
Naujausios
Vienišas ąžuolas saugo kaimo istoriją
Iš toli matyti vidury plataus javų lauko augantis išlakus ąžuolas. Medis nudžiuvęs. Jame iškaltas angelas bei užrašas. Prie jo padėta kadaise buityje naudotų daiktų. Ąžuolas šitaip saugo kažką brangaus, ko neturėtų išblukinti atmintis.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Kelionė į buvusį kaimą
Į Reimondo Gružausko, gimusio 1929 metais, gimtąjį Viliočių kaimą (Šiaulių r.) vykstame kartu su juo bei jo senu pažįstamu Leonardu Skėriu, šio krašto kraštotyrininku, organizavusiu mūsų susitikimą.
Važiuojame iš Čeponių kaimo, kuriame R. Gružauskas dabar gyvena. Vykstame Šiaulių-Naujosios Akmenės plentu. Pravažiavę Šakyną, pasukame į miškelį. Čia ir sustojame. Toliau nėra nė vėžės. Į Viliočių kaimą nebeveda joks kelelis, einame pėsčiomis.
Peržengiame brūzgynus. Prieš akis – didelis javų laukas. Gražūs pasėliai, pavasario saulės nutvieksti. Žemėje matyti įsispaudusios žvėrelių pėdos. Jie čia – dažni svečiai.
Tik R. Gružauskui atkreipus dėmesį, pamatai toli augantį vienišą ąžuolą. Tiek ir liko iš Gružauskų sodybos bei viso Viliočių kaimo.
Šią vietą, kur dabar plyti lygus laukas, kadaise supo sunkiai pereinamos pelkės. Reimondo brolis Adolis L. Skėriui yra pasakojęs, kad per paskutinį trėmimą į Sibirą 1948-aisiais norėjo išvežti ir juos. Grupė enkėvėdistų sunkvežimiuku, „polutarka“, bandė pasiekti Gružauskų sodybą, bet užklimpo. Taip šeimos ir nebeišvežė.
Ne vieną jų kaimyną tada priglaudė Sibiro toliai.
Prie nudžiuvusio medžio
Ąžuolą supa tvarkinga tvorelė. Kamiene iškaltas angelas su prie jo prigludusiais sparnais. Ir užrašas: „Iš tėviškės iš gimtos čia kitados iškeliavom“. Čia pat stovi dinama, kuria būdavo gaminama elektra. Pakabinta verpimo ratelio dalis, muzikos plokštelių. Ponas Reimondas pasakoja, kad jie turėję gramofoną su dideliu garsiakalbiu.
Ąžuolą juosia išausta jubiliejinė juosta, primenanti Reimondo tėvų, Anios ir Karolio, auksines vestuves.
Šioje vietoje buvusią sodybą mena ir ant akmenų, sudėtų aplink ąžuolą, gulintis gabalėlis grandinės. Plytos. Akmenys taip pat surinkti iš šių laukų.
Šalia R. Gružauskas pasodino berželį.
Perlipęs per tvorelę, iš ąžuolo kamiene iškaltų dviejų gilių nišų R. Gružauskas ištraukia du nuotraukų albumus. Įspėja, kad nuotraukų – daug.
Tarp jų L. Skėrys atpažįsta savo paties darytas. Bene 1974-aisiais Raimondo mama jo paprašiusi, kad nufotografuotų sodybą, iš kurios juos privertė išsikelti. Melioracija. Jis, tada dirbęs eiguliu, atvažiavęs dviračiu ir nufotografavęs.
Graži tai buvusi sodyba. Ir namas – gražus: ilgas, dviejų galų. Apačia – mūrinė, antras aukštas – medinis, rausvai nudažytas.
Stovėjo daržinė, tvartai, malūnas, prie jo – garo katilas.
Ąžuolas saugo prisiminimus
Medžio kamiene angelą, užrašą, nišas albumams laikyti iškalė bei kitkuo padėjo Šakynoje gyvenantis Laimonas Pugačiauskas. Bet ar nepasikėsins koks nors niekadėjas į šias grožybes, ar nesunaikins brangius žmones primenančias nuotraukas?
R. Gružauskas atsainiai numoja ranka: „Tegu neša“. Ką čia beišsaugosi. Ir taip du albumus nuotraukų anūkas į Angliją išsivežė.
Bet jis norėtų išsaugoti šį ąžuolą ateities kartoms. Nors ir nudžiuvęs, bet Reimondas mano, kad jis dar stovės šimtą metų.
Neaišku, kodėl jis gražiai žaliavęs, ėmė ir nudžiuvo.
„Esu girdėjęs: pavežė vairuotojas vieną seną žmogų. Važiavo pro sodą. Pavežtasis sako: aš išeisiu – ir sodas išeis“, – pasakoja R. Gružauskas.
Tai gal kai visi išėjo, išeina ir ąžuolas?
R. Gružauskas labai norėtų, kad jo gimtinės ąžuolo kas nenupjautų, neišrautų. Jis apie tai pakalbėtų su dabartiniu šios žemės savininku, bet vis nepavyksta sužinoti, kam ji priklauso.
Įsikūrė daug latvių
L. Skėrys su latvių tautybės R. Gružausku nuo seno pažįstami. Bičiulį vadina ne Reimondu, o taip, kaip yra įpratę čionykščiai, – Raimondu. Jis mena, kad pokariu latvių čia buvo daug, jie ir lietuviai gražiai sugyvenę.
Apie latvių įsikūrimą šiame pakraštyje, prie dabartinių Šiaulių ir Akmenės rajonų ribos, jis turi surinkęs nemažai duomenų.
Per 1812 metų karą šį kraštą niokojo ir badas, ir maras. Tada čia įsikūrė daug latvių (R. Gružauskas ištaria: „Todėl, kad čia žemė buvo pigi"). Statistikos duomenimis, 1924 metais šioje parapijoje gyveno 3200 lietuvių katalikų ir 1800 latvių tautybės liuteronų. O dabar begyvena septyni latviai.
Beveik visi pabėgo, artėjant antrajai tarybinei okupacijai, 1944-1945-aisiais.
L. Skėrys, kurio gimtinė keletas kilometrų nuo Viliočių, vardina, rodo, kur kas gyveno: Gružauskai, Žurauskiai, Grosmanai, Bolavičiai, Kergaliai, Reiniai, Zeineriai... Geri žmonės, rūpestingi ūkininkai.
Gružauskų sodybos ąžuolas saugo prisiminimus ir apie juos.
Autoriaus nuotr.
SUSITIKIMAS: Prie papuošto ąžuolo susitiko du draugai, Reimondas Gružauskas (dešinėje) ir Leonas Skėrys.
LAUKAS: Iš čia buvusios Žurauskų sodybos beliko tik vienišas ąžuolas.
RIMTIS: Šio krašto ramybę saugo ąžuolo kamiene iškaltas angelas.
ARCHYVAS: Reimondas Žurauskas iš ąžuolo kamieno traukia čia laikomus nuotraukų albumus.
SEIFAS: Ąžuolo kamiene iškaltose nišose saugomi du albumai su nuotraukomis.
Leono SKĖRIO nuotr.
ISTORIJA: Gružauskų sodyba, prieš į ją įsisukant melioratoriams. 1974 metai.