
Naujausios
Turistus viešbutyje keičia darbininkai
Vasarą Šiaulių viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos ištuštėjo – keliautojai vietos ras bet kuriuo metu. Pulsą palaiko NATO oro policijos misiją atliekantys kariai. Viešbučiai neslepia: laukia į miestą rudenį sugrįžtančių darbininkų. Jie šiandien yra pagrindiniai viešbučių maitintojai.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Gyvena kariai ir darbininkai
Šiaulių turizmo informacijos centro duomenimis, Šiauliuose veikia 14 viešbučių. Dauguma jų – trijų žvaigždučių.
Viešbutyje „Šiauliai“ iš viso yra 128 kambariai. Savininkė Janina Paulauskas sako, kad jų šiuo metu užimta apie trečdalį vietų. Didžiausią pelną neša į Šiaulius dirbti atvykstantys darbininkai, specialistai.
„Tokio užimtumo mums užtenka. Mes nesame godūs. Bet ačiū, kad yra pramonė, kuri samdo darbininkus. Jei sustotų pramonė, mes bankrutuotume. Nuo jų mes priklausome“, – sako J. Paulauskas.
Ji priduria, kad vasarą gyvena ir pavieniai užsieniečiai, motociklininkai, pravažiuojantys lietuviai. Didelių ekskursijų grupių neapsistoja. Jų daug atvykdavo prieš nebent dešimt metų.
„Ką čia Šiauliuose parodysi? Kryžių kalną? Piligrimai jau seniai keliais apvaikščiojo, apraudojo, ką daugiau veikti? Ką mes turime? Iki pusės sutvarkytą brodvėjų?“ – klausė J. Paulauskas.
Jos teigimu, nakvynės kainos svyruoja nuo 29 iki 55 eurų vienai parai. Liukso kambarys atsieina 77–88 eurus.
J. Paulauskas sako, kad viešbučio užimtumą didina ir čia apsistojantys kariai. Jie šiemet gyveno tik pirmuosius keturis mėnesius. Vienu metu užėmė beveik visus kambarius.
Tokia pat situacija susiklostė ir pernai. Viešbutyje kariai praleido beveik ištisus metus. Laisvų vietų beveik neliko, nes Šiauliuose tuo metu budėjo du NATO oro policijos misijas atliekantys junginiai.
„Žinoma, kariai dabar patys statosi savo viešbutį, gyvens ten. Tačiau didelės bėdos tame nematau. Mes – centre. Finansinių įsipareigojimų neturime. Žadame atnaujinti kondicionavimo sistemą. Kosmetiškai pasiremontuosime vidų. Tiek tų investicijų užteks – mes orientuojamės į paprastus žmones, nearogantiškus, nepiktus. Dar mažinsime kainas, jei nebus žmonių“, – planavo J. Paulauskas.
Konkurencija dėl klientų
Šiuo metu NATO oro policijos misijos kariai gyvena viešbutyje „Šiaulių krašto medžiotojų užeiga“. Jie užėmė 62 kambarius iš 89 esamų.
„Kai kariai pasirenka gyventi pas mus, būna, kad trūksta vietų kitiems klientams. Jeigu jų nebūtų, užimtumas būtų nedidelis“, – pasakojo viešbučio direktorės pavaduotoja Asta Zakarauskienė.
Čia kambario kaina siekia 50–60 eurų. Apartamentai, liukso kambarių kainos nuo 50 iki 290 eurų.
Viešbučio „Tomas“ direktorius Romualdas Barauskas sako, kad Šiauliuose konkurencija yra didelė. Šalia jų kyla naujas viešbutis. R. Barauskas neatmeta galimybės, kad teks ateityje mažinti kainas. Jos svyruoja nuo 30 iki 70 eurų parai. Liuksų kainos prasideda nuo 71 euro.
Dabar „Tomo“ užimtumas nėra didelis. Užimta apie 20 kambarių. Gyvena pavieniai turistai – užsieniečiai. Daugiau gyventojų atsiranda rudenį. Čia taip pat suvažiuoja įstaigų, įmonių specialistai, vadovai.
Statybininkus pakeitė ukrainiečiai
Apgyvendinimo vietų galima rasti ir elektroninėje svetainėje booking.com. Čia – ne tik viešbučiai, bet ir svečių namai, įmonių ar pavienių šiauliečių nuomojami butai, apartamentai ar kambariai.
Šiaulietis Rimantas Zubauskas dešimt metų bendrabučio tipo name nuomoja keturviečius ir dviviečius kambarius. Kiekviename – 2 ar 4 viengulės lovos, televizorius, šaldytuvas.
Šiuo metu laisvi tik du kambariai. Dauguma gyventojų – darbininkai. Šie už lovą dviviečiame ar keturviečiame kambaryje moka 7–11 eurų.
Visi kambariai pilni būna ne visada – paklausa didesnė tik vasarą. Ankstesnės vasaros buvo pelningesnės. Mat gyvendavo iš kitų miestų atvykstantys statybininkai. Jie apsistodavo nuo kelių mėnesių iki pusmečio. Šiemet jų beveik neliko.
„Statybininkų nebėra, nes mieste nebeliko statybų. Daugiausiai dirba nebent privatus sektorius. Mano kolega dirba įmonėje, prekiaujančioje statybinėmis medžiagomis, dejavo, kad niekas nevyksta, niekas nieko neperka. Jis pasakojo, kad viešasis sektorius neskelbia konkursų“, – aiškino verslininkas.
Jo žodžiais, statybininkus pakeitė tolimųjų reisų vairuotojai iš Ukrainos, Baltarusijos. Nors apsistoja kelioms dienoms, jie užima kambarius, duoda pagrindines pajamas.
R. Zubauskas sako, kad kasmet darbininkų iš Rytų vis daugėja. Dabar esą jie užėmė beveik visas Šiaulių transporto įmonių darbo vietas. Mat atlyginimai čia didesni nei Ukrainoje, Baltarusijoje. Lietuviai traukia dirbti ten, kur moka daugiau – į Vakarų Europos įmones.
„Minimalus mėnesio atlyginimas Ukrainoje – 60 eurų. Todėl žmonės ir važiuoja čia dirbti. Važinėja po Vakarų Europą. Grįžta, kelioms dienoms pabūna ir išvyksta“, – pasakojo verslininkas.
Turistų jis sulaukia visai nedaug. Atvyksta nebent pavieniai prekybininkai, kai įvairių renginių metu mieste vyksta mugės.
R. Zubauskas skaičiuoja, kad per metus iš kambarių nuomos galima gauti iki 20 tūkstančių eurų pajamų. Pusė ar kiek mažiau lieka pelno.
Nuo apartamentų iki lovos
Šiauliuose veikia dar ir keli svečių namai, kuriuose kambarių kainos svyruoja nuo 12 iki 65 eurų vienai parai.
Svečių namai „Simona“ nuomoja apie 11 kambarių. Laisvų yra kiekvieną dieną. Apsigyventi kambaryje parai kainuoja nuo 15 iki 35 eurų. Tačiau čia apsistoja tik įmonių darbuotojai. Pavyzdžiui, Šiauliuose vykusių prekybos centro „Lidl“ statybų metu gyveno darbininkai.
„Sezoniškumo nėra. Tiek vasarą, tiek žiemą būna darbininkų. Pavyzdžiui, kelininkai būna per vasarą, dar iki gruodžio mėnesio“, – pasakojo „Simonos“ atstovė.
Apsistoti galima ir keliuose nakvynės namuose. Pavyzdžiui, Šiaulių kolegijos jaunimo nakvynės namuose vieta kambaryje kainuoja nuo 6 iki 9 eurų, kambario – 15–30 eurų.
Apartamentus siūlo įmonės ir privatūs nuomotojai. Kainos svyruoja nuo 40–65, o kai kur ir iki 100 eurų. Butą su patogumais galima išsinuomoti už 40–60 eurų.
Neištaigingų kambarių nuoma parai atsieina 10–12 eurų, lova juose kainuoja 7–11 euruų. Kai kur į kainą neįskaičiuojama patalynė – už jos nuomą reikėtų pakloti dar apie 6 eurus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYVENTOJAI:"Šiaulių“ viešbutyje šiuo metu užimta tik trečdalis kambarių – vasarą daug turistų nėra, ištisus metus gyvuoti padeda atvažiuojantys įmonių darbuotojai.
RINKA: Viešbučio „Šiauliai“ savininkė Janina Paulauskas sako, kad kambarius gausiau užpildo tik NATO kariai – kai jie pasistatys savo viešbutį, teks mažinti kainas.
SITUACIJA: Šiuo metu NATO oro policijos misijos kariai užėmę du trečdalius viešbučio „Šiaulių krašto medžiotojų užeiga“ kambarių.
Rimanto ZUBAUSKO nuotr.
KAMBARYS: Tokio tipo kambarius už 10–12 eurų nuomoja darbininkai – tendencijos rodo, kad mieste daugėja tolimųjų reisų vairuotojų iš Ukrainos, Baltarusijos.