
Naujausios
Olimpinė bronza keliauja į Šiaulius!
32,382 sekundės – toks rezultatas vakar Rio de Žaneiro 200 metrų baidarių irklavimo rungtyje šiauliečiams Aurimui Lankui ir Edvinui Ramanauskui atnešė bronzą. E. Ramanauskui šis laimėjimas – ir gimtadienio dovana, vakar irkluotojui sukako 31-eri. Lietuvos olimpinių medalių kraitį šiauliečiai papildė ketvirtu medaliu. Tai – pirmasis olimpinis medalis Lietuvos baidarių irklavimo istorijoje.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Svajonės link
Pirmą kartą olimpinėse žaidynėse dalyvavę A. Lankas ir E. Ramanauskas į finalą buvo patekę tiesiai iš atrankos varžybų, laimėję savo plaukimą.
Pagrindinis 200 metrų plaukimo baidarių finalas vakar startavo 15 valandą 47 minutės Lietuvos laiku.
Prieš startą šiauliečiai pabučiavo talismanus – šeimos narių ir draugų dovanotus pakabukus su išgraviruotais vardais, kraujo grupėmis, olimpiniais žiedais. Filmavimo kameras patraukė ir šiauliečių baidarės stilizuotas Vytis – keletą sekundžių šį vaizdą buvo galima stebėti ekrane.
A. Lankas prieš finalinį startą socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo įrašu „Svajonės link“ ir „Ironvyto“ daina „Svajonės“.
Toks buvo ir šiauliečių startas – išsvajotų medalių link. A. Lankas ir E. Ramanauskas finale iškart išsiveržė į priekį, bet artėjant į finišą juos lenkė auksą iškovoję ispanai Saulas Craviotto ir Cristianas Toro (32,075 sek.) ir sidabrą laimėję britai Liamas Heathas ir Jonas Schofieldas (32,368 sek.).
A. Lankas ir E. Ramanauskas distanciją įveikė per 32,382 sekundės. Iki sidabro medalių jiems pritrūko 0,014 sekundės.
Lemiamose lenktynėse lietuviai varžėsi su Serbijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Vokietijos, Vengrijos ir Kanados irkluotojais.
Pasirodymas finale – dovana E. Ramanausko gimtadienio proga. Vakar jam sukako 31-eri.
Šiauliečių treneris – A. Lanko tėvas Antanas Lankas. Jis šiuo metu taip pat yra Rio de Žaneire.
Emocijų lavina
„Nepatikėsit. Visi sėdėjom ir drebėjom“, – po bronzinio finišo vakar emocijomis tryško laikinai Šiaulių sporto mokyklos „Atžalynas“ direktoriaus pareigas einantis Giedrius Snudaitis. Ar nuo šūksnių kilnojosi pastatų stogai? „Oi! Patikėkite!“
G. Snudaičiui pasisekė susiekti su bronzos medalo laimėtojais: „Irkluotojai sakė esą euforijoje, dar patys nesupranta, ką padarė.“ Iš karto nuo pakilos visi prizininkai turėjo keliauti į dopingo kontrolę.
Olimpiečių startą G. Snudaitis vertina aukščiausiu balu – puikiai: „Puikiai paėmė startą, puikiai išlaikė distanciją. Viskas – puikiai!“
Emocijos „Atžalyno“ sporto mokykloje ir irklavimo bazėje kunkuliavo jau trečiadienį, kai šaukta „visomis gerklėmis“. G. Snudaitis su kolegomis tikėjo, kad irkluotojai pateks į finalą, bet kad pateks iš karto ir finišuodami pirmi – tai viršijo lūkesčius. Atrankos plaukimą jis vadina fantastiniu.
Rio de Žaneiras „Atžalyno“ mokyklai – išskirtinė olimpiada. Šiose olimpinėse žaidynėse varžėsi trys šios mokyklos sportininkai: du baidarininkai ir dziudo atstovė Santa Pakenytė.
Koks bus sportininkų sutikimas Šiauliuose, G. Snudaitis kol kas nežino: „Dar nenusėdime savo kėdėse iš džiaugsmo, šokinėjame. Kai atslūgs didžiosios emocijos, susėsime su kolektyvu ir nuspręsime.“
Barzdos ritualas
Olimpiadoje A. Lankas startavo be barzdos. Rytą prieš atrankos į finalą kovas jis pradėjo savo ritualu – barzdos skutimu, kurią augino daugiau nei porą mėnesių.
Olimpinių įspūdžių dienoraštį feisbuke rašantis irkluotojas pakomentavo: „Šis pripratimas atėjo nuo studijų laikų, kai nesiskusdavau nuo egzamino iki egzamino. Dabar taip tęsiasi (kas nelabai patinka žmonai) nuo varžybų iki varžybų.“
A. Lankas jau po patekimo į finalą sulaukė palinkėjimų ir gerų žodžių daugiau nei per gimtadienį.
„Pasakysiu atvirai, patekti iškart į finalą nesitikėjau, nes serbų dar nebuvome nugalėję nė vienose varžybose. Bet pasirodė, kad galime. Jausmas buvo nerealus patekti į TOP 8!!!!! Bet po to vėl sugrįžo realybė, kad tai dar ne viskas, tai tik dar viena stotelė iki kelio pabaigos. Dabar mano tikslas pamiršti šią dieną ir maksimaliai susikaupti rytojui. Rytoj nauja diena, nauji tikslai, nauji iššūkiai“, – trečiadienį rašė A. Lankas.
„Turistai“ tapo bronziniais olimpiečiais
Užsispyrimas, kantrybė, noras pasiekti – stipriausias šiauliečių baidarininkų poros savybes įvardija G. Snudaitis.
Jis dabartinį sportininkų amžių įvardija branda. Tiki, kad trisdešimtmečiai irkluotojai pajėgūs rengtis dar vienai olimpiadai.
2003 metais po starto Pasaulio jaunių čempionate Japonijoje, A. Lankas ir E. Ramanauskas buvo metę sportą.
Baigę vidurines mokyklas, išvyko skirtingais keliais: Edvinas – į Angliją, Aurimas – mokytis Vilniuje. E. Ramanauskas treniruodavosi Anglijoje, A. Lankas – Šiauliuose, grįžę dalyvaudavo Lietuvos čempionatuose.
2011 metais buvo kilęs skandalas, nukeliavęs iki teismo. Šiauliečių iškovota vieta pasaulio taurės varžybose Lietuvos sporto funkcionierių sprendimu buvo atiduota Alvydui Duonėlai ir Ryčiui Ptašnykui.
Tąkart Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius V. Galdikas šiauliečius pavadino „sportininkais turistais“, nes neva nėra jokių šansų, kad jie galėtų patekti į Londono olimpines žaidynes: „Manome, kad turi važiuoti stipriausi.“
Teismas baigėsi taikos sutartimi, kai vienas iš rėmėjų pervedė paprašytą sumą.
A. Lanko ir E. Ramanausko biografijose įrašytos Europos bei Pasaulio taurės etapų prizinės ir nugalėtojų vietos.
Šiemet Pasaulio taurės pirmajame etape, gegužės mėnesį vykusiame Duisburge (Vokietija), jie buvo pirmi.
Dvejus metus iš eilės irkluotojai buvo treti Europoje. 2014 metais pasaulio čempionate – šešti, o 2015 metais liko septinti – trūko vienos vietos iki olimpinio kelialapio. Čia nusišypsojo sėkmė: australams atsisakius dalyvauti, olimpinis kelialapis atiteko lietuviams. Patekimą į olimpiadą A. Lankas vadino tarpine stotele, o tolimesnį laiką – kruvinu darbu.
Ruošėsi Talkšoje
Liepos pirmojoje pusėje olimpinėms žaidynėms Talkšoje ruošėsi ne tik šiauliečiai A. Lankas ir E. Ramanauskas, bet ir kanojininkas Henrikas Žustautas, baidarininkas Ignas Navakauskas. Po vienos iš rytinių treniruočių „Šiaulių kraštas“ su olimpiečiais kalbėjosi apie svarbiausią gyvenimo startą.
Prieš olimpiadą A. Lankas nenurašė nė vieno varžovo: „Olimpiada – tokios varžybos, kai visi pasiekia aukščiausią formą. Starte – visi lygūs.“
Šiauliečių treneris Antanas Lankas tąkart sakė, jog tokiose varžybose viską lemia šimtosios ar net tūkstantosios sekundės dalys: „Kiekvienas tavo yris ar varžovo klaida gali lemti. Taigi tai – laimės dalykas. Viskas nuo pradžios iki galo turi būti idealiai padaryta.“
Su vandens telkiniu, kuriame teko rungtyniauti olimpiadoje, baidarininkai jau buvo susipažinę pernai, kai dalyvavo testų varžybose.
Vytauto DRANGINIO nuotr.
DŽIAUGSMAS: Šiauliečiai Aurimas Lankas (dešinėje) ir Edvinas Ramanauskas išpildė svajonę – laimėjo olimpinius medalius.
BRONZA: Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių baidarių ir kanojų irklavimo varžybų vyrų dviviečių baidarių 200 metrų distancijoje šiauliečiai Aurimas Lankas (dešinėje) ir Edvinas Ramanauskas iškovojo bronzos medalius.
LAIKAS: Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas distanciją įveikė per 32,382 sekundės. Iki sidabro medalių jiems pritrūko 0,014 sekundės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PASIRENGIMAS: Liepą Šiauliuose, Talkšos ežere, treniravosi (iš kairės) kanojininkas Henrikas Žustautas, šiauliečių treneris Antanas Lankas, baidarininkai šiauliečiai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas bei baidarininkas Ignas Navakauskas.
Redakcijos archyvo nuotr.
ĮVERTINIMAS: Laikinai Šiaulių sporto mokyklos „Atžalynas“ direktoriaus pareigas einantis Giedrius Snudaitis baidarininkų pasiekimą įvertio „puikiai“.