
Naujausios
„Facebook“ policiją daro draugiškesnę
Sigita VEGYTĖ
sigitav@skrastas.lt
Šiandien daugelis dieną pradeda skaitydami naujienas socialiniuose tinkluose. Šiuo informacijos perdavimo kanalu nusprendė pasinaudoti ir policija. Įsimaišiusi tarp draugų nuotraukų ir nuomonių, ji tapo artimesnė.
2015 metais rinkos tyrimų bendrovės TNS LT atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje populiariausias socialinis tinklas išlieka „Facebook“, kurį naudoja 1,4 milijono žmonių. Prie savo „Facebook“ paskyros kasdien prisijungia beveik 37 procentai 15-74 metų šalies gyventojų.
Informacija – greičiau
Ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius teigia, kad komunikacija „Facebook'e“ yra privaloma informacijos sklaidos dalis, nes vis daugiau žmonių naudojasi socialiniais tinklais.
Lietuvos policijos paskyra socialiniame tinkle aktyvią veiklą pradėjo nuo 2010 metų. Šiuo metu ją stebi per 143 tūkst. „Facebook“ vartotojų.
Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis pažymi, kad per „Facebook“ pasiekiama daugiau piliečių. Kai kuriuos pranešimus perskaito apie 1 mln. žmonių.
„Tai dar vienas būdas pateikti informaciją, gauti pranešimus apie nusikalstamas veikas. „Facebook'e“ operatyviai galime paskelbti informaciją apie įvykius, ieškomus asmenis. Taip informacija pasiekia žymiai daugiau žmonių – greičiau dalijamasi, platinama“, – teigia jis.
Lietuvos policijos paskyra apima visų Lietuvos apskričių policijos komisariatų veiklą. Kiekviena apskritis gali turėti atskirą, bet vien pareikšti noro neužtenka.
R. Matonis pabrėžia, kad būtina surasti žmogų, kuris „Facebook“ paskyrą administruotų 24 valandas per parą.
Socialinių tinklų ekspertas, įmonės „Socialus marketingas“ direktorius Arijus Žakas tvirtina, kad operatyvus ir kokybiškas komunikacijos specialistų reagavimas į vartotojų komentarus ir pastabas užtikrina policijos sėkmę socialiniame tinkle.
„Facebook'e“ ir atskiri miestai
Tačiau tik Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas turi savo „Facebook“ paskyrą, kuri buvo sukurta 2015 metų balandžio mėnesį.
Jį administruoti pasiryžo Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Aušra Plonytė.
„Tai galimybė dar vienu kanalu išeiti į viešumą, ypač tarp jaunų žmonių“, – socialinio tinklo naudą apibūdina pareigūnė.
Dabar Šiaulių apskrities policijos „Facebook“ puslapį stebi 3,8 tūkst. gyventojų, dauguma jų – šiauliečiai.
Aušra pastebi, kad žmonėms užduoti rūpimus klausimus ar pasidalyti informacija apie ką tik pastebėtus viešosios tvarkos ar Kelių eismo taisyklių pažeidimus „Facebook“ yra paprasčiau nei telefonu ar elektroniniu paštu.
Pavyzdžiui, neseniai „Facebook“ vartotojai pastebėjo ir atsiuntė nuotrauką, kurioje užfiksuotas automobilis važiavęs, degant raudonai šviesoforo šviesai.
Į Lietuvos policijos paskyrą „Facebook“ per dieną gaunama apie 50 klausimų, susijusių su policijos veikla.
Pasak A. Plonytės, Šiaulių apskrities policijos paskyra sulaukia taip pat nemažai klausimų, į kuriuos atsakoma kaip galima greičiau.
Nors mažai, bet pasitaiko, kad žmonės parašo neturėdami ką veikti. „Tam įtakos tikrai turi pilnatis“, – juokiasi pareigūnė.
Lengva pranešti apie naujoves
Pareigūnė akcentavo, kad pranešti informaciją „Facebook“ yra paprasčiau, nei išplatinti spaudos pranešimą.
„Nuotraukos, vaizdomedžiaga ir aiškus tekstas tiesiogiai iš įvykio vietos yra įdomesnis informacijos perdavimo būdas nei išsamus pranešimas oficialiame policijos interneto tinklalapyje kitą dieną“, – mano A. Plonytė.
Ji pastebi, kad ypač populiarūs vaizdai, kuriuose prašoma ką nors atpažinti. Tokiais pranešimais žmonės noriai dalijasi savo paskyrose ir jo matomumas labai auga (iki 100 tūkst. peržiūrų).
Rekordus sumušė viaizdo medžiaga, kai parduotuvėje du vyrai užsipuolė pardavėją. Pranešimą peržiūrėjo 230 tūkst. žmonių, keli šimtai komentarų.
„Facebook“ – geriausias būdas priminti apie saugų elgesį ir vairavimą. Daug dėmesio susilaukė priminimas apie gresiančias baudas, nesustojus prie STOP ženklo. „Facebook“ vartotojai šia informacija dalijosi su draugais.
Praeitą mėnesį daug dėmesio sulaukė pora nuotraukų ir trumpa žinutė apie nedideles prisisegamas kameras, kurias turi pareigūnai. Informacija buvo tokia įdomi, kad keli šimtai žmonių ja pasidalijo.
Ryšių su visuomene specialistas L. Ulevičius pabrėžia, kad Lietuvos policija perprato žiniasklaidos bendravimo taisykles:
„Jeigu nori būti pripažįstamas ir gerbiamas „Facebook'e“ , turi veikti pagal geriausią praktiką, kuri reikalauja, kad turinys būtų lengvai suprantamas ir priimtinas, dar svarbiau – domintų, įtrauktų į diskusiją. Tai Lietuvos policijai kol kas puikiai sekasi ir ji tam tikra prasme yra siekiamybė daugeliui kitų valstybės institucijų bei įstaigų.“
Socialinių tinklų ekspertas A. Žakas tvirtina, kad policijos komunikacija socialiniuose tinkluose gerina savo įvaizdį ir tampa draugiškesne organizacija.
„Pakankamai platus temų spektras ir reagavimas į šiuolaikines technologijas bei vyraujančias tendencijas rodo, kad policija išeina iš konservatyvios, biurokratinės komunikacijos rėmų ir prisitaiko prie socialinių tinklų konteksto“, – teigia jis.
Asmeninio archyvo nuotr.
DARBAS: Šiaulių apskrities policijos „Facebook“ paskyrą administruojanti Aušra Plonytė įsitikinusi, kad „Facebook'e“ informaciją galima pateikti įdomiau.
PRIMINIMAI: „Facebook“ vartotojai dalijasi priminimais apie saugų elgesį kelyje. Taip informacija pasiekia daugiau žmonių.
VAIZDAI: Policija „Facebook'e“ ne reglamentuota, bet vis žmogui artimesnė.