griauti nereikės, nes suinteresuotos šalys teisme sudarė taikos sutartį.