
Naujausios
Šokolado fabriko savininko anūkė grįžo į senelio namus
JAV gyvenanti Debora Lucas, tarpukariu Šiauliuose veikusio šokolado fabriko „Aušra“ savininko Kazimiero Žukausko anūkė, aplankė senelio statytą namą. K. Žukauskas saldainių fabriką buvo įsteigęs tarpukariu. Dabar šis pastatas – Šiaulių „Aušros“ muziejaus poeto Jovaro namas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Prisimindavo savo namą
„Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Birutė Lukošiūtė sako, kad susitikimas su Debora Lucas buvo netikėtas. Muziejininkai iš anksto nežinojo, kas atvyks – Viešųjų ryšių skyrius sulaukė skambučio, kad turistai nori apžiūrėti Jovaro namą.
Sąsajos paaiškėjo vėliau – jau lankantis muziejuje.
D. Lucas į Šiaulius atvyko su vyru. K. Žukausko anūkė lietuviškai nekalba. Jos pavardė Lukas, išsiaiškino B. Lukošiūtė, yra pavardės „Žukauskas“ trumpinys. „Ž“ raidė, kad būtų lengviau tarti, pakeista į „L“.
Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, Žukauskai pasitraukė į Vakarus. Gyveno Vokietijoje, vėliau persikėlė į JAV. D. Lucas, aplankiusi senelio namą, pasakojo, kad K. Žukauskas vis prisimindavo savo namus Šiauliuose, pasakodavo, jog buvęs labai geras namo rūsys, kuriame puikiai išsilaikydavo produktai.
Moteris domėjosi, kurios pastato sienos išlikusios autentiškos, nes šeimos saugomose fotografijose namas užfiksuotas dar medinis. D. Lucas pažadėjo nuotraukų, dokumentų atsiųsti muziejui.
„Tikimės, kad ryšiai prasitęs, pasikeitėme adresais, – sako B. Lukošiūtė. – Atvejai, kai žmonės kreipiasi į muziejų, ieškodami savo praeities, nėra dažni, bet kartais rakursai būna netikėti. Kaip ir šį kartą.“
Apdovanotas medaliu
„Aušros“ muziejus apie bendravardį fabriką išsamių žinių neturi. K. Žukauskas namą pasistatė Šiauliuose tarpukariu, 1927 metais jame įsteigė saldainių fabriką.
Fabrike buvo įrengtos modernios mašinos, gaminusios apie 200 rūšių saldainių, šokoladą, marmeladą. 1928 metais „Aušros“ gaminiai žemės ūkio ir pramonės parodoje Kaune pelnė sidabro medalį.
„Tarpukariu Šiauliuose veikė keli šokolado ir saldainių fabrikai. Garsiausi – „Birutė“, „Rūta“. Savo fonduose radome dailininko Gerardo Bagdonavičiaus sukurtą „Aušros“ fabriko logotipą, firminį voką. Fabriko saldainių, kitos produkcijos popierėlių, pakuočių pavyzdžių neturime“, – sako B. Lukošiūtė.
Tapo muziejumi
Viešėdama senelio statytame name, D. Lucas susidomėjusi išklausė ir pastato XX amžiaus antros pusės istoriją, susijusią su poeto Jono Krikščiūno-Jovaro gyvenimu ir veikla.
Pasak muziejininkų, šį namą Vytauto gatvėje, Šiaulių valdžiai leidus, poetas Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967) pasirinko 1946 metais. Atstatinėjo namą su pažįstamu Dapšiu. Poetas su šeima apsigyveno antrame, o Dapšiai – pirmame aukšte.
1980 metais, mirus poeto našlei, name nutarta įsteigti muziejų. 1981–1985 metais vyko namo ir jo aplinkos rekonstrukcijos darbai. 1986 metų rugsėjo 25 dieną atidarytas memorialinis poeto J. Krikščiūno-Jovaro muziejus.
2010 metais atnaujinti poeto memorialiniai kambariai, pirmame aukšte sukurta nauja ekspozicija „XX a. I p. knygynas“.
„Aušros“ muziejaus nuotr.
VIEŠNIA: JAV gyvenanti Debora Lucas, tarpukariu Šiauliuose veikusio šokolado fabriko „Aušra“ savininko Kazimiero Žukausko anūkė, domėjosi senelio statyto namo istorija.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NAMAS: Kazimieras Žukauskas namą Šiauliuose pasistatė tarpukariu. Dabar jame veikia „Aušros“ muziejaus filialas.
VOKAS: Dailininko Gerardo Bagdonavičiaus sukurtas „Aušros“ fabriko firminis vokas. Ant jo užrašyta: „Lietuvių saldainių fabrikas „Aušra“ Šiauliuose“.
LOGOTIPAS: „Aušros“ fabriko logotipas. Autorius – Gerardas Bagdonavičius.