
Naujausios
Naujas Šiaulių simbolis – oranžinė varlė ar aptrupėjusi plyta?
Dainininko Maiklo Džeksono išpopuliarintu žingsniu šokantis "Auksinis berniukas", šiauliečių škicai, aptrupėjusios Vilniaus ir Žemaitės gatvių plytos, auksinis šaukštas ar oranžinė varlė – „Šiaulių Monmartro Respublikos“ piliečiai užfiksavo įvairias Šiaulių spalvas.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Plytos ir šokio žingsnelis
Šeštadienį „Laiptų" galerijoje atidaryta meno festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ plenere sukurtų darbų paroda „Miesto spalvos“. Rugpjūčio 3-6 dienomis 28 plenere dalyvavę menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Sirijos kūrė šia tema.
Priėjęs prie pakylos dailininkas, pedagogas Ričardas Bartkevičius šiek tiek pasuka ant jos padėtas dvi aptrupėjusias plytas – savo darbą pavadintą „Vilniaus gatvė“ ir „Žemaitės gatvė“.
„Vaikščiojau po Šiaulius, žiūriu skverelyje prie Kaštonų alėjos mėtosi dvi plytos. Jos beveik kaip miesto simbolis. Šonai daugiaprasmiai – vienas tvarkingas, kitas nutrupėjęs, kažkokie numeriai parašyti. Plyta yra miesto simbolis – nuo jų pradedami statyti namai“, – kūrinį komentuoja R. Bartkevičius.
Menininko pastebėjimu, Šiauliuose, kaip ir visoje Lietuvoje, galima atrasti griuvėsių, taip pat gražių, paauksuotų, nudažytų dalykų.
„Šiauliai – gyvas miestas, jis toks ir turi būti. Kažkas statoma, kažkas griūva... Jei jis bus be galo švarus ir sterilus, jis bus nebe miestas. Žinoma, naujovių norėtųsi daugiau nei griuvėsių“, – svarstė R. Bartkevičius.
Šalia plytų eksponuojamas ir jo tapybos darbas „Sun walk“ (liet. saulės eisena), kuriame vaizduojamos Šiaulių simbolio „Šaulio“ skulptūros, "Auksinio berniuko" pėdos. Darbą tapytojas pavadino pagal dainininko M. Džeksono išgarsintą šokio žingsnelį „Mėnulio eisena“ (angl. – moonwalk).
Šiauliečių tipažas
Dailininkas – akvarelininkas, karikatūristas Kazys Kęstutis Šiaulytis, rodos, piešia nesustodamas. Žvilgt. Linija. Taškas. Portretas. Jį čia pat padovanoja piešinio modeliui. Skaičiuoja, per plenero dienas šiemet nupiešė apie 150 portretų.
„Vitalija raudona, kaip vakaro saulė, Kristina – daugiaspalvė, fotografas Artūras – margas, Sigitas – tapybiškas, Vygintą esu daug kartų piešęs, bet šį kartą man patiko jo geltonai-juodai dryžuoti marškiniai“, – nupieštus šiauliečius parodos paveiksluose apibūdina dailininkas.
Tokius greitus piešinius jis vadina škicais.
„Miestas pirmiausia yra žmonės, – įsitikinęs K.K. Šiaulytis. – Kadangi pernai nelijo, daugiau vaikščiojau po miestą, sutikau ir bendravau su daugiau šiauliečių. Tąkart net pradėjau išvedinėti teoriją, kad šiauliečiai yra sukūrę savo atskirą tipažą, ypač vyresnieji. Jie kitokie nei vilniečiai, kauniečiai, klaipėdiečiai. Šiemet mačiau tą patį. Šiauliečiai ramesni ir solidesni“.
K.K. Šiaulytis daug metų dirbo humoro žurnalo „Šluota“ dailininku, santykis su žmonėmis, komunikacija jam ne svetima. „Karikatūros menas yra savotiškas metraštis apie tą laikmetį. Aš tarsi tęsiu metraščio idėją, bet piešiu žmones“, – paaiškina.
Dailininko pastebėjimu, žmonės kasmet darosi drąsesni – šiemet nesutiko nė vieno, kuris nesutiktų jam pozuoti. Anksčiau pasitaikydavo, kad būti nupieštos nenorėdavo moterys, nes abejodavo, ar bus gražios piešinyje, nedrįsdavo pamatyti savęs kito akimis.
Šiauliai su auksiniu šaukštu
Veidrodiniai akiniai ir netikri ūsai – parodos atidaryme naują, prancūzo įvaizdį susikuria dailininkas, iliustratorius Rolandas Dabrukas. Parodoje eksponuojamas jo darbas pieštas angliuku. Šiauliai juodi?
„Sako, juoda spalva – ne spalva. Aš galvoju, spalva. Tik juodame piešinyje dar yra auksinis šaukštelis. Man pasirodė, kad jo reikia. Sakė, kad Šiauliai per penkerius metus labai drastiškai keisis, todėl laukiu daugiau spalvų. Kol kas tik šaukštelis, o ateityje viskas bus aukso spalvos“, – aiškina R. Dabrukas.
Šeštadienį Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare jis įsikūnijo į personažą – gandrą Garnį Garniauską iš jo paties parašytos ir iliustruotos knygelės vaikams „Aš kitoks“, nutapė varliuką, pagrindinį pasakos personažą.
„Mano galvoje varlė gali būti naujas Šiaulių simbolis – nebūtinai "Auksinis berniukas" ar Lapė“, – įsitikinęs K. Dabrukas.
Varliukas, kuris gimė ne žalias, kaip visi kiti, bet oranžinis, jam yra „kitokio“ žmogaus simbolis. Knygoje varliukas dėl neįprastos spalvos labai išgyvena, iš jo tyčiojasi.
„Pabaigoje parodau, kad vis dėlto gerai būti kitokiam, tai nuostabu – visi neturi būti vienodi. Nebijokite būti kitokie“, – drąsina menininkas.
JAV, Kalifornijoje gyvenantis K. Dabrukas ten dėsto universitete, dailės mokykloje, dirba su vaikais. „Esu iki kaklo mene, to linkiu visiems – dirbti mylimą darbą, kaip aš ir kaifuoti nuo jo. Aš kaifuoju kiekvieną minutę“, – šypteli.
Jono TAMULIO nuotr.
PLYTA: Vilniuje gyvenantis dailininkas, pedagogas Ričardas Bartkevičius Šiaulius ir liustruoja dviem aptrupėjusiomis plytomis, simbolizuojančiomis ir statybas, ir griuvėsius.
ŽMONĖS: Dailininkas, karikatūristas Kazys Kęstutis Šiaulytis piešdamas miesto gyventojus išvedė teoriją apie šiauliečio tipažą – ramesnio, solidesnio žmogaus.
KITOKS: „Nebijokite būti kitokie“, – linki dailininkas Rolandas Dabrukas, parodos atidaryme susikūręs žaismingą prancūzo menininko įvaizdį.
Alvydo ŠALKAUSKO nuotr.
GANDRAS: Plenere Šiaulių miesto pėsčiųjų bulvare dailininkas Rolandas Dabrukas įsikūnijo į gandrą Garnį Garniauską ir piešė oranžinį varliuką – „kitokio“ žmogaus simbolį.