
Naujausios
Atminimui pagerbti – vardiniai suoleliai
Lygumų miestelio bažnyčios šventoriuje stovi suoleliai su visų joje dirbusių klebonų pavardėmis. Šimtąjį jubiliejų pernai minėjusiai bažnyčiai suolelius padovanojo kraštietis verslininkas. Vardinių suolų tradicija iš Anglijos į Lietuvą atėjo prieš keliolika metų.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Vardiniai suoleliai – vienintelėje rajono vietoje
Lygumų Švč. Trejybės bažnyčios šventoriuje lankytojus pasitinka penki suoleliai su atramose įrėžtomis pavardėmis. Taip įamžintas penkiolikos šioje bažnyčioje dirbusių klebonų atminimas bei iš Lygumų parapijos kilusių kunigų pavardės. Suoleliai šventoriuje pastatyti pernai, minint bažnyčios šimtmetį.
Artimiausias nuo įėjimo suolas liudija vienintelio dvasininko atminimą – praėjusio amžiaus pradžioje Lygumuose ganytojavusio klebono Jurgio Rupkos. Jo rūpesčiu 1906–1914 metais ir buvo pastatyta nauja mūrinė gotikinio stiliaus bažnyčia.
Ant kitų suolelių atramų – po kelias pavardes. Lygumų seniūnė Iveta Ovsiukienė juokavo, jog vietą ant vardinio suolelio spėjo gauti ir „jauniausias“ klebonas Donatas Kryževičius, kunigavęs čia pastaruosius metus. Jis šią vasarą perkeltas dirbti į kitą parapiją.
Suolelius parapijai padovanojo kraštietis, verslininkas Kazys Čiuryla, šiuo metu gyvenantis Kėdainių krašte.
„Lygumuose gyvenęs ir dirbęs K. Čiuryla iki šiol palaiko ryšius su bendruomene, vietos žemdirbiais, remia renginius. Jis – ne tik vardinių suolelių šventoriuje mecenatas. Kraštietis miestelio visuomenei padovanojo ir skulptūrišką spalvingą vėjarodę „Lygumai“ su suoleliais“, – sakė I. Ovsiukienė.
Lygumai – vienintelė Pakruojo rajono vietovė, kurioje stovi pastaraisiais metais išpopuliarėję vardiniai suoleliai.
Suolelių idėja prigijo
Vardiniai suoleliai kaip atminimo, pagarbos būdas Lietuvoje plinta jau keliolika metų.
Vilniuje pastatytas suolelis maestro Vytauto Kernagio atminimui su jo paminklu. Marijampolėje – iš šio miesto kilusiai pasaulinio garso operos žvaigždei Violetai Urmanavičiūtei-Urmanai. Kaune – nuo Nepriklausomybės atgavimo Lietuvos organizacijas rėmusio mecenato Johno Ruane'o iš Anglijos atminimui.
Prieš trejetą metų Palangos „Lions“ klubo aktyvistai vardinius suolelius pardavė labdaros aukcione ir pastatė Birutės parko rožyne.
2009-aisiais vardinių, skirtų Lietuvos tūkstantmečiui suoliukų buvo laikinai pastatyta ir Šiauliuose.
Rusnės bendruomenė vardinių suolelių idėją išplėtojo per metus – pernai miestelyje pastatyta daugiau kaip keturios dešimtys vietinių meistrų iš medžio padarytų suolų su dedikacijomis.
Šiemet Kretingoje pastatyti trys ąžuolo ir metalo vardiniai suolai žymiems krašto kultūros puoselėtojams.
Diskusija, ar reikia vardinių suolų, vyksta Alytuje.
Angliška tradicija gyvuoja dešimtmečius
Nuo Londono ranka pasiekiamas (Anglijos masteliais keliasdešimt mylių – menkas atstumas) Godstonas – tradiciškas nedidelis angliškas miestas, primenantis Pakruojį. Miesto parke įrengti takai mėgstantiems pasivaikščioti ar pabėgioti, vaikų žaidimų aikštelė, aplink įsikūrę keli sporto klubai.
Išskirtinis parko atributas – tiek prie takų, tiek vejoje stovintys vardiniai suoleliai iš metalo ir medžio. Standartizuotos neįmantrios, slenkant metams kiek besikeičiančios formos, vienodos spalvos. Prie jų pritvirtintose metalinėse lentelėse išgraviruota, kam atminti konkretus suolelis skirtas.
Suolelių forma patvirtinta miesto savivaldybėje, išduodančioje leidimus juos pastatyti parinktoje parko vietoje.
Dažniausiai vardinių suolelių įrašai – privatūs, liudijantys ryšius su Anapilin išėjusiais artimaisiais. Daugiausiai suolelių pastatyta pačių godstoniečių, nors stato juos ir organizacijos. Judriausioje parko vietoje, prie dekoratyvaus apželdinto tvenkinio, esantis suolelis, Anglijos karių skirtas iš Godstono kilusiai bendražygei, retai būna tuščias – ant jo prisėda šeimos su mažyliais, senjorai, iš klubų einantys sportininkai.
Atminimo suolelių tradicija mieste skaičiuoja dešimtmečius – yra ir ne po vieną, pastatytą tos pačios giminės atstovams. Patys godstoniečiai sako, jog ne tik įamžina velionio atminimą: suolelis leidžia mirusiajam tokiu būdu tarsi likti bendruomenėje, dalyvauti miesto gyvenime.
Autorės nuotr.
ATMINIMAS: Suoleliai su pavardėmis bažnyčios šventoriuje primena čia klebonavusius kunigus.
KARTOS: Suolelius artimųjų atminimui Anglijoje stato kelios tos pačios šeimos kartos.
TRADICIJA: Godstono (Anglija) miesto parke stovi tradiciniai vardiniai suoleliai.
Redakcijos archyvo nuotr.
DOVANOS: Lygumų seniūnė Iveta Ovsiukienė skaičiavo, jog kraštietis mecenatas miesteliui dovanojo ne tik suolelius šventoriuje – verslininkas remia renginius, visuomenės iniciatyvas.