
Naujausios
Skulptorių dirbtuvėmis tapo gamykla
Visa gamykla padėjo trims profesionaliems, žinomiems Lietuvos skulptoriams per dešimt dienų pagaminti metalo skulptūras. Privati Šiaulių įmonė pirmą kartą surengė skulptūros simpoziumą, kurio rezultatas – trys skulptūriniai objektai, įprasminantys žmogaus, kūrėjo santykį su aplinka.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Skulptūros puošia įmonės teritoriją
„Tapytojas organizavo plenerą skulptoriams“, – trečiadienį, skulptūrų atidarymo ir simpoziumo uždarymo ceremonijoje, juokavo simpoziumo „Išmanusis oras“ kuratorius, dailininkas Ričardas Garbačiauskas.
Metalo skulptūros simpoziumo idėja jam kilo spontaniškai, bendraujant su įmonės „Salda“ vadovu Petru Baronu. Iššūkį kurti skulptūras iš metalo priėmė skulptoriai Kazys Venclovas, Arvydas Ališanka ir Martynas Gaubas.
Įmonės vadovas P. Baronas sakė pirmą kartą dalyvavęs tokiame procese, todėl užduotys menininkams buvo gana atviros, tiek apimtimi, tiek vieta, tiek galimybėmis. Šie metai – bandomieji. Kitąmet galvojama konkretinti temas, vietas. „Kiekvienas darbas gimdo kitą darbą“, – sakė jis.
Vėdinimo įrangą gaminanti bendrovė padėjo menininkams medžiagomis, techninėmis galimybėmis, darbuotojai talkino sukonstruojant, suvirinant skulptūras. Medžiagos skulptūroms buvo tokios, kokias įmonė naudoja gamybos procese.
„Mūsų technologai buvo tarpinė grandis tarp menininko ir mašinos, bet iš metalo gabalo padaryti kažką – menininko dalia. Sunkiausia yra pamatyti, įpūsti skulptūrai gyvybę“, – svarstė P. Baronas.
Pasak jo, skulptūras nutarta statyti įmonės teritorijoje, o ne mieste, dėl paprastesnių biurokratinių procedūrų – derinant skulptūrų pastatymą su įvairiomis institucijomis jų pristatymas optimistiškai svarstant būtų tik pavasarį. Įmonės teritorijoje organiškai įkomponuoti meno kūrinius erdvėje, atrasti jiems tinkamą vietą padėjo architektas Jonas Barkauskas.
Skulptūra žadina naktinį sargą
Šešiakampės žvaigždės formos skulptūrą „Senelės pasaka“ iš plieno lakšto sukūręs K. Venclovas sakė, jog skulptūra yra 18 kartų padidinta vąšeliu nerta servetėlė, kurią numezgė jokio meninio išsilavinimo neturinti moteris.
„Geležį mes paprastai tapatiname su tvirtybe, stiprybe, amžinumu, sakome „Geležiniai nervai“, „Geležinė širdis“. Gamindamas nėrinį iš metalo turėjau mintyse, jog moters rankdarbyje ir glūdi stiprybė“, – komentavo autorius. Servetėlės kopija buvo pritaikyta lazeriu pjaustyti iš metalo lakšto.
Skulptorius K. Venclovas – bene daugiausiai patirties dirbti su metalu turintis menininkas. Viena jo metalinių skulptūrų – metalinis kilimėlis – stovi Vilniuje, Kareivių ir Žirmūnų gatvių sankryžoje.
Šiauliečiams gerai žinomas iš Radviliškio kilęs skulptorius M. Gaubas sukūrė minimalistinę, garsinę, vėjo veikiamą skulptūrą „Žolės garsai“. Ant plieninės plokštės skulptorius „užaugino“ plieninę 3 metrų aukščio pievelę. Pajudinus linguojančius plieninius „žolės kotelius“ skulptūra ima skleisti garsą, yra interaktyvi – „koteliais“ galima pagroti.
„Pjaustyti, virinti, naudotis plokštėmis, lazeriniais pjovimais pasitaiko nedažnai. Man išvis pirmas kartas, kai visa gamykla pasiruošusi padėti įgyvendinti bet kokias svajones. Tada supranti, kad svajonės gal šiek tiek per menkos buvo. Dažniausiai būna, kad galimybės mažesnės už norus, o dabar – priešingai. Niekas mūsų neribojo, leido daryti ką tik sugalvojame“, – džiaugėsi M. Gaubas.
Skulptoriaus A. Ališankos skulptūra „Oreivis“ – padidintas jo paties siluetas. 2,5 metro skulptūra suformuota iš vamzdžių tarsi iš šiaudų, struktūra ne racionali, bet chaotiška, erdvėje besikeičianti forma. Pasak autoriaus, buvo sudėtinga suformuoti vamzdžių sluoksnius ir ritmiką, pamažu ją „auginti“.
„Mano skulptūra turi galimybę ūbauti pučiant vėjui. Ryte meistrai jau girdėjo garsą, sakė, sargai žiemą nemiegos“, – juokėsi A. Ališanka.
Vietą darbui jis parinko intuityviai – ten kur bevaikštant po įmonės teritoriją pamatė gražų peizažą. „Pagalvojau, jei gera vieta pačiam, tai bus gera ir skulptūrai“, – paaiškina.
Jono TAMULIO nuotr.
SERVETĖLĖ: Šešiakampės žvaigždės formos Kazio Venclovo skulptūra „Senelės pasaka“ yra 18 kartų padidinta vąšeliu nertos servetėlės kopija.
PAGALBA: Dailininkas ir skulptorius Martynas Gaubas džiaugėsi, jog kurti skulptūras padėjo visi gamyklos darbuotojai – galimybės viršijo svajones.
"ŽOLĖ": Martyno Gaubo skulptūrinė kompozicija „Žolės garsai“ pučiant vėjui skimbčioja, priėjus prie jos galima plieniniais "koteliais" pagroti.
SILUETAS: Iš vamzdžių suformuota skulptoriaus Arvydo Ališankos skulptūra „Oreivis“ – padidintas jo paties siluetas. Ji ūbauja pučiant stipresniam vėjui.
Simpoziumo organizatorių nuotr.
PROCESAS: Privačios įmonės inicijuotame skulptūros simpoziume darbai buvo kuriami įmonės gamykloje, suvaldyti techninius niuansus menininkams daug padėjo įmonės darbuotojai.