
Naujausios
"MAŽIEJI SUGRĮŽIMAI" SU ŠIAULIEČIAIS
Kas gi yra Stasio Vainiūno namai? Daugelis tų, kurie čia lanko vykstančius koncertus ar literatūrinius vakarus, ateina pažiūrėti dailininkų, tautodailininkų, fotografų parodų, pasakytų, kad tai jauki kamerinė aplinka, kur galima maloniai susikaupti, pasigrožėti čia skambančia muzika.
Ir tai jau vyksta septyniolika metų, kai Lietuvos muzikų rėmimo fondas, vadovaujamas direktorės Liucijos Stulgienės, įsigijo šį kompozitoriaus ir pianisto butą ir paskyrė kultūrinių, muzikinių tradicijų plėtrai.
Džiugu, kad čia kiekvieną savaitę renkasi ir „Šiauliečių klubo“ nariai, buvę šiauliečiai, dabar gyvenantys Vilniuje. Beje, jaunieji pianistai gali prisiliesti prie instrumentų, kuriais kadaise muzikavo kompozitoriai Juozas Gruodis, Stasys Vainiūnas ar poetas Vincas Mykolaitis-Putinas...
Ne vieno jaunojo atlikėjo pirmasis viešas pasirodymas taip pat paženklintas koncertu, kuris vyko Stasio Vainiūno namuose. Tai sakau ir todėl, kad 2015 metų balandžio 10 dieną čia įvykęs „Mažųjų SUGRĮŽIMŲ“ koncertas, papuošęs Lietuvos muzikų rėmimo fondo rengiamą XVII-ąjį tarptautinį muzikos festivalį „Sugrįžimai“, priminė šiaulietės smuikininkės Augustės Emilijos Janonytės pirmąjį solinį koncertą Vilniuje, Stasio Vainiūno namuose, kai jai buvo dar tik 6-eri.
Dabar jau ji – puikiai įvaldžiusi smuikavimo techniką, nuo 2014 metų rudens mokosi Didžiojoje Britanijoje, Mančesterio Chetham‘s menų mokykloje 11–oje prof. Jan Repko klasėje. O iki tol ją, kaip smuikininkę Šiauliuose, iš pradžių 1-ojoje muzikos mokykloje, vėliau Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje „augino“ mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė, kuriai pripažintas ir Šiaulių miesto garbės pilietės vardas.
Į „Mažųjų Sugrįžimų“ koncertą atvyko ne tik A. E. Janonytė su savo tėvais, mokytoja eksperte N. Prascevičiene ir koncertmeistere Daiva Šulcaite, bet ir tėvų lydimi du jaunieji smuikininkai – antros klasės moksleivis Agnius Juška iš Šiaulių I-osios muzikos mokyklos ir septintos klasės moksleivė Gintė Grigaitytė iš Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokyklos.
Visiems jiems reikėjo jaudintis šiek tiek daugiau, nes tarp klausytojų buvo profesoriai Saulius Sondeckis, Silvija Sondeckienė, Raimondas Butvila, mokytoja ekspertė Beata Šmidtienė-Vasiliauskaitė, smuikininkas Kazys Kanišauskas ir daugelis kitų, kurie nuoširdžiai stebi jaunųjų smuikininkų kelius į didįjį meną.
Atmintiną koncertą pradėjo respublikinio A. Livonto stygininkų konkurso diplomantas Agnius Juška, grojantis ir N. Prascevičienės suburtame ansamblyje „Fiori musicali“. Jo programą puošė T. Šerno „Senovinis maršas“ ir F. Seitzo Koncerto Nr. 1 pirmoji dalis.
Profesorius S. Sondeckis pagyrė jaunojo smuikininko puikią orientaciją bei gerą muzikavimo lygį, kurių pokalbis jau pasibaigus koncertui, buvo tikrai žavus. Beje, profesorius paklausė jo, o kuo gi norėtų būti užaugęs. Jaunasis smuikininkas drąsiai išrėžė, kad ateityje norėtų mokytis pas profesorių S. Sondeckį. O profesorius gerų žodžių nepagailėjo ir koncertmeisterei Daivai Šulcaitei, kuri preciziškai atliko ir sudėtingus akompanimentus.
Puikų muzikavimą demonstravo ir Karalienės Mortos premijos bei tarptautinių konkursų laureatė Gintė Grigaitytė, pagrojusi H. Wieniawskio „Mazurką“ ir B. Smetanos „Gimtąjį kraštą“.
O šį atmintiną koncertą, į kurį susirinko ir nemažas būrys „Šiauliečių klubo“ narių, užbaigė A. E. Janonytė, klausytojams pažėrusi P. Čaikovskio Tris pjeses (Meditacija, Scherzo ir Melodija), N. Paganini „Cantabile“ ir L. van Beethoveno Aštuntosios sonatos antrąją dalį.
Tai buvo tikrai puikus 19-os nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatės pasirodymas, kuris patvirtino, kad Šiauliai yra ir ryški jaunųjų smuikininkų rengimo vieta, čia ugdanti ir į sunkų atlikėjo kelią išleidžianti mokykla, tiksliau mokyklos, kuriose nuoširdžiai darbuojasi ir savo ugdytiniams jautrų dėmesį rodo mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė.
Vaclovas Juodpusis,
muzikologas,
Stasio Vainiūno namų vadovas
Vilniuje, Stasio Vainiūno namuose vykusį Mažųjų SUGRĮŽIMŲ koncertą, kuriame dalyvavo smuikininkai iš Šiaulių. Jie nuotraukoje su L.Stulgiene, S.Sondeckiu, K.Kanišausku, S.Sondeckiene ir B.Šmidtiene.