
Naujausios
Toks darbas – rodyti širdį
Melioratorių aikštėje gyvenanti Regina Jokūbaitienė net susigraudina: „Šioje rubrikoje būtina parašyti apie lankomosios priežiūros darbuotoją Ritą Mestauskienę. Kol pačiai neprireikė pagalbos, niekada nebūčiau pagalvojus, kad tokių gerų žmonių dar esama visoje Žemėje, o juo labiau mūsų Joniškyje. Jau ne vienerius metus man Rita iš VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centro man yra labai brangi – mano užuovėja, mano talkininkė. Svetimas žmogus, o kaip trečia dukra. Kartais atrodo, kad pats Dievas ją man atsiuntė“, – „Sidabrei“ pasakoja neįgali moteris.
Aną savaitę Reginai žūt būt reikėjo pasiekti Šiaulius kraujo tyrimams. Dažniausiai tik su skuteriu į miestą išvažiuojanti moteris ėmė nerimauti, kaip ji su tokia prasta sveikata pasieks regiono centrą? Nedrąsiai užsiminė ją lankančiai ir visuose buitiniuose reikaluose padedančiai Ritai. Moteris nesutriko ir iškart sumetė planą: atvažiuos su savo automobiliu 6 valandą ryto, 7 val. abi jau bus Šiauliuose prie gydymo įstaigos, padės Reginai atlikti procedūrą, o 8 val. ryto, kai Ritai prasidės darbo diena, jau abi bus grįžusios į Joniškį.
Išties, ar daug rasime žmonių, kurie taip dėl kito bėdų pasiaukotų ir pasiūlytų daugiau nei priklauso?
***
Regina Jokūbaitienė pasakos: josios Rita neskaičiuoja darbo valandų ir minučių. Reikėjo, prieš Vėlines ir į kapines nuvežė, padėjo artimųjų kapelius sutvarkyti, papuošti, po Vėlinių vėl abi važiavo nuvytusių gėlių ir sudegusių žvakučių nurinkti...
– Taigi galėtų tik tomis valandomis pagal nustatytą grafiką, kaip priklausytų, ateiti. Bet ne. Žiūrėk, kokios pertraukėlės metu ir paskambina – pasiteirauja, ar ko netrūkstu. O ką mums, tokiems, daryti? Kartais tenka pasinaudoti jos gerumu. Vaistų pritrūkau, tai ji paaukojo net savo pietų pertrauką, kad pas mane atvažiuotų. Savaitgalį ir tą, girdžiu telefonas skamba. Pakeliu ragelį – mano Ritulė teiraujasi, kokia mano sveikatytė... Tokio lengvumo moteris, kad net negalios kamuojamiems žmonėms gyvenimas ima dažytis šviesiausiomis spalvomis, – rinkdama gražiausius žodžius apie savo gyvenime atsiradusį Angelą sargą žmogaus pavidalu pasakoja joniškietė R. Jokūbaitienė.
Lapkričio 17-ąją jau suėjo devyneri metai, kai Rita Mestauskienė, praeityje buvusi siuvėja modeliuotoja, meistrė siuvimo įmonėje „Elva“, persikvalifikavo. Nelikus siuvimo įmonės filialo Joniškyje, moteris pagalvojo, kad važinėti kasdien į darbą Šiauliuose, jau ne jai. Kolegės dar bandė įkalbėti – kur tu darbą Joniškyje rasi? Rita tarsi jautė: tarp žmonių neprapuls. Ir tikrai – aktyvią, judrią ir visada nuotaikingą moterį pastebėjo, pakvietė pabandyti lankyti senatvės ar ligų kamuojamus žmones ir jiems padėti.
Gerą žmogų pats darbas susiranda. Rita Mestauskienė visada buvo linkusi į altruizmą. Tai padės per gatvę pereiti prastai matantį senuką, tai kokį pinigėlį į saują įspaus, tai nešulį į savo rankas paims... Tokia širdies ar genų skirta misija – Rita visąlaik labiausiai ir užjaučianti seną, ligotą, vienišą. Ir kai pabandė pasiūlytą naują darbą, iškart ir prigijo. Tarsi gavusi seniai svajotą užduotį.
– Svarbiausia mūsų darbe – tarpusavyje kalbėtis. O daugiau viskas išsprendžiama, – toks Ritos sėkmės raktas darbe.
Tokių paslaugų gavėjams su naujomis gyvenimo aplinkybėmis susitaikyti irgi nelengva. Daugeliui sunku pačiam sau prisipažinti, kad vienas ar kitas elementarus buitinis darbas, anksčiau nekėlęs jokių problemų, šiandien gali būti neįmanoma misija. Ir ko čia dabar į talką atėjusios lankomosios priežiūros darbuotojos paprašyti, ir nebežino. Tokiais atvejais pirmoji pasisiūlo Rita: „Ar galiu pas Jus tvarkytis, kaip pas save namuose?“ Sulaukusi draugiško galvos linktelėjimo, plauna indus, šveičia virykles, vonias, plauna langus, gamina pietus, skalbia ... Įsidrąsinę žmonės jau paprašo ir iki parduotuvės ar vaistinės nueiti, mokesčius apmokėti, pas daktarą palydėti. Galiausiai, atsiraitojusi rankoves, minko tešlą virtiniams, glotnina cepelinus – kai kurie jos paslaugų laukiantys apetitu nesiskundžia.
Būna, liūdnos vienišos akelės nuo ryto pro langą stebi kelią, nors Rita, kaip ir sutarta, turi pasirodyti tik popiet. O kaip ilgu laukti. Pamačiusios pažįstamą siluetą tos pačios akelės nušvinta, pro duris atskubėjusiai Ritai pečius nuglosto, prie stalo, kur jau garuoja arbatos puodeliai, sėsti kviečia. Rita bando prieštarauti, tačiau ilgesio iškamuotas vienišas žmogus maldauja suprasti: nėra net su kuo žodžiu persimesti, kalbą greit užmirš... Prie kvapnios arbatos puodelio ima lietis tikros, nesuvaidintos gyvenimiškosios istorijos su kartėlio prieskoniu ar nostalgišku prabėgusių gražių dienų ilgesiu. Svarbu, kad yra kam klausytis. Prie tokių arbatos stalelių mezgasi tampri žmogiška draugystė su atlapaširdžiu pasitikėjimu. Visi devyni Ritos paslaugų gavėjai apie savo globėją irgi jau beveik viską žino – kur vaikai, kaip jiems sekasi, ką veikia vyras, kas gyvena kaimynystėje, kokius sapnus sapnavo, ar bulvės užaugo... O dargi svarbu aptarti, kiek pensija padidėjo, kiek pienas pabrango... Daugelis iš tų, kuriems reikalinga pagalba kasdieniniame gyvenime, turi suaugusius savo vaikus ir anūkus, bet argi jiems, amžinai skubantiems nesibaigiančiame suktis ir greičio nemažinančiame laiko rate yra kada klausytis?
Rita visada ieško rakto į žmogaus širdį. Ir dar nebuvo taip, kad nerastų. Susirūpinusį, palūžusį žino, kaip nuraminti, apatišką įkalbina vėl kuo nors susidomėti. Tokiomis atvirumo akimirkomis ir apsikabinama, ir apsiverkiama, ir pasijuokiama, o atsisveikinant – ir išsibučiuojama. Kaip sesės, kaip dukra su mama, nors toli gražu ne tarp visų giminių tokie šilti tarpusavio santykiai tvyro.
– Per tuos devynerius metus ir aš pati iš savo žmonių, kuriems teikiu paslaugas, daug ko išmokau. Pavyzdžiui, kepti vėdarus. Viena moteris mane išmokė netgi kepti skruzdėlynus, ko niekada nemokėjau, – abipuse nauda džiaugiasi R. Mestauskienė. – Aš gyvenime ne viską pinigais matuoju. Tvirtai žinau, kad tik gerumą dalindamas pats gali gerumo sulaukti.