
Naujausios
Psichiatrija tampa atviresnė
Penktadienį Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje vyko 16-oji tarptautinė sporto ir menų šventė. Šia švente klinika prisijungė prie psichikos sveikatos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų iniciatyvos – Atviros psichiatrijos mėnesio.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Naujiena – anonimiškos konsultacijos
Psichiatrijos klinikoje sporto ir menų šventė vyksta jau 20 metų, prieš 16 metų ji tapo tarptautine. Kasmet šventėje sulaukiama svečių iš Vokietijos. Šventės sumanytojas ir pradininkas – ilgametis klinikos vadovas šviesios atminties Eugenijus Mikaliūnas.
Prieš šventę surengtoje spaudos konferencijoje apie psichiatrijos situaciją, jos atvirėjimą kalbėjo šiauliečiai medikai ir svečiai iš Vokietijos miesto Vitos.
„Ši šventė – kaip psichosocialinės reabilitacijos procesų vienas iš rezultatų: pacientų gebėjimas bendrauti, pasirengti šventei, pristatyti savo meninius gebėjimus“, – sakė Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Mikelevičienė.
Pernai Lietuvoje startavo Atviros psichiatrijos mėnuo. Į šio mėnesio renginių judėjimą įsilieja ir šiauliečių sumanyta šventė.
„Juk kaip sakydavo apie Lietuvos psichiatrijos įstaigas? Durys be rankenų. Prieš 20 metų mes sudėjome rankenas į duris ir atidarėme jas lankytojams pačiuose sudėtingiausiuose skyriuose“, – sakė L. Mikelevičienė.
Šiaulių medikai iš kolegų vokiečių nusižiūrėjo atvirų durų dienas, ir šį kartą šventėje buvo galima ne tik įsigyti pacientų sukurtų rankdarbių, pasiklausyti jų atliekamų kūrinių ar stebėti varžybas, bet ir aplankyti Psichikos klinikos skyrius, pamatyti, kokiomis sąlygomis gydomi pacientai, anonimiškai pasikonsultuoti su specialistais.
„Mes, specialistai, dažnai susiduriame su tokiomis situacijomis, kai žmogus nežino, nuo ko pradėti, kur ieškoti pagalbos, kai blogai jo artimiesiems ar pačiam“, – pažymėjo L. Mikelevičienė.
Šventės metu konsultavo psichiatrai, vaikų psichiatrai, psichiatrai, dirbantys su priklausomybės ligomis, psichikos sveikatos slaugytojai konsultavo, kur ieškoti informacijos turint namuose psichikos sutrikimą turintį žmogų, socialiniai darbuotojai konsultavo socialinių paslaugų galimybių klausimais.
Nespėjusieji pasinaudoti proga apsilankyti pas specialistus ir pasikonsultuoti šventės metu galės tai padaryti Atviros psichikos mėnesį, kuris startuos rugsėjo 10 dieną Savižudybių prevencijos dienos minėjimu ir baigsis spalio 10 dieną Psichikos sveikatos dienos minėjimu.
Vis dar kausto baimė
Psichikos klinikos direktorės pareigas laikinai einanti Ilona Pavlavičienė pažymėjo, kad psichikos ligos yra tokios pat, kaip ir kūno ligos, tačiau dėl jų ligoniai kreipiasi daug rečiau nei dėl kitų negalavimų.
„Tinkamai gydomi, dauguma psichikos ligonių gali pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą. Kuo anksčiau žmogus kreipiasi pagalbos į psichiatrus, tuo anksčiau nustatoma liga ir tuo lengviau yra gydoma“, – sakė psichiatrė.
Pasak specialistės, kelią pas specialistus ligoniams neretai užkerta išankstinės nuostatos. Žmonės gėdijasi savo ligos, bijo, kad bus gydomi prieš jų valią, kad dėl psichikos sutrikimų bus apribotos jų teisės.
„Dažniausiai šios baimės ateina dar iš sovietmečio, tačiau psichiatrija per nepriklausomybės metus iš esmės yra pasikeitusi. Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas garantuoja, kad pacientas turi teisę pasirinkti psichiatrą, gydymo įstaigą ir sveikatos priežiūros rūšį, jos apimtį arba gali atsisakyti gydymo“, – sakė I. Pavlavičienė.
Psichiatrijoje, kaip ir teikiant kitas medicinos paslaugas, yra užtikrinamas ligonių konfidencialumas, taikomi moksliniais įrodymais pagrįsti gydymo metodai, kompleksinė pagalba bei psichosocialinė reabilitacija.
Metodai panašūs, skiriasi tik galimybės
Vitos psichiatrijos klinikos slaugos direktorius Bernas Kušel sakė, kad darbo su psichikos ligoniais metodai Lietuvoje ir Vokietijoje iš principo nesiskiria, skiriasi tik galimybės.
„Tokių galimybių kaip jūs Lietuvoje mes neturime. Ypač tai susiję su psichosocialine reabilitacija. Po stacionaraus gydymo mes neturime galimybės teikti psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Pas jus tai geriau išplėtota. Mes gerai žinome, kad psichikos sutrikimai dažnai lydimi santykių sutrikimų, tai labiausiai paliečiama sritis.“, – sakė B. Kušel.
Kolegai pritarė ir psichiatrė Katrina Miler: „Pas jus sujungiami du poliai: orientuojamasi ne tik į vaistus, bet ir į bendravimą, psichosocialinių įgūdžių lavinimą. Kompleksinis gydymas yra labai svarbus psichiatrijai.“
Projektui – dvylika metų
Šiaulių psichiatrijos ligoninė ir Vokietijos Hochtaunus socialinės psichiatrijos centras prieš 12 metų pradėjo vykdyti projektą „Svečias šeimininkas“. Vienais metais aštuonių pacientų ir keturių specialistų komanda vyksta į Vokietiją, kitais metais šiauliečiai priima taip pat dvylikos žmonių delegaciją iš Vokietijos. Reabilitacinė stovykla Lietuvoje vyksta Palangoje.
Dvi savaites trunkančios programos metu vokiečiai ir lietuviai bendrauja, keliauja, užsiima menine ir sportine veikla kartu. Tie patys pacientai projekte dalyvauja dvejus metus, tad pabuvoja ir Vokietijoje, ir Lietuvoje, susipažįsta ir turi galimybę palyginti dvi kultūras.
Šiaulių psichiatrijos klinikos psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Andžela Ribakovienė rodo pastarųjų dvejų metų rezultatą – receptų knygą, kurioje tradiciniai lietuvių ir vokiečių patiekalai, aprašyti dviem kalbomis.
Pasak A. Ribakovienės, per dvi savaites praleistas kartu pacientų gebėjimas būti grupėje, gebėjimas spręsti iškylančias problemas labai pagerėja.
„Labai norisi parodyti bendruomenei, kad mūsų psichikos sveikatos paslaugos yra priimtinos tokios išsivysčiusios šalies kaip Vokietija pacientams ir specialistams“, – sakė L. Mikelevičienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MUGĖ: Šiaulių psichiatrijos klinikos sporto ir menų šventėje rankdarbiais domėjosi ir gydytojai.
SPECIALISTĖ: Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Mikelevičienė sakė dažnai susidurianti su situacijomis, kai žmogus nežino, kur ieškoti pagalbos, todėl šiemet šventėje buvo surengta atvirų durų diena. Visi norintys galėjo užeiti pas klinikos specialistus pasikonsultuoti anonimiškai.