
Naujausios
Treniruotės sėkmę lemia ir muzika, ir trenerio charizma
Šiauliuose apsilankęs sporto ir sveikos gyvensenos judėjimo „My Hero“ treneris vilnietis Ignas Bakėjus Šiaulių universiteto kiemelyje vedė daug ištvermės pareikalavusią „Insanity“ sporto programos treniruotę. Pagal šią programą treniruojasi bemaž 25 milijonai žmonių visame pasaulyje.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Svarbi ne tik programa
I. Bakėjus Šiaulių sportuotojų kvietimu užsuko iš susitikimo Pasvalyje, kur taip pat vedė treniruotę ir paskaitą apie sveiką gyvenseną ir mitybą. Nors tą dieną trenerio laukė antras renginys, tačiau jis nestokojo energijos ir geros nuotaikos. Prieš treniruotę I. Bakėjus atsakė į keletą klausimų.
– Kas yra „Insanity“ programa?
– Šią programą 2008 metais sukūrė amerikietis Shaun T (Shaun Thompson – fitneso treneris, motyvatorius, choreografas – aut. past.). Tai gana nauja programa, bet pagal ją jau sportuoja apie 6 milijonai žmonių. Jis yra sukūręs ir kitų sporto programų, pagal kurias sportuoja apie 25 milijonai pasaulio žmonių. Man pasisekė, kad kažkada išgirdau iš savo bičiulio apie tokią programą, išbandžiau ir man patiko.
– Kur šią programą išbandėte?
– Parsisiunčiau internetu, pasportavau, įveikiau dviejų mėnesių programą, tada parsisiunčiau dar dviem mėnesiams. Tai programa sportuoti pačiam namie, bet sportuoti vienam namie gana pavojinga, nes ten nerodoma jokių palengvinimų. Žmonės, kurie nežino, kaip taisyklingai šokinėti, kaip nusileisti, kaip kelius laikyti, kartais susižaloja. Geriausia konsultuotis su treneriu arba ieškoti programų internete su palengvinimu.
– Kuo ypatinga ši programa?
– Privalumas didžiausias tas, kad darbas tik su savo kūno svoriu. Čia įdomūs intervalai, įdomi muzika. Iš tikrųjų, ar ji kuo skiriasi nuo kitų programų? Ne. Bet kai mes kalbame apie programą, turėtume turėti omenyje, kad ne tik programa yra esmė, bet ir kas ją atlieka. Kadangi mes esame sporto ir sveikos gyvensenos judėjimas, turbūt tai ir yra sėkmės priežastis.
Sporto klubuose programų dabar kiek tik nori, jų mirga ir internete. Gal galėjo būti ir kita programa, bet svarbu žmonės, kurie nori sveikatinti tautą. „My Hero“ bendruomenę Kaune ir Vilniuje sudaro apie 15 tūkstančių žmonių. Tikėtina, kad ta bendruomenė stipriai išaugs. Ji neišauga dėl vienos programos, ji auga dėl to, kad mato daug pozityvumo, daug gerų pokyčių.
Tai ne tik sportas, mes kalbame ir apie sveiką mitybą. Mūsų siekis – sveikatinti tautą per mitybą, sportą ir sąmoningumo kėlimą. Tai trys komponentai, reikalingi žmonėms sveikai gyventi, ir tai neturi nieko bendro su sporto programomis.
– Ar tai vyksta savanorystės principu?
– Čia aš atvažiavau nemokamai. Kai galvodavau, kokia veikla norėčiau užsiimti ir kas būtų prasminga, sakydavau, kad noriu savanoriauti. Tol, kol atradau savo paskirtį, tai yra vesti sporto užsiėmimus, paskaitas, seminarus, kalbėti apie mitybą, būti sveikos gyvensenos mokytoju, treneriu, praėjo gal kokie penkeri metai. Ir dabar neatsisakau tokių projektų, kai man sako: „Gal norit atvažiuoti į Šiaulius ir pravesti treniruotę?“ Taip, kodėl gi ne! Galbūt žmonės, atėję čia, užsikrės tuo, galbūt kažkas pasakys, kad nori tapti „My Hero“ treneriu, ir tai puiku.
„My Hero“ bendruomenė yra pastatyta ant penkių pamatinių vertybių: blaivybės, paprastumo, sąžiningumo, pastovumo, linksmumo. Tai, ką darai, turi teikti džiaugsmo, per treniruotę turi daug juoktis, išgyventi gerų emocijų. Mes tikim, kad tik tas žmogus, kuris rodo gerą pavyzdį, gali daryti pokytį, nes jeigu esi priklausomas nuo alkoholio, tabako ir panašiai, ir atėjęs žmonėms pasakoji apie sveiką gyvenseną, tai yra melas. Kitiems žmonėms į visa tai nusispjauti, mums – ne.
Pasiruošimas treniruotei – pusė treniruotės
– Kiek treniruotėms svarbi muzika?
– Muzika turi didelę reikšmę. Jeigu žiūrėtume procentais, geros treniruotės 60 procentų sudaro trenerio kompetencija. Bet jeigu ateisi pas charizmatišką trenerį, tai pridės dar 20 procentų. Ir 20 procentų yra muzika, nes kai tau blogai, kai daugiau, atrodo, nebegali, ir užgroja tavo daina, atsiranda jėgų, ir tu viską gali.
Įsivaizduokite, jeigu nėra nei charizmos, nei geros muzikos, žmogus gauna tik 60 procentų treniruotės.
– Iš kokių dalių susideda „Insanity“ treniruotė?
– Treniruotę sudaro penkios sudedamosios dalys: sąnarių prasukimas, apšilimas, lengvas dinaminis tempimas, tam kad pasiruoštume pagrindines raumenų grupes darbui. Tik ketvirtoje vietoje treniruotė, pačioje pabaigoje – tempimo pratimai. Visa tai – valanda laiko.
Šis susitikimas nebuvo planuotas, bet jeigu atvažiuosiu rungsėjį, valandą bus treniruotė, valandą – paskaita apie sveiką mitybą, sportą ir sąmoningumą.
Tapęs sveikos gyvensenos atstovu, žmogus tampa „viruso nešiotoju“. Jis keičiasi į gerą ir žmonės mato tai, klausia: „Ką darei? Papasakok ir man.“ Ir taip „virusas“ plečiasi.
– Sakoma, kad 80 procentų sveikos gyvensenos lemia mityba, 20 procentų – sportas. Ar sutinkate su tuo?
– Visaip yra. Galvoju, kol neatsiranda įgūdis sportuoti, subalansuotą mitybą prijungti labai sudėtinga, nes tai atskira respublika. Sportuojant vieną dieną natūraliai ateina klausimas: „O ką man valgyti, kad pasiekčiau dar geresnių rezultatų?“
Kai žmogus pats ateina, galiu padiktuoti formulę. Jeigu dabar 90 procentų maitiniesi blogai, o 10 procentų gerai, tada yra labai blogai. Blogos mitybos procentą reikia mažinti, o geros – didinti. Ir kai pasieksi kažkokias aukštumas, tik tada suprasi ką reiškia tie 80 ir 20 procentų. O iki tol stengiuosi neapkrauti žmonių jokiomis formulėmis.
„Sprogstama“ treniruotė
Į treniruotę Šiaulių universiteto kiemelyje susirinko nuo sportininkų, trenerių iki mėgėjų, nuo paauglių iki vyresnio amžiaus enntuziastų.
Vos įpusėjus treniruotei, tai yra po sąnarių sukamųjų judesių, apšilimo ir po pagrindinių raumenų grupių tempimo pratimų jau daugeliui pritrūko kvapo. Ir ne tik mėgėjams, bet ir jauniems sportininkams. „O čia tik pradžia!“ – juokavo žvelgdami vienas į kitą sportuotojai.
Pasak aprašymo, „Insanity“ – tai aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės. Treniruotės metu širdies ritmas pašoka labai aukštai ir duodamas tik nedidelis laiko tarpas atgauti kvapą. Šių treniruočių metu kiekvieną dieną dirbama su skirtingomis raumenų grupėmis, o akivaizdūs pokyčiai pastebimi jau po 2 mėnesių aktyvaus ir atkaklaus darbo.
Ko gero, toks krūvis ne kiekvienam įkandamas ir prieš pradedant reikėtų pasitarti su gydytoju bei pasitikrinti širdį.
I. Bakėjus „Insanity“ sakė atradęs ištvermę, sprogstamąją jėgą, greitį, balansą: „Pirmoji treniruotė mane ištaškė. Iki tol maniau, kad esu fiziskai kietas, bet po pirmojo karto supratau, kad nė iš tolo.“
Panašu, kad pabuvoję šioje treniruotėje Šiauliuose tai suprato ne vienas sportininkas ir treneris.
Šiaulių m. sav. sveikatos biuro nuotr.
TRENIRUOTĖ: Intensyvi treniruotė kietas riešutėlis buvo ne tik mėgėjams, bet ir sportu užsiimantiems šiauliečiams.
TRENERIS: Į Šiaulius trumpam atvykęs vilnietis treneris Ignas Bakėjus sportuotojus supažindino su pasaulyje sparčiai populiarėjančia sporto programa.