
Naujausios
Vilkai pjauna avis ir grojant muzikai
Šiemet vien Šiaulių rajone vilkai jau pridarė žalos dviem rajono ūkininkams – papjauta 10 avių, veislinis avinas ir penkiolika ėriukų, nemažai avių apdraskyta. Ūkininkai tveriasi tvoromis ir garsiai leidžia ganyklose muziką, bet vilkų „treniruočių“ tai nestabdo. Medžiotojai tvirtina, kad vilkų skaičius nedidėja, o ūkininkai patys neužtikrina savo gyvulių saugumo.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Vilkams užleidžia radiją
Penktadienį Šiaulių rajono savivaldybės Medžiotojų gyventojams daromos žalos prevencinėmis priemonėmis įvertinti komisija paskirstė kompensacijas už rajone vilkų papjautas avis. Dviem ūkininkams padalyta apie 700 eurų, nors reali žala – kur kas didesnė.
Birželio 28 dieną nukentėjo Šiaulių rajono Bubių seniūnijos Trauleinių kaimo ūkininkas Rimantas Bernotas, iš viso auginantis per 20 avių.
Ūkininkas R. Bernotas „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad rytą pasigedo trijų ėriukų. Vieną rado tik maždaug po paros. Vyras pamatė kviečiuose brydę – lyg kas būtų vilkta, nubraukta rasa. Eidamas bryde jis ir priėjo vilkų sudraskytą ir pamestą ėriuką.
„Ieškojau dingusio ėriuko, nes jeigu jo nebūčiau radęs, nebūčiau iš viso jokios kompensacijos gavęs“, – prisiminė ūkininkas.
Kiti du vilkų sudraskyti R. Bernoto bandos ėriukai dar buvo nedeklaruoti, nes jauniklius deklaruoti duodamas pusės metų terminas. Už šiuos ėriukus ūkininkas kompensacijos negavo.
„Nebežinau, nei kaip saugotis vilkų – ir muziką leidžiame per radiją ir aptvarus tvirtus statome – nieko vilkai nebijo. Treniruojasi ant ūkininkų gero ir viskas“, – pasakojo R. Bernotas.
Pasak Savivaldybės komisijos pirmininkės Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Ingridos Venciuvienės, ūkininkui R. Bernotui už sudraskytą ėriuką bus išmokėta 45 eurų kompensacija.
„Didžiuliai nuostoliai, kurių tikrai kompensacija nepadengs. Pavyzdžiui, vien veislinis 4 mėnesių ėriukas kainuoja 150 eurų“, – sakė nukentėjęs nuo vilkų ūkininkas.
Sudraskė beveik pusę bandos
Daug didesnių nuostolių vilkai pridarė rajono Šiaulių kaimiškosios seniūnijos Kadugių kaimo ūkininkui Viktorui Matilioniui. Kadugių kaimas yra vos 5 kilometrai nuo Šiaulių, apie porą kilometrų nuo Voveriškių ir Vijolių. Ūkininkas iki lemtingų įvykių laikė per 100 avių bandą.
Liepos 8 dieną ūkininkas rado vilkų sudraskytas šešias avis ir dvylika ėriukų. Dar šešios ūkininko avys buvo smarkiai apdraskytos, keturios iš jų taip pat neišgyveno, tarp jų ir 200 eurų kainuojantis veislinis avinas. Avys kainuoja apie 100 eurų viena.
Savivaldybės komisija ūkininkui už sudraskytas avis skyrė 650 eurų kompensaciją.
„Tokių didelių nuostolių tikrai nepadengs ta kompensacija, bet vis šis tas. Vilkų treniruotės ūkininkams labai brangiai kainuoja“, – sakė ūkininkas.
V. Matilionis „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad vilkai tiek suįžūlėjo, kad net esant netoliese žmogui sugebėjo išvilkti iš aptvaro ėriuką: ūkyje svečiavęsis draugas apie 6 valandą ryto tik trumpam pasišalino nuo aptvaro šalia tvarto ir vilkai išnešė bei sudraskė jauniklį.
Netrukus po šio vilkų siautėjimo ūkininko avių bandą dar galimai užpuolė, kaip jis pats teigė, apie 20 sulaukėjusių šunų, gyvenančių netoliese vienoje sodyboje. Šį įvykį, V. Matilionio teigimu, tiria policija.
„Dar sudraskyta daugiau, nei 20 avių ir devyni ėriukai. Vos ne pusę bandos praradome dėl vilkų ir šunų. Taip ramiai auginome avis, kas čia pasidarė šią vasarą?“, – apgailestavo ūkininkas.
Tūkstančiai eurų – medžiams, o ne ūkininkams
Komisijos pirmininkė I. Venciuvienė teigė, kad pinigai ūkininkams skirti iš Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų pagal punktą „Vilkų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimas“.
Pavaduotoja pripažino, kad ūkininkų nuostoliai dėl vilkų didesni, nei paskirtos kompensacijos.
Į specialiąją programą, pasak I. Venciuvienės, yra kaupiamos medžiotojų būrelių suneštos lėšos.
Šiaulių rajono savivaldybė, pasak I. Venciuvienės, pagal šią programą turėjo 27 tūkstančius eurų. Tačiau iš šių lėšų didžioji dalis pinigų skirta ne ūkininkams, o valstybinėms miškų urėdijoms – finansuoti prevencines priemones miškams saugoti nuo kenkėjų.
Kuršėnų urėdijai iš šios programos skirti 9 tūkstančiai eurų, Šiaulių urėdijai – 11 tūkstančių eurų. Už šiuos pinigus, pasak I. Venciuvienės, aptveriami jaunuolynai, tepami medžiai, kad, pavyzdžiui, žvėreliai negraužtų jaunų medelių žievės.
Kol kas pinigai nei ūkininkams, nei urėdijoms, pasak I. Venciuvienės, dar nepervesti, nes įsakymus turi pasirašyti Savivaldybės administracijos direktorius.
Turi saugoti savo gyvulius
Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas Algirdas Baikauskas teigia, kad Šiaulių rajone nei pagal pėdsakus, nei „pagal signalus dėl sudraskytų gyvulių“, negalima teigti, kad vilkų padaugėjo.
„Pernai Šiaulių rajone buvo trys naminių gyvulių užpuolimai, šiemet – net mažiau“, – skaičiavo A. Baikauskas.
Pasak A. Baikausko, liepos pabaigoje, rugpjūtį – pats aktyviausias vilkų laikas, nes jie moko savo jauniklius medžioti, todėl tuo metu ir žūsta daugiausia ūkininkų gyvulių.
„Prie ūkininkų bėdų medžiotojai nelabai kuo gali prisidėti“, – teigė A. Baikauskas.
Jis vardijo, kad vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 dieną ir kvotos sumedžioti vilkams yra nedidelės, tačiau net ir sudraskius ūkininkų gyvulius medžiotojams dėl vilkų medžioklės nėra jokių išlygų.
„Nėra jokio reikalo žudyti vilkų dėl to, kad papjovė kažkieno avį. Vilkas labai svarbus miško gyventojas ir jų nėra tiek daug“, – teigė medžiotojų draugijos vadovas.
A. Baikauskas mano, kad ūkininkams patiems reikėtų labiau saugoti savo gyvulius. „Pavyzdžiui, pernai buvo atvejis, kai vilkai tam pačiam ūkininkui du kartus papjovė po kelis gyvulius. Kartais galvoji, ar tai nėra būdas ūkininkui realizuoti savo produkciją, kai valstybė moka kompensacijas?“, – svarstė Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas.
A. Baikauskas teigia, kad reikia statyti patikimus aptvarus, nakčiai gyvulius suginti arčiau namų, tvartų, žmonių, nes „vilkas yra daugiau naktinis medžiotojas“, o atokesnėse ganyklose gyvulius ganyti tik dieną.
Vilkų zonos
A. Baikauskas teigia, kad vilkai yra „judantys gyvūnai“ – jie nebūtinai gyvena konkrečiai ten, kur medžioja, o gyvenamoji vilkų šeimos teritorija gali būti iki 8 kilometrų spindulio.
Didžiausia vilkų koncentracija ir pavojingiausi naminiams gyvuliams taškai, pasak A. Baikausko, yra Kurtuvėnų – Vainagių masyve, Gruzdžių – Šakynos pusėje, vilkai mėgsta pasivaikščioti ir Tyrulių pelkėse ir iš Joniškio, ir iš Akmenės pusės. A. Baikausko teigimu, tos vilkų zonos šiose vietose yra todėl, kad ten didesni miškų masyvai. Ten, kur miškeliai nedideli, išvaikščioti grybautojų, vilkai negyvena.
Šiaulių regionui, pasak A. Baikausko, pavyzdžiui, pernai kvota buvo nušauti du vilkus. „Kokiame apskrities rajone jie nušaunami – nesvarbu. Du vilkai regione nušauti ir skelbiama vilkų medžioklės sezono pabaiga“, – pasakojo A. Baikauskas.
Medžiotojų draugijos vadovas teigia, kad vilkas yra geidžiamiausias kiekvieno medžiotojo medžioklės trofėjus dėl kaukolės ir kailio. „Todėl sakyti, kad medžiotojai specialiai nemedžioja vilkų, nes jie yra nevalgomi – didžiausia nesąmonė“, – teigė A. Baikauskas.
EPA-ELTA nuotr.
VILKAI: Medžiotojai teigia, kad vilkų mūsų kraštuose nedaugėja. Nors šiemet vien Šiaulių rajone vilkai papjovė 10 avių, veislinį aviną ir penkiolika ėriukų. Taip vilkai moko savo vaikus medžioti.
Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AVYS: Avys yra vienas geidžiamiausių vilkų „trofėjų“.
TROFĖJAI: Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas Algirdas Baikauskas teigia, kad vilkas yra geidžiamiausias kiekvieno medžiotojo trofėjus, tačiau jam pačiam per 37-erius medžioklės metus nėra tekę sumedžioti vilko.