
Naujausios
Pertvarką Paragių muziejuje siūlo studentai
Lazdynų Pelėdos muziejaus Paragiuose ekspozicijų salės atnaujinimo projektus parengė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas, geriausi jų aptarti praėjusią savaitę. Sumanymus norima realizuoti jau kitąmet, kai bus minimas Lazdynų Pelėdos memorialinės ekspozicijos įkūrimo 50-metis.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Projektas be senovinės aplinkos
Paragiuose surengtoje diskusijoje „Lazdynų Pelėdos memorialinės ekspozicijos perspektyvos ir vizijos“ Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas docentas Ramūnas Banys sakė, kad ketvirtojo kurso studentams pirmiausia pasiūlyta kursinio darbo tema „Baldų ir interjero elementų projektavimas Paragių dvarui“.
Iš kelių projektų fakulteto taryba geriausiu pripažino Viktorijos Lapinskaitės. Ji sumanymą dar tobulina, ruošdama kaip diplominį darbą.
Autorė, neradusi jokių nuotraukų ar aprašymų, kaip autentiškai atrodė Paragių dvaro patalpų vidus, apsisprendė neinterpretuoti.
„Todėl nesistengiau atkartoti kokių senovinių baldų ar architektūrinių motyvų, o suprojektavau visiškai modernią ekspoziciją“, – sakė V. Lapinskaitė.
Telšių fakulteto Dizaino katedros baldų restauracijos dirbtuvių vedėjos docentės Laimos Mikalauskienės manymu, tradicinių muziejų lankytojams Paragiuose gali atrodyti keista, čia neradus jokių baldų, o vien savotiškos keturkampės dėžutės – ir ant sienų, ir ant grindų.
Pagal jaunimo poreikius
V. Lapinskaitės teigimu, inovatyvios priemonės, pavyzdžiui, prie lubų sumontuota multimedijos įranga ar interaktyvios inovacijos, turėtų būti panaudotos taip, kad skirtingo amžiaus ar interesų grupės rastų tik jas dominančios medžiagos.
„Kadangi muziejams svarbi orientacija į jaunimą, formuojant jų požiūrį į kultūrą, ugdant vertybinį supratimą – tai ir turi būti perteikiama jiems įtinkančiomis priemonėmis – išmaniosiomis technologijomis“, – sakė projekto vadovas R. Banys.
Moderniu sprendimu pavadinti ant ratukų stumdomos iš pažiūros atrodančios stačiakampės dėžutės. Ant jų muziejaus lankytojai galėtų prisėsti ir pasirinkti kiekvienam patogiausią apžiūrėjimui vietą.
Jei norima daugiau erdvės ekspozicijų salėje, tuomet tuos baldus nesunku sustumdyti į pasienius.
Galima ir atvirkščiai – suglausti į labai siaurą ratą. Taip pat tose dėžutėse būtų vietos knygoms eksponuoti. Siūloma ir žaidybinių, kūrybinių elementų – iš kubelių sudėlioti Lazdynų Pelėdos tekstų kopijų.
„Kadangi eksponatai gali būti pristatomi skirtingai, pavyzdžiui, vieną kartą su įgarsinimu, kitą – su apšvietimo efektais, todėl tam pačiam lankytojui ne vieną kartą atvykus galima būtų ekspoziciją pamatyti vis kitaip“, – sakė docentas R. Banys.
Valdžia ir kūrėjai nesusidomėjo
Lazdynų Pelėdos muziejus, jos vadovės Janinos Čibirienės teigimu, yra gavęs nemažai komercinių pasiūlymų, kaip atnaujinti ekspozicijų salę, tačiau nesusiviliojo.
„Nesinori muziejuje pristatyti baldų lyg iš katalogo, o studentiškas pasiūlymas vilioja žaismingumu, intriga, išskirtiniu originalumu“, – sakė J. Čibirienė.
Lazdynų Pelėdos muziejuje jau baigiamas rengti finansavimo projektas Telšiuose sukurtam pasiūlymui ir po kelių savaičių bus pateiktas Lietuvos kultūros tarybai.
Tam ruošdamasi muziejaus vadovė J. Čibirienė internetinėje erdvėje išplatino kvietimą į diskusiją Paragiuose atvykti aplinkinių mokyklų atstovų, kurie ekspoziciją gali panaudoti moksleivių ugdymui, taip pat poetus, rašytojus ir kitus menininkus, kurie muziejaus aplinkoje ne kartą yra dalyvavę kūrybiniuose renginiuose.
Tačiau auditoriją sudarė beveik vieninteliai Tryškių (Telšių rajonas) gimnazijos moksleiviai.
„Apmaudu, kad nesusidomėjo Akmenės rajono savivaldybė, jos atstovų nuomonę dėl finansavimo ir kitų praktinių klausimų labai norėjo išgirsti projektuotojai“, – sakė dekanas R. Banys.
Autoriaus nuotr.
PROJEKTUOTOJA: Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentė Viktorija Lapinskaitė pristatė kursinį darbą „Baldų ir interjero elementų projektavimas Paragių dvarui“.
VERTINIMAS: Lazdynų Pelėdos muziejaus vadovė Janina Čibirienė siūlymą, kaip atnaujinti ekspoziciją, įvertino kaip niekur iki šiol nematytą.