
Naujausios
Rašytojas Lietuvoje pasiilgsta prancūzų laisvės
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos kvietimu tiesiai iš Paryžiaus atskridęs rašytojas ir žurnalistas Valdas Papievis kartu su kolega Liudviku Jakimavičiumi pristatė savo naują romaną „Odilė, arba oro uostų vienatvė“, kuriame tarsi nieko nevyksta, tačiau kalbama apie egzistencinius dalykus: gyvenimo prasmę, vienatvę, kurią ir pačiam autoriui teko patirti, atvykusiam gyventi į Prancūzijos sostinę. Dabar jis ten jaučiasi kaip namuose ir lygindamas sako, kad Lietuvoje trūksta tos laisvės, pasitikėjimo savimi ir iniciatyvos kovai už savo teises, o mūsų šalies valdžia žmones laiko infantilais.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Oro uostai – laikmečio metafora
Bibliotekininkės Vijoletos Kuprevičienės pristatytas rašytojas Valdas Papievis skaitymus iš naujausio romano pradėjo nuo ištraukos apie oro uostų vienatvę tarp daugybės žmonių, lagaminų ratukų dardėjimo.
Pasak jo kolegos Liudviko Jakimavičiaus, oro uostai tampa tarsi mūsų laikmečio metafora, kur susiduriama su nežinia, nebūtimi. Žmonės lekia pro šalį konvejeriu, nors sustoję bent akimirką ir pasikalbėję galbūt rastų bendrų išgyvenimų, patirčių, gal net taptų draugais.
Todėl V. Papievio romano veikėjui, atsidūrusiam Paryžiuje, sutikta pagyvenusi moteris Odilė, kurios kompanjonu jis tapo, buvo tarsi atgaiva. Tam tikra prasme šis bendravimas su intelektualia, įdomų gyvenimą gyvenusia, pažinusia didžiuosius Prancūzijos literatus, filosofus, asmenybe buvo tarsi privilegija. O pačiai Odilei senatvėje taip pat trūko su kuo kalbėtis.
Visuomenėje susiklostė pavojinga situacija
Rašytojas L. Jakimavičius pastebėjo, kad romanas „Odilė, arba oro uostų vienatvė“ tapo fenomenu, nes jį perskaitę vyresni žmonės jau buriasi į „Odilės klubus“, kuriuose svarsto, aptaria savo problemas. Žmonės tiesiog išsiilgę kalbėjimosi, lėto gyvenimo tempo, ir tokie simptomai, pasak Liudviko Jakimavičiaus, rodo visuomenėje susiklosčiusią pavojingą situaciją.
„Valdas Papievis mąsto pustoniais, pasakojimo laikas teka lėtai, juo galima mėgautis. Tai – poetinė proza, skaitymo malonumas, kai mėginama užčiuopti detales, bet nėra ypatingų įvykių, nesitaško kraujas. Tokios literatūros žmonės išsiilgsta, nes taip kalbančių rašytojų vyresnė karta išmirė“, – teigė romano autoriaus kolega.
Romanas „Odilė, arba oro uostų vienatvė“ yra atsisveikinimas su XX amžiumi, kuris, nors praėjo du pasauliniai karai, buvo labiau humaniškas, žmonės daugiau bendravo.
Atsisveikinimą kūrinyje vaizdžiai simbolizuoja epizodas, kai bukinistas (knygų pardavėjas – aut. past.) Senos krantinėje, nepardavęs nė vienos knygos, per Menų tiltą jas vieną po kitos paleidžia kristi į upę.
Lietuvos valdžia gyventojus laiko infantilais
Ramybe dvelkia ir rašytojo gyvenimas Paryžiuje. Nors autorius dirba žurnalistu Lietuvos radijuje, Prancūzijoje jis nesijaučia genamas įvykių, kaip išprotėjęs.
Atvirkščiai – jo nuomone, Paryžius susiskirstęs į daug rajonų, kurių kiekvienas gyvena tarsi kaimas. Žmogus turi savą duonos pardavėją, jaučiasi pažįstamas su kitais ir „atsipūtęs“. Todėl ten, skirtingai negu Vilniuje, nėra ryškios ribos tarp privataus ir viešo gyvenimo.
Lietuvoje žmogus, išeidamas iš namų, būtinai turi pasigražinti, dailiau apsirengti, o Paryžiuje ir bute, ir gatvėje esi dažniausiai toks pat, jautiesi laisvai, gali elgtis, kaip nori, rengtis, kaip nori, niekas nežiūrės išpūtęs akis, nevaržys.
„Man atrodo, kad Lietuvos valdžia žmones laiko infantilais. Tokiais, tarsi neišaugusiais iš vaikystės amžiaus, nieko nesuprantančiais, kuriuos nuolat reikia reguliuoti. Todėl visur pilna apribojimų. Paryžiuje gali laisvai atsigulti ant pievutės parke, gurkšnoti vyną, nežinia, kas būtų, jei taip pasielgtum Vilniuje“, – tokią nuomonę pareiškė ir Prancūzijoje, ir Lietuvoje gyvenantis rašytojas Valdas Papievis.
Žavi prancūzų laisvė
Laisvė, anot jo, labai akivaizdžiai buvo išreikšta po teroristinių išpuolių Prancūzijos sostinėje. Tą patį vakarą visos gatvės buvo tuščios, parduotuvėje, kurioje rašytojas apsilankė, rado porą žmonių ir pardavėją. Gyvenimas atrodė paralyžiuotas, nors buvo šeštadienis, kai visi eina į turgų, kavines, koncertus.
Tačiau jau po kelių dienų gyvenimas virė kaip anksčiau, menininkai, kultūros žmonės paskelbė akciją: „Visi į kavines!“ Užkalbinti studentai prie Sorbonos universiteto į klausimą, kaip jaučiasi, atsakė: „Šis išpuolis buvo pasikėsinimas į mūsų gyvenimo būdą. Tad būtų tikras pralaimėjimas, jeigu mes jo atsisakytume.“
Valdas Papievis pasigenda lietuvių pilietiškumo, aktyvumo, civilizuotais būdais reiškiant savo nuomonę, nepasitenkinimą esama situacija. Prancūzijos piliečiai nuolat išreiškia savo protestą, reikalavimus streikais, demonstracijomis.
Šioje šalyje taip pat svarstomos Darbo įstatymo pataisos, diskutuojama apie darbo santykių liberalizavimą. Todėl žmonės ten paskelbė bemieges naktis, per kurias aktyvistai renkasi jau visą mėnesį ir spaudžia valdžią savo akcijomis.
Vienas 60–70 metų žmogus kasdien ateina ir tris valandas stovi iškėlęs aukštyn plakatą su reikalavimais. Jis jau tapo televizijos ir laikraščių straipsnių herojumi, kai į klausimą, ar nesunku taip ilgai laikyti iškėlus rankas, atsakė: „Bet tiems, už kuriuos einu, yra daug sunkiau.“
Į Paryžių lietuviai važiuoja ne užsidirbti
Paryžiuje rašytojas sako sutinkantis nemažai jaunų lietuvių. Tačiau į Prancūzijos sostinę nevažiuoja žmonės, norintys užsidirbti. Tai – intelektualai arba menininkai, pasirinkę studijas ir gyvenimą šioje šalyje.
„Jie tokie apsiskaitę, kad aš jaučiuosi visiškas nulis. Yra grupelė lietuvių, kurie renkasi ir žiūri visus nuo pirmo iki paskutinio režisieriaus Stenlio Kubriko filmus ir paskui juos aptaria, diskutuoja. Jie kalba ir apie Lietuvą. Tu gali būti patriotas, važinėdamas per pasaulį skersai išilgai“, – teigė V. Papievis.
Rašytojas negailėjo pagyrimų Lietuvos miestų ir miestelių grožiui, kurio vietos gyventojai nebepastebi. Jo teigimu, per pastaruosius dešimt metų Lietuva ypač išgražėjo. Joniškio centras – renovuota aikštė, sinagogos, Žemaičių gatvė, vedanti į Kultūros centrą, parkas jam paliko labai gerą įspūdį. Rašytojo įsitikinimu, tokį centrą galima perkelti į bet kurį nedidelį Prancūzijos miestelį ir jis neatrodys prasčiau.
Autorės nuotr.
PRISTATYMAS: Tiesiai iš Paryžiaus atskridęs rašytojas ir žurnalistas Valdas Papievis (kairėje) kartu su kolega Liudviku Jakimavičiumi pristatė savo naują romaną „Odilė, arba oro uostų vienatvė“ ir pasakojo apie gyvenimą Prancūzijoje.
PRASMĖ: Rašytojas ir žurnalistas Valdas Papievis romane „Odilė, arba oro uostų vienatvė“, kuriame tarsi nieko nevyksta, iš tiesų kalba apie egzistencinius dalykus: gyvenimo prasmę, vienatvę.
SKIRTUMAS: Valdas Papievis Lietuvoje pasigenda prancūzams būdingo pilietiškumo, aktyvumo, civilizuotais būdais reiškiant savo nuomonę, nepasitenkinimą esama situacija.