
Naujausios
Kur žaidžiamas krepšinis?
Šeštadienį Joniškyje pristatyta sporto entuziasto, Krepšinio muziejaus įkūrėjo Leono Karaliūno knyga-albumas „Iš kiemo į didįjį krepšinį“, kuriame sudėtos 903 rajono vietų, privačių kiemų, kur žaidžiamas krepšinis, nuotraukos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Solidžioje, daugiau kaip 400 puslapių apimties Leono Karaliūno knygoje „Iš kiemo į didįjį krepšinį“, skirtoje Joniškio krepšinio 80-mečiui ir parapijos 480 metų jubiliejui, išspausdintos 903 per trejus metus autoriaus padarytos nuotraukos. Jose užfiksuoti krepšinio stovai arba lentos, kai kur – tik lankai be tinklelio, dar kvėpuojantys žaidimo, vadinamo antrąja Lietuvos religija, gyvybe.
Kai kur fotografijose vyksta veiksmas, kamuolį į krepšį mėto vaikai, suaugę, komandos ir pavieniai žmonės, kitur fotografui pavyko užfiksuoti tik pačią krepšinio žaidimo įrangą. Fotografijos liudija, kad žaisti krepšinį Joniškio rajono gyventojai mėgsta ir randa jam vietos kieme, pievoje ar net miško aikštelėje.
Leidinyje lietuvių ir anglų kalbomis pateikiama informacija apie krepšinio žaidimo užuomazgas dar majų ir actekų laikais, kai kaučiukinis 4 kilogramų svorio kamuolys būdavo mėtomas į kiaurymę plokštumoje. Primenama ir apie dabartinio krepšinio žaidimo sumanytoją Džeimsą Neismitą iš JAV, pasakojama gausiai iliustruota senomis nuotraukomis Lietuvos ir Joniškio krepšinio istorija.
Iš šio leidinio galima sužinoti, kad kraštietis rašytojas Jonas Avyžius taip pat buvo aistringas krepšinio gerbėjas, 1937–1938 metais su grupele bendraminčių organizavęs Mėdginų, Krampių, Pošupių, Kepalių, Valiūnų kaimų krepšinio turnyrus ir netgi leido žurnaliuką „Mėdginų krepšinis“. Taip pat spausdinami Europos Sąjungos ambasadoriaus Rusijoje Vygaudo Ušacko atsiminimai apie krepšinį.
Autorės nuotr.
KNYGA: Knygoje „Iš kiemo į didįjį krepšinį“ spausdinama daugiau kaip 900 fotografijų su krepšinio žaidimo vietomis rajone, krepšinio gimimo, Lietuvos krepšinio istorija.
PADĖKA: Leonui Karaliūnui už knygą ir parodą dėkojo šeimų krepšinio turnyrų organizatorius, klaipėdietis Kazimieras Budrys, o Leonas Karaliūnas pastarąjį pasveikino ir su 80-mečiu.
TRITAŠKIS: Kultūrologas, teisininkas, fotografas Jonas Nekrašius pastebėjo, kad L. Karaliūnas vėl „pataikė tritaškį“, nes jo paroda ir knyga puikiai gali reprezentuoti Lietuvą pasaulyje, ypač artėjant 80-mečiui, kai lietuvių žaidėjai tapo Europos čempionais ir valstybės šimtmečiui.
DIPLOMATIJA: Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas pastebėjo, kad savo darbe krepšinio diplomatija jam ne kartą padėjo megzti ryšius.
TIKĖJIMAS: Knygos rėmėjas Igoris Kupstas sakė tikintis, kad net emigruojant tautiečiams Lietuva išliks, kol kiemuose bus žaidžiamas krepšinis.